Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Naimski w Rzeszowie: Za rok dostawy gazu do Polski będą zróżnicowanie

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Piotr Naimski.
Piotr Naimski. Piotr Smolinski
Na Politechnice Rzeszowskiej trwa VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” z udziałem przedstawicieli, biznesu, nauki i administracji publicznej.

Konferencję rozpoczął dr Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zwrócił on uwagę na strategiczną współpracę Polski i USA w zakresie energetyki, w tym także polityki jądrowej. - Relacje polsko-amerykańskie są dobre, a współpraca będzie kontynuowana przez najbliższe lata – ocenił Piotr Naimski.

Odniósł się on też do koniecznej transformacji energetycznej. Podejmując decyzję, rząd musi pamiętać, że powinien zapewnić bezpieczne dostawy dla wszystkich odbiorców.

- Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Węgiel musi być czymś zastąpiony, co jest dostępne. Może to będzie gaz, może energetyka nuklearna, słoneczna czy wiatrowa. Ale równowaga między tymi elementami jest równie ważna jak zróżnicowanie dostaw surowców energetycznych. W przyszłym roku strategia różnicowania dostaw gazu zostanie zrealizowana. Będzie Baltic Pipe i gazoport. Za 12 – 13 miesięcy bezpieczne dostawy gazu będą zapewnione zarówno co do kierunków, jak i ilości

– stwierdził Piotr Naimski.

Minister Naimski dodał, że dostawy surowca, to nie wszystko, że trzeba budować elektrownie gazowe. Zwrócił uwagę na mało znany fakt cen. Otóż hurtowa cena energii w Polsce od kilku tygodni jest najniższa w Europie.

- Wynika to z cen surowców. W tej chwili węgiel w Amsterdamie jest droższy niż w Polsce, gaz to 500-600 dolarów za metr sześcienny – mówił dr Naimski. - Polska energetyka okazuje się niezwykle konkurencyjna. Impulsem fluktuacji cen są manipulacje dokonywane przez Federację Rosyjską na rynku europejskim.

Podczas panelu „Energetyka jądrowa elementem transformacji energetycznej”, przedstawiono wyniki analiz prowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z zaprezentowanych analiz wynika, że energetyka jądrowa może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne najniższym kosztem, w porównaniu z energetyką wiatrową czy słoneczną.

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” będzie kontynuowana we wtorek 14 bm. Można w niej wziąć dział online! www.instytutpe.pl/konferencja2021/transmisja-na-zywo-2021-2

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24