Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIP: Wykonujesz tę samą pracę? Nie możesz zarabiać mniej

Małgorzata Motor
Fot. Krzysztof Kapica
Rozmowa z Wojciechem Dylągiem, prawnikiem i rzecznikiem prasowym PIP w Rzeszowie

Kodeks pracy zobowiązuje do równego traktowania osób zatrudnionych, jak i starających się o pracę. W praktyce wygląda to jednak różnie. Kiedy możemy stwierdzić, że pracodawca nas dyskryminuje?

Jeżeli na przykład płaci nam mniej niż innemu pracownikowi, choć robimy dokładnie to samo albo wykonujemy prace wymagające porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także o takiej samej odpowiedzialności i wysiłku.

Kiedy jeszcze możemy mówić o dyskryminacji?

Kiedy pracodawca nie daje awansu lub nie przyznaje innych świadczeń związanych z pracą, a także pomija przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Trzeba też wiedzieć, że dyskryminacja może być pośrednia lub bezpośrednia. O tej ostatniej mówimy, gdy ktoś ze względu np. na płeć, wiek itp. był, jest lub mógłby być, traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. Na przykład kobieta i mężczyzna o takich samych kwalifikacjach i stażu pracy, wykonują tę samą pracę, ale otrzymują zróżnicowane wynagrodzenie.

A jak wygląda dyskryminacja pośrednia?

Na przykład pracodawca zatrudniający młode matki wprowadza obowiązkową dwugodzinną przerwę na lunch, niewliczaną do czasu pracy. Innymi słowy, podejmuje takie działania, które powodują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników. Generalna zasada jest taka, że pracodawca nie może w ogóle kierować się płcią, wiekiem, niepełnosprawnością, rasą, religią, narodowością, przekonaniami politycznymi, przynależnością związkową, pochodzeniem etnicznym, wyznaniem, orientacją seksualną, a nawet faktem zatrudnienia na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawcy, nawet zamieszczając ogłoszenia o pracy, nie mogą wskazywać w nich swoich preferencji, dotyczących któregokolwiek z kryteriów dyskryminacyjnych. Dlatego np. anonse "przyjmę emerytkę" czy "zatrudnię sprzedawcę, wymagane obywatelstwo polskie", naruszają prawo.

Jak bronić się przed dyskryminacją?

Jeżeli jesteśmy ofiarą dyskryminacji, mamy prawo do odszkodowania. Aby je uzyskać, musimy wystąpić do sądu pracy z pozwem przeciwko pracodawcy. Przed sądem powinniśmy jedynie przedstawić fakty, wskazujące na zaistnienie dyskryminacji. Trzeba więc postarać się o zdobycie świadków, których zeznania potwierdzą słuszność naszych żądań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24