Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP: toalety na dworcach nie są potrzebne, bo są w pociągach

Małgorzata Motor
FOT. ARCHIWUM
Wciąż dużym problemem na niektórych dworcach i stacjach PKP jest brak ogólnodostępnych toalet dla podróżnych. Jeśli już są, to bardzo często są zamknięte.

W niektórych przypadkach otwierane są na pół godziny przed odjazdem pociągu. Okazuje się, że PKP nie widzimy powodu, dla którego toalety miałyby być otwarte, bo są dostępne w pociągach.

W sumie sanepid skontrolował kilkadziesiąt dworców i stacji kolejowych na Podkarpaciu. Kilka z nich były w złym stanie technicznym. Za to pod względem sanitarnym nie stwierdzono żadnych uchybień. Na dworcu PKP w Przemyślu inspektorzy zastali brudne z odpryskami farb i lakieru ściany i sufity, zniszczoną elewację, zniszczone ławki, okna i drzwi.

Z kolei w Dębicy poczekalnie były brudne, tunele na perony - zniszczone, a na samych peronach brakowało płytek. Inspektorzy stwierdzili też zły stan sanitarno-techniczny dworców w Grodzisku Dolnym (Chałupki Dębniańskie) i Nowej Sarzynie.

- Wciąż dużym problemem na niektórych dworcach i stacjach PKP jest brak ogólnodostępnych toalet. Sytuacja taka ma miejsce m.in. w Czarnej Tarnowskiej i Grabinach (pow. dębicki), Jaśle, Sędziszowie Młp., Ropczycach - wylicza Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Mało tego, podczas kontroli inspektorzy stwierdzili, że poczekalnie i sanitariaty są zamknięte i nieudostępniane dla podróżnych w miejscowościach: Targowiska, Wróblik Szlachecki, Jedlicze, Przybówka (pow. krośnieński), w Krośnie - przystanek osobowy PKP Krosno - Miasto, w Żarnowcu (pow. jasielski), w Lubzinie (pow. ropczycko-sędziszowski) i w Tarnobrzegu (Dworzec PKP). Z kolei Stacje PKP w Lubaczowie i Horyńcu Zdroju są czynne tylko na pół godziny przed odjazdem pociągu.

Co na to PKP? - W większości przypadków przewoźnicy zmieniając formę obsługi podróżnych skoncentrowali się na składach kolejowych, czyli na sprzedaży biletów i toaletach znajdujących się w pociągach. Utrzymywanie poczekalni i tym samym WC stało się bezprzedmiotowe. Toalety mogłyby pozostać jako pomieszczenie ogólnodostępne - publiczne. W tej sytuacji stroną w utrzymaniu mogłyby być samorządy. Takie przykłady już funkcjonują na Podkarpaciu na dworcach w Sanoku, Zagórzu i Ustrzykach Dolnych - tłumaczy Anna Socha, rzecznik PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24