NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Plakat powinien być "odjazdowy"

  Plakat powinien być "odjazdowy"

  JUSTYNA WOŚ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Plakat powinien być "odjazdowy"

  © DARIUSZ DELMANOWICZ

  Cztery pytania do artysty grafika MIROSŁAWA OWCZARKA, laureata nagrody prezydenta Przemyśla: - Jakie to uczucie znaleźć się powtórnie wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu?
  Plakat powinien być "odjazdowy"

  © DARIUSZ DELMANOWICZ

  - Czuję się tak, jakbym w Przemyślu zaciągnął dług. Teraz - III nagroda, w 1999 - pierwsza. To wielka niespodzianka, tym bardziej, że mój plakat, wydany najprostszymi środkami kserograficznymi, znalazł się wśród tych pięknych i kolorowych.

  - Co to znaczy "dobry plakat"?

  - Główną jego funkcją jest informowanie. Ale plakat powinien być "odjazdowy", żeby zaskoczyć, wyróżnić się z otoczenia. Pracuję jako grafik w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, projektuję plakaty do wystaw tkackich. To trudny temat, nie da się go opowiedzieć efektownym zdjęciem.

  - Skąd czerpie pan inspiracje?

  Na XXIV Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego (organizator: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej) nadesłano 122 plakaty z 38 muzeów. Nagrodę ministra kultury otrzymał Mirosław Adamczyk ("Fotografia w plakacie japońskim"); nagrodę wojewody podkarpackiego - Andrzej Krauze; nagrodę prezydenta - Mirosław Owczarek. Przyznano też wyróżnienia i dyplomy dla muzeów-wydawców.  - Pomysły leżą na ulicy, trzeba je tylko znaleźć i przekazać najkrótszą drogą. Świetnie to zrobił laureat I nagrody. Mógł pokazać Japończyka z aparatem fotograficznym na tle pejzażu Kraju Wschodzącego Słońca. A budzi skojarzenia poprzez skrót myślowy.

  - Co się stało z "polską szkołą plakatu"?

  ?5

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo