Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebania w Padwi Narodowej zmienia się w muzeum Łukasiewicza

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W dawnej wikarówce powstaje muzeum Ignacego Łukasiewicza.
W dawnej wikarówce powstaje muzeum Ignacego Łukasiewicza. Wikiepedia/domena publiczna
W dawnym wikariacie z końca XIX wieku powstaje muzeum Ignacego Łukasiewicza. Przyszły wynalazca lampy naftowej spędził w parafii Padew Narodowa pierwszych osiem lata swojego życia. Potem rodzina Łukasiewiczów przeniosła się do Rzeszowa.

Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach, w wiosce położonej nieopodal Mielca, należącej do parafii w Padwi Narodowej. Został ochrzczony przez padewskiego proboszcza, ale nie wiadomo gdzie, czy w domu w Zadusznikach, czy w kościele w Padwi Narodowej, czy w należącym do padewskiej parafii kościele w Gawłuszowicach. Jego rodzice – Apolonia ze Świetlików i Józef Łukasiewicz dzierżawili w Zadusznikach ziemię oraz dworek. Łukasiewiczowie mieli siedmioro dzieci. Dwóch synów zmarło we wczesnym dzieciństwie. Ignacy był najmłodszym z rodzeństwa. Starsza siostra Ignacego urodziła się w pobliskim Padwi Narodowej Zachwiejowie.

- W kościele w Padwi Narodowej brali ślub rodzice Ignacego Łukasiewicza. Został ochrzczony przez padewskiego proboszcza w tym samym kościele albo w Gawłuszowicach. Na ten temat są różne opinie. W każdym razie na zewnątrz kościoła parafialnego i w samym kościele wiszą tablice upamiętniające Ignacego Łukasiewicza jako pochodzącego z tej parafii – wyjaśnia wójt gminy Padew Narodowa Robert Pluta.

Stara wikarówka została użyczona gminie przez parafię. Stoi w centrum Padwi, w pobliżu zespołu szkół im. Ignacego Łukasiewicza. Powstające w wikarówce muzeum ma gromadzić nie tylko pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, ale także pamiątki dotyczące historii regionu i mieszkańców Padwi Narodowej. Jednym z elementów muzeum będzie cyfrowe archiwum pamięci, czyli wspomnienia mieszkańców wsi zgromadzone i zapisane w ramach realizowanego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Padwi Narodowej projektu edukacyjno-społecznego „Uniwersytet Ignacego Łukasiewicza”, dlatego oficjalna nazwa muzeum będzie brzmiała Muzeum - Centrum Multimedialne Ignacego Łukasiewicza.

Powstanie muzeum łączy się z obchodami 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza i ustanowieniem roku 2022 Rokiem Łukasiewiczowskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24