Plusy i minusy pracy zdalnej — marzenie czy zmora każdego pracownika?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Praca zdalna powoli staje się standardem w wielu branżach. Dla większości pracowników to dobra wiadomość jednak wciąż nie dla wszystkich. Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej? Co zrobić, gdy ciężko nam pracować z domu?

Praca zdalna jako standard i pożądany benefit pracowniczy

Pandemia korona wirusa zmusiła wielu pracodawców do wprowadzenia pracy zdalnej. Od 2020 roku taka forma wykonywania obowiązków zawodowych stała się już powszechną możliwością, a nawet standardem.

Także w Rzeszowie mnóstwo firm chce przyciągnąć kandydatów możliwością pracy z własnego mieszkania, co widać w ofertach pracy publikowanych, chociażby pod tym adresem https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l.

Badania trendów na dzisiejszym rynku zatrudnienia pokazują, że polubiliśmy pracę zdalną i stała się ona jednym z najbardziej oczekiwanych i pożądanych benefitów pracowniczych. Jest również jedną z najczęściej poszukiwanych form pracy dodatkowej.

Negatywny wpływ pracy zdalnej na zdrowie fizyczne i psychiczne

Czy praca zdalna to zatem marzenie każdego pracownika, pozbawione wad? Okazuje się, że nie. Pomimo wielu oczywistych zalet, nie każdy jest stworzony do wykonywania obowiązków właśnie w ten sposób i nie każdemu służy praca zdalna. Kiedy dom staje się jednocześnie biurem, odczuwamy to zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Nieprzestrzeganie higieny pracy zdalnej może powodować problemy ze wzrokiem.

Naraża również na przewlekłe bóle pleców, a brak ruchu, chociażby w postaci codziennego dojazdu i powrotu z miejsca pracy, przyczynia się do powstawania takich chorób, jak otyłość. Widoczne są także kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Pracując zdalnie, jesteśmy odizolowani od naszych współpracowników. Ten tryb wykonywania obowiązków pozbawia nas codziennych interakcji z innymi ludźmi.

Jak ważne dla każdego człowieka są, choćby drobne, spotkania przy kawie w firmowym bufecie, pokazała pandemia korona wirusa. Kontakt przez komunikatory czatowe, a nawet video nie jest w stanie w pełni skutecznie zastąpić prawdziwych interakcji “twarzą w twarz”, których potrzebuje każdy człowiek. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że praca zdalna może przyczyniać się do generowania poczucia samotności, a nawet objawów depresji.

Pozostałe zagrożenia, jakie niesie praca zdalna

Praca zdalna przenosi również sferę zawodową do naszej prywatnej, domowej przestrzeni kojarzonej przede wszystkim z odpoczynkiem i przyjemnościami. Zostajemy pozbawieni komfortu wyraźnego oddzielenia czasu pracy z miejscem poświęcanym, np. wyłącznie rodzinie, pasjom czy relaksowaniu się.

Może skutkować to m.in. tym, że nie jesteśmy w stanie zrzucić z siebie stresu generowanego w czasie wykonywania obowiązków zawodowych, nawet w czasie wolnym myślimy o pracy lub, co gorsza, wpędzamy się w nadgodziny. Pomieszkanie strefy odpoczynku i działania potrafi dawać także odwrotne efekty niż pracoholizm — w pracy zdalnej często ciężej się nam skupić i zacząć pracować, cierpi nasza produktywność, ulegamy prokrastynacji, nie potrafimy sprawnie organizować swojego czasu i zadań.

Jedną z wymienianych wad tego trybu wykonywania obowiązków jest także konieczność odpowiedniej aranżacji przestrzeni mieszkalnej i związane z tym koszta. Dla wielu pracowników zdalnych koniecznością jest zakup profesjonalnego sprzętu, wygodnego fotela biurowego itp. Wzrastają również rachunki za prąd. Nie każda firma chce odpowiednio wynagradzać te kwestie swoim pracownikom.

Zalety pracy zdalnej, których nie da się przecenić

Praca zdalna nie bez powodu jest jednak pożądana przez większość pracowników. Niesie ze sobą wiele istotnych zalet. Pierwsza to wyraźna oszczędność czasu, energii i środków, które w “normalnych” warunkach przeznaczamy na dojazdy do zakładów pracy. Wiąże się to nie tylko z wygodą, ale pozwala też zaoszczędzić dużo pieniędzy i znacząco odciążyć. Daje także szanse mieszkańcom mniejszych miejscowości i nie tylko, na podjęcie zatrudnienia w firmach z odległych części Polski, a nawet świata.

Lokalizacja miejsca pracy przestaje mieć znaczenie. Wielu pracowników zdalnych ceni sobie również brak bezpośredniego nadzoru przełożonego. Odczuwają mniej napięcia, kiedy pracują z własnego mieszkania, a nie np. przy biurku ustawionym na wprost swojego szefa. Kolejną znaczącą zaletą są elastyczne godziny pracy. Jeśli wypadnie nam wizyta u lekarza z dzieckiem lub inna sprawa do załatwienia, praca zdalna często daje możliwość niewykorzystywania urlopu na takie okazje, a nadrobienia swoich zadań w innych godzinach.

Niektórzy, pracując z domu, nie potrafią się skupić, ale dla innych ten tryb jest wręcz stworzony. Badania pokazują, że na rynku zatrudnienia funkcjonuje mnóstwo osób, które dopiero w warunkach pracy zdalnej potrafią w pełni rozwinąć swoją produktywność. Znaczenie może tu mieć, np. brak hałasów pochodzących z przestrzeni biurowej czy samodzielna aranżacja miejsca pracy, dostosowana do indywidualnych potrzeb pracownika.

Nie leży Ci praca zdalna? Oto co możesz z tym zrobić

Praca zdalna ma zatem zarówno wady, jak i zalety. Każdy pracownik musi indywidualnie ocenić, czy jest to dla niego dobry tryb zatrudnienia, czy też lepiej czuje się w pracy stacjonarnej lub hybrydowej. Dla tych, którzy nie mają takiego wyboru i czują, że “utknęli” w pracy zdalnej, jest jednak ratunek.

Przestrzeganie zasad higieny pracy z domu pomaga znacząco radzić sobie z trudnościami, które niesie ta forma wykonywania obowiązków. Warto m.in. zmieniać miejsce pracy i może wyjść czasem, np. do kawiarni. Coraz popularniejsze stają się także różne przestrzenie coworkingowe. Pracę zdalną należy również nadrabiać życiem prywatnym. Co to znaczy?

Powinniśmy m.in. wychodzić z domu, dbać o ruch i pielęgnować bliskie więzi z innymi ludźmi. Nie wolno także zapominać o higienie czy regularnym wstawaniu o określonej godzinie. Zwykłe codzienne rytuały, takie jak założenie do pracy zdalnej jednak innych ubrań niż piżamy, mają ogromne znaczenie. Pomaga również samodzielne organizowanie swoich zadań, stosowanie ciekawych przerw (np. joga, medytacja itp.) oraz wyraźne oddzielanie godzin pracy od czasu wolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24