Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płytkę przyklej sam

Józef Lonczak
Jeśli zajdzie taka potrzeba przyklejane płytki należy dobić gumowym młotkiem do podłoża.
Jeśli zajdzie taka potrzeba przyklejane płytki należy dobić gumowym młotkiem do podłoża.
Nie możesz doczekać się fachowca do wymiany pękniętej czy odklejonej płytki. Nie przejmuj się.

Z tym kłopotem możesz sobie sam szybko poradzić. Wystarczy tylko nieco chęci i cierpliwości.

Płytki ceramiczne są popularnym i wygodnym materiałem do wykończenia kuchni, łazienki, czy przedpokoju. Są wręcz niezastąpione, bo łatwo je utrzymać w czystości, a przy tym są estetyczne i trwałe pod warunkiem, że je prawidłowo ułożono.

Wykończenia z płytek mają praktycznie tylko dwie wady. Po pierwsze płytki są kruche i przypadkowe uderzenie twardym przedmiotem (np. upadek szklanki w wodą) może spowodować pęknięcie płytki. Po drugie, większe zaniedbania czy niedokładność przy układaniu glazury czy terakoty może zemścić odklejeniem płytki (płytek) nawet na początku użytkowania.

Usuwamy płytkę krok po kroku

Gdy odklei się cokolik

Naprawa odklejonego elementu w cokole to nawet łatwiejsze zadanie niż przy pękniętej płytce. Wystarczy tylko dokładnie oczyścić podłoże w miejscu odklejenia oraz spód płytki. Jeżeli cokół jest zakończony od góry tzw. ćwierćwałkiem to również należy go dokładnie oczyścić z resztek kleju.

Pęknięty element glazury nie musi być problemem. Jednak jego wymiana wymaga więcej pracy i uwagi.

Krok 1. Najpierw ostrożnie ostrym narzędziem np. śrubokrętem musimy usunąć fugę tak, aby nie uszkodzić sąsiednich płytek. Fachowcy radzą usuwać fugę nie tylko wokół uszkodzonej płytki, ale też w jej sąsiedztwie. Dzięki temu unikniemy zbyt widocznego śladu wokół nowej płytki (kontrastu), bo nowa spoina zawsze się nieco różni od starej.

Krok 2. Kiedy wokół pękniętej płyki nie ma już fugi, to zdecydowanym, ale niezbyt mocnym uderzeniem młotka (najlepiej przez przecinak) rozbijamy płytkę. Tu uwaga, fachowcy radzą, aby zacząć rozbijanie na środku. W ten sposób minimalizujemy ryzyko uszkodzenia sąsiednich płytek.

Krok 3. Następnie usuwamy resztki starego kleju i wyrównujemy podłoże. W narożniki wkładamy krzyżyki lub kliny dystansowe o grubości takiej jak użyte przy pierwotnym układaniu płytek.

Co znaczy głuchy dźwięk?

Jeżeli któraś z płytek ceramicznych przy lekkim opukiwaniu wydaje pusty, głuchy dźwięk oznacza to kłopoty. W takiej sytuacji postępujemy, jak w przypadku pękniętej płytki, z tą różnicą, że nie rozbijamy "głuchej", odklejającej się płytki. Musimy jednak usunąć fugę, także ostrożnie (patrz krok 1 - usuwamy pękniętą płytkę). Następnie po wyjęciu płytki Następnie usuwamy resztki starego kleju (patrz krok 3).

Czasem płytka odkleja się tylko częściowo. Dlatego aby nie uszkodzić jej przy demontażu najlepiej do "jej podważenia" użyć do długiego, płaskiego narzędzia np. stalowej szpachelki lub płaskiego śrubokręta. Wspomnieć trzeba, że potrzeba do tej operacji nieco wyczucia i delikatności...

Dlaczego płytki się odklejają? Może to być wynikiem kiepskiej pracy glazurnika (zaprawa klejowa nie została w tym miejscu dobrze nałożona i powstały puste przestrzenie pomiędzy płytką a posadzką czy ścianą. Przyczyna odklejenia płytki może tkwić też w pośpiesznym ułożeniu płytek na zbyt świeże mury, co będzie winą inwestora (brak czasu na kilkumiesięczne sezonowanie muru), a nie złej pracy płytkarza.

Sami przyklejamy krok po kroku

Teraz pozostaje nam przykleić w oczyszczone i odkurzone miejsce po rozbitej lub odklejonej płytce brakujący(e) element(y).

Krok 1. Wybieramy klej. W sklepach i hurtowniach nie ma problemów ze znalezieniem właściwego kleju w odpowiedniej wielkości opakowaniu. Może się zdarzyć, że będziemy musieli przymocować płytkę na wilgotne podłoże, lub na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, które wymagają kleju o odpowiednio lepszych właściwościach. (w przypadku wymiany płytki na ganku, czy tarasie zaprawa musi być mrozoodporna).

Przy zakupie warto poradzić się sprzedawcy-doradcy i zwrócić uwagę na siłę spajania kleju, jego elastyczność oraz właściwości wodoodporne i izolacyjne. Aby ułatwić sobie zadanie dobrze jest kupić klej gotowy do użycia. Unikniesz wtedy mieszania kleju z wodą. A gotowy do użycia klej gwarantuje optymalną konsystencję do pracy (np.: Tytan klej do płytek ceramicznych gotowy do użycia).

Krok 2. Na oczyszczoną powierzchnię nakładamy klej za pomocą pacy zębatej. Dzięki niej klej rozprowadzimy równomiernie tworząc jednolitą warstwę. Dzięki temu płytki będą dobrze przylegały do podłoża. Ważne jest też by klej był elastyczny, zapewni to lepsze wiązanie z podłożem oraz będzie eliminować naprężenia pomiędzy podłożem a płytkami.

Krok 3. Nową(e) płytkę(i) doklejamy w brakujące miejsce, wykorzystując krzyżyki dystansowe (równe spoiny) i dociskamy ją do podłoża. Przy tej operacji trzeba jeszcze zwrócić uwagę na takie ułożenie brakującego elementu, aby jego powierzchnia pokrywała się z sąsiednimi płytkami. Na skorygowanie położenia płytki masz od kilku do kilkunastu minut (ile? - przeczytasz na opakowaniu kleju). W razie potrzeby należy przyklejane płytki dobić gumowym młotkiem do podłoża.

Krok 4. Po stwardnięciu kleju, miedzy płytki aplikujemy fugę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24