MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po długim przestoju z powodu epidemii koronawirusa w sobotę otwierają się baseny i niektóre kina. Także na Podkarpaciu. Sprawdź obostrzenia

Beata Terczyńska, Marcin Piecyk, Monika Sroczyńska
Rząd poluzował obostrzenia, dlatego od dziś (6 czerwca) mogą zostać otwarte m.in. baseny i kąpieliska. Zaprasza do siebie kultowe rzeszowskie kino Zorza. Będzie można popływać też na odkrytych basenach ROSiR, krytych pływalniach Karpik i Delfin oraz na żwirowni. Ale uwaga! Są obostrzenia dotyczące liczby korzystających, używania maseczek, zajmowania miejsc.

- W sobotę otwieramy odkryte baseny Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, baseny Karpik i Delfin oraz żwirownię - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa i dodaje, jakie będą panowały zasady na poszczególnych kąpieliskach. - I tak, na basenach otwartych nie może przebywać więcej, niż 150 osób. Na wejściu, przy kasach, kupując bilety, trzeba mieć założone maseczki. Później można je już zdjąć. Trzeba też zdezynfekować ręce.

Dodaje, że pracownicy i ratownicy będą pilnować, by ludzie nie tłoczyli się w nieckach, tylko równomiernie korzystali z basenów i znajdujących się na terenie urządzeń.

6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness oraz baseny - zarówno te kryte, jak i na wolnym powietrzu. Rząd nie ogłosił jednak dotąd wytycznych w tym zakresie. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do wstępnego opracowania zasad,  jakie mają obowiązywać na basenach po ich otwarciu. Jak będzie wyglądało korzystanie z pływalni? Czy konieczne będzie zasłanianie ust i nosa? Ile osób będzie mogło być jednocześnie w basenie? Czy z basenów będą mogli korzystać seniorzy? I przede wszystkim - czy w wodzie wirus może się rozprzestrzeniać? Zobacz na kolejnych slajdach szczegóły z przygotowanego na zlecenie ministerstwa zdrowia specjalnego opracowania dotyczącego działalności basenów w czasie epidemii. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.[b]Polecamy także:Przymusowe urlopy, niższe pensje - nowa tarcza dotknie zwłaszcza pracowników

Baseny otwarte od 6 czerwca. Jak będzie wyglądało pływanie? ...

- Co ważne, bilety będzie można kupować tylko na miejscu, a nie przez internet, bo trudno byłoby wtedy ogarnąć liczbę korzystających z pływalni

- tłumaczy rzecznik.

Ceny i godziny otwarcia pozostają z tamtego roku. Bilet normalny: wejście w godz. 9-20 to 12 zł oraz od 17 do 20 - 9 zł. Ulgowy: 8 i 4 zł. Dzieci do 7 lat: godz. 9-20 - 3 zł, 17-20 - bezpłatnie.

- Jeśli chodzi o baseny Karpik i Delfin, to może przebywać tu jednocześnie po 15 osób - mówi Maciej Chłodnicki. - Wchodząc do pływalni trzeba mieć założone maseczki. Zdejmujemy je dopiero w szatni, gdy już jesteśmy przebrani i udajemy się na baseny. Z powrotem to samo. Oczywiście trzeba utrzymywać odległości, dezynfekować ręce. Żeby udostępnić pływalnie większej grupie chętnych, wstęp jest na godzinę.

Ze żwirowni przy Kwiatkowskiego może korzystać jednorazowo maksymalnie 800 osób. Dlatego tu zasady są nieco inne. - Jeżeli korzystający z plaży zachowają odległość 2 m od siebie, mogą zdjąć maseczki, natomiast jeśli będzie duży ścisk i trudno o odstępy, należy wówczas zasłonić usta i nos - mówi rzecznik. - Liczymy na zdrowy rozsądek i, że nie będzie tłumów. Zwłaszcza, że jest to teren nieogrodzony.

Godziny otwarcia: 10 - 18. Ceny także bez zmian: bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. - Wypożyczalnia sprzętu wodnego jeszcze będzie nieczynna - zaznacza.

Mieszkańcy Rzeszowa mają dość siedzenia w domach. Słoneczną, majową niedzielę, wielu z nich wykorzystało na spacery i relaks na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się rzeszowska żwirownia. Zobaczcie zdjęcia.

Leniwa niedziela na żwirowni w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Kino Zorza także zostanie otwarte już 6 czerwca.

- Jesteśmy kinem studyjnym, więc mamy inne zasady otwarcia. Koszty uruchomienia multipleksów są duże, więc nie opłaca im się jeszcze tego robić - tłumaczy Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej, która zarządza Kinem Zorza.

- Seansów będzie troszkę mniej, bo musimy mieć czas, żeby przejść po każdym seansie i zrobić dezynfekcję. Zobaczymy jeszcze, czy w ogóle wrócą widzowie, w tej chwili nikt nie wie, czy nie będą się bać - kontynuuje wymieniając podejmowane działania sanitarne: odkażanie kina na bieżąco, dezynfekcja foteli, zwracanie uwagi na to, czy widzowie odkażają ręce i czy mają na sobie maseczki - dodaje.

Na sali można siadać na co drugim miejscu.

Wielbiciele kina będą musieli uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o filmowe nowości. Pierwszy dzień działania kina po epidemii rozpocznie się filmami "Najświętsze Serce" i "Naprzód" o 15.30, później, o 17:15 na małej sali wyświetlony będzie "Eastern", o 18 będzie można zobaczyć "Babyteeth", o 19.30 wyświetlony zostanie "Nasz czas". Ostatnim filmem tego dnia będzie "tuiteraz". O 21 rozpocznie się Kino Letnie filmem "Tajemnice Silver Lake".

Bilety można kupić przez internet lub przy kasie.

Działają już biblioteki, domy kultury, BWA, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, muzea, skanseny w Sanoku i Kolbuszowej, Arboretum w Bolestraszycach.

Skansen w Kolbuszowej to wyjątkowa pamiątka naszej historii. To właśnie to miejsce wybrał Wojciech Smarzowski, gdy kręcił swój głośny film - "Wołyń". Zobaczcie miejsce, które urzekło znanego reżysera

To tu kręcono "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - magiczny ska...

Od 6 czerwca w soboty i niedziele wnętrza parteru i I piętra Muzeum - Zamku w Łańcucie można zwiedzać od 10 do 18 (ostatnie wejście o 16.30). W poniedziałek od 12 do 16. Otwarte zostaną także Stajnie i Wozownia. Niedostępne są jeszcze wnętrza drugiego piętra, Łaźnie Rzymskie, Storczykarnia, ekspozycje historii miasta i sztuki cerkiewnej, a także zespół pałacowo - parkowy w Julinie. Regulamin - na stronie muzeum.

Co z siłowniami? Wiele jeszcze się nie otwiera. Na profilu FB Fitness for Life Rzeszów czytamy, że kluby startują w poniedziałek (8 czerwca).

Po niemal 3 miesiącach przerwy działalność w sobotę wznawiają kompleks basenów krytych przy ul. Piłsudskiego i kino Kosmos w Dębicy.

- Korzystając z basenów, z uwagi na bezpieczeństwo własne i innych, należy pamiętać o zasadach przestrzegania higieny osobistej, o dokładnym umyciu ciała pod prysznicem przed wejściem do wody oraz o niekorzystaniu z obiektu, kiedy jesteśmy chorzy

- apeluje Marta Pawełko - Tokarz, dyrektor MOSiR Dębica.

Przypomina o kilku zasadach tymczasowo obowiązujących: maseczki zasłaniające usta i nos ściągać dopiero w szatni, dezynfekować dłonie przed i po korzystaniu z basenu, zachowywać odstęp 2 m, w pomieszczeniu prysznicowym oraz na jednym torze basenowym nie przekraczać liczby 4 osób.

Aquapark czynny będzie codzienne od godz. 14 do 21.30, basen treningowy 25 m: pon.- pt. od 8.30 do 21.30, sobota od 9.30 do 21.30, niedziela od 7.00 do 21.30; basen treningowy 50 m: pon. - pt. od 17.00 do 21.30, sob. - niedz. od 14 -21.30.

6 czerwca wraca też kino Centrum w Przemyślu.


Koronawirus i restrykcje: Pierwsza ważna zmiana 30 maja, druga 6 czerwca [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24