Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po jakich studiach łatwo znajdziesz pracę

Dominika Czapkowska
Informatycy i absolwenci kierunków technicznych nie borykają się ze znalezieniem pracy.
Informatycy i absolwenci kierunków technicznych nie borykają się ze znalezieniem pracy. Fot. Krystyna Baranowska
Informatycy, programiści, graficy komputerowi, specjaliści od finansów i ekonomiści. Z takim wykształceniem najłatwiej znaleźć pracę. Problemy z zatrudnieniem mogą mieć absolwenci kierunków humanistycznych.

Te numery telefonów warto znać:

Te numery telefonów warto znać:

- Biuro karier Uniwersytetu Rzeszowskiego, Al. Rejtana 16 c, pokój numer 011, tel. 17 872 10 27, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
- Biuro karier Politechniki Rzeszowskiej, ul. Wincentego Pola 2, budynek A, pokój 310, tel. 17 865 34 58,
- Biuro karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ul. Sucharskiego 2, pokój 46, tel. 17 866 14 45.

Sprawdziliśmy po ukończeniu jakich kierunków studiów młodzi ludzie mają największe szansę na znalezienie pracy.

Rozchwytywani informatycy

- Najwięcej mamy ofert pracy dla informatyków, programistów i grafików komputerowych. Cały czas dostajemy nowe zgłoszenia. Absolwenci z dyplomami tych kierunków mają wzięcie - tłumaczy Barbara Stanek z biura karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Na problemy z zatrudnieniem nie powinni narzekać też ekonomiści i logistycy. Wśród ofert dla absolwentów tych kierunków górują te na stanowiska menedżerskie i handlowe - dodaje pani Barbara.

O największej liczbie ofert pracy dla informatyków i absolwentów kierunków technicznych mówi też Paweł Dubis z biura karier Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Bezpieczne kierunki techniczne

Anna Worosz z biura karier Politechniki Rzeszowskiej wylicza zawody, które cieszą się największym wzięciem pracodawców. To finansiści, bankowcy, absolwenci kierunków technicznych, inżynierzy środowiska, inżynierzy budownictwa, architekci.

- Z każdym rokiem zauważamy większe zainteresowanie pracodawców absolwentami kierunków technicznych i elektronicznych. Rozwijające się firmy budowlane poszukują wykwalifikowanych ludzi do pracy - wyjaśnia Anna Worosz. - Większość naszych absolwentów np. z budownictwa, lotnictwa i mechaniki już na studiach znajduję pracę.

- W poprzednim roku akademickim otworzyliśmy nowy kierunek ochrona środowiska. Zauważyliśmy bowiem, że na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny - zapewnia Worosz.

Nauczycieli nie potrzebujemy

Analitycy rynku pracy nie pozostawiają złudzeń osobom, które wybrały studia humanistyczne, zwłaszcza nauczycielskie. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że najmniejsze szansę na znalezienie pracy po studiach mają absolwenci filologii, głównie poloniści. O pracę trudno również historykom i filozofom.

- Wśród młodych ludzi z dyplomem wyższej uczelni w kieszeni, a poszukujących pracy, najliczniejszą grupę stanowią absolwenci studiów humanistycznych - wyjaśnia specjalista z działu informacji statystycznej i analizy WUP w Rzeszowie.

- Oceniamy, że problemy z zatrudnieniem będą mieć również absolwenci kierunków rolniczych - dodaje nasz ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24