Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po politechnice trafiają do firm na całym świecie

Janusz Pawlak
Katedra Konstrukcji Maszyn specjalizuje się w rozwoju i badaniach układów napędowych, w tym szczególnie przekładni zębatych.
Katedra Konstrukcji Maszyn specjalizuje się w rozwoju i badaniach układów napędowych, w tym szczególnie przekładni zębatych. Krzysztof Kapica
Absolwenci kierunków technicznych nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Młodzi ludzie coraz chętniej chcą studiować na tzw. ciężkich kierunkach. Jednym z nich jest wydział budowy maszyn i lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Nasi absolwenci trafiają do najbardziej znanych w świecie zakładów przemysłowych, fabryk lotniczych i biur projektowych - mówi prof. Tadeusz Markowski, szef Katedry Konstrukcji Maszyn na WBMiL PRz. - Niektórzy z nich pracują nawet dla tak unikatowych instytucji, jak amerykański departament obrony.

Dla przemysłu

Katedra Konstrukcji Maszyn należy do najstarszych jednostek uczelni. Wyrosła, tak jak politechnika, na bazie potrzeb przemysłu. Przez całe lata jest z nim blisko związana. Z jednej strony rozwiązywane są tu konkretne problemy techniczne występujące w produkcji, a z drugiej rozwijana jest myśl techniczna, która następnie trafia do przemysłu w postaci konkretnych projektów.

Z Politechniki do kliniki

KKM specjalizuje się w rozwoju i badaniach układów napędowych, w tym szczególnie przekładni zębatych. Nową, supernowoczesną specjalnością katedry są techniki szybkiego prototypowania oraz inżynieria odtwórcza. Obie te metody wykorzystywane są przede wszystkim w badaniach nad nowymi rozwiązaniami przekładni zębatych, ale także w pracach badawczych i wdrożeniowych z zakresu wzornictwa przemysłowego i biomechaniki.

Między innymi dzięki współpracy Kliniki Implantologii Stomatologicznej w Bydgoszczy z pracownikami KKM PRz powstała innowacyjna metoda przeprowadzania zabiegu implantoprotetycznego (zgłoszenie patentowe).

Najnowsza technika pomaga

KKM PRz jako jedna z nielicznych w kraju placówek naukowo-badawczych dysponuje unikatową aparaturą, której każdy może jej pozazdrościć. Perełką wśród perełek są urządzenia do szybkiego prototypowania. Służą one do wytwarzania w stosunkowo krótkim czasie skomplikowanych geometrycznie modeli przestrzennych w oparciu o trójwymiarowe modele wirtualne zaprojektowane z użyciem systemów komputerowego wspomagania projektowania. Mówiąc obrazowo, model, który ma zostać zbudowany, jest dzielony na plasterki o odpowiedniej grubości. Plasterki te jeden po drugim są wytwarzane w aparaturze i równocześnie łączone z sobą.

Zakupiony niedawno przez katedrę system spiekania laserowego metali umożliwia wytwarzanie nawet najbardziej skomplikowanych geometrycznie modeli w ciągu paru godzin na podstawie zapisu elektronicznego, bez konieczności stosowania jakichkolwiek narzędzi. System ten znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym i dentystycznym (implanty, korony, wkręty do implantów), elektromechanicznym, samochodowym oraz lotniczym. Wytwarzane wyroby mogą być użyte jako gotowe elementy, części zapasowe lub części zamienne.

Modele trójwymiarowe części medycznych opracowywane są w oparciu o tomografię komputerową z użyciem specjalistycznego oprogramowania. Inne dziedziny zastosowania szybkiego prototypowania to między innymi architektura - wykonywane są przestrzenne modele obiektów architektonicznych, nawet w kolorze (technologia 3D Print pozwala na otrzymanie modeli kolorowych).

Student nie ma kompleksów

- Nasi studenci już w murach uczelni korzystają z aparatury, oprogramowania i urządzeń, pozwalających im na zdobycie wiedzy i umiejętności, którymi wszędzie mogą się pochwalić - mówi prof. T. Markowski. - Bez najmniejszych kompleksów mogą konkurować ze swoimi rówieśnikami nie tylko na rynku regionalnym i krajowym. Wysoki poziom kształcenia zapewnia absolwentom możliwość konfrontacji swoich umiejętności z ludźmi, którzy legitymują się dyplomami najlepszych szkół politechnicznych w Europie i świecie - dodaje prof. Markowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24