MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po restrukturyzacji banku PBS w Sanoku podkarpackie szpitale, DPS-y, domy dziecka, stowarzyszenia i parafie nadal bez pieniędzy

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Krzysztof Kapica
Środki utracone w wyniku przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, póki co, mają trafić tylko do samorządów. Tak zadecydowało Ministerstwo Finansów, które zobowiązało się przekazać blisko 63 mln złotych ze środków pochodzących z podziału rezerwy ogólnej w 2020 roku.

Nadal nie wiadomo, co z instytucjami, które również ulokowały pieniądze w sanockim banku.

Jedną z nich jest Podkarpacki Związek Piłki Nożnej w Rzeszowie, który w wyniku restrukturyzacji PBS, utracił blisko 800 tys. zł. Brak funduszy zmusił PZPN do odwołania corocznych imprez oraz zaciągnięcia pożyczki na nową siedzibę związku.

– Natychmiast po utracie pieniędzy w PBS, poczyniliśmy wiele działań, aby je odzyskać – mówi Wacław Mazur, dyrektor biura Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie. – Wystąpiliśmy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Banku Nowego BFG S.A. Od wszystkich instytucji otrzymaliśmy odpowiedź, że restrukturyzacja PBS została przeprowadzona zgodnie z prawem. Nie pozostało nam więc nic innego, jak wystąpić na drogę prawną.

W lutym br. PZPN w Rzeszowie złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na działania BFG.

– Do tej pory czekamy na odpowiedź. To dla nas bardzo krzywdzące i niezrozumiałe, że jedne instytucje otrzymują utracone w banku pieniądze, a inne nie

– mówi dyrektor Mazur.

Szpitale, domy dziecka i DPS-y bez pieniędzy

Straty liczą również inne podkarpackiego instytucje, m.in.: Szpital Miejski w Rzeszowie, który w wyniku restrukturyzacji utracił 1,2 mln złotych.

– Na prośbę Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa oraz Grzegorza Materny, dyrektora SPZOZ nr 1 w Rzeszowie, przeprowadziłem już rozmowę z Tomaszem Robaczyńskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów – tłumaczy Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Wyjaśniłem mu, że dobrą wiadomością jest fakt, że samorządy odzyskają w całości pieniądze, jednak w dalszym ciągu stratne są szpitale, domy pomocy społecznej czy domy dziecka, czyli jednostki, które w tej chwili stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

Marcin Warchoł podkreśla, że gdyby jednostki te również otrzymały utracone środki, o wiele łatwiej byłoby im teraz walczyć z pandemią koronawirusa.

– Nie chcę tutaj przesądzać, czy w pierwszej kolejności należało dać pieniądze samorządom czy szpitalom. Uważam jednak, że żadna instytucja nie może zostać pokrzywdzona. Mam nadzieję, że minister uwzględni moją prośbą i w najbliższym czasie fundusze trafią na konta poszkodowanych

– mówi.

Zdecydowanie lepszą sytuację mają instytucje podległe powiatom. Jedną z nich jest Dom Dziecka im. św. Józefa w Sanoku.

– Nasz dom dziecka jest placówką powiatową, co oznacza, że w momencie, gdy na konto Powiatu Sanockiego wpłyną pieniądze odzyskane w wyniku restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, my także je otrzymamy. Jestem więc spokojna, że będziemy mieć środki na wypłatę świadczeń 500 plus dla naszych wychowanków.

Przypomnijmy, że przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku, która rozpoczęła się 17 stycznia br., dotknęła 34 podkarpackie samorządy oraz duże firmy, które utraciły 43 proc. pieniędzy ulokowanych na kontach bankowych, łącznie ok. 82 mln złotych. Jedynie klienci indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa odzyskały swoje pieniądze w całości. 57,4 proc. pieniędzy samorządów zostało przeniesionych do Banku Nowego BFG S.A.


60 Sekund biznesu: Galerie Handlowe wracają do nowej normalności. Sprawdź co się zmieniło

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24