Po studiach wybrałam wojsko

Agnieszka I. Skowron
- Służba wojskowa dało mi na pewno stabilizację życiową i nie ukrywam, że szłam do wojska z pasją – mówi Barbara Duraj- Deć.
- Służba wojskowa dało mi na pewno stabilizację życiową i nie ukrywam, że szłam do wojska z pasją – mówi Barbara Duraj- Deć. Fot. Archiwum 21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Kobieta w mundurze to widok coraz bardziej popularny, ale jeszcze nie powszechny. Panie mogą na tych samych warunkach co mężczyźni zdawać do szkół oficerskich, a tym samym postawić na karierę w wojsku.

Studiowałam psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Na ostatnim roku studiów otrzymałam z WKU skierowanie na komisję wojskową, co było dla mnie dużym zaskoczeniem. Okazało się, że w wojsku wzrasta zapotrzebowanie na psychologów. Dopiero po tym, jak stawiłam się na komisji, zainteresowałam się wojskiem, a dokładnie tym, na czym praca w jednostce ma polegać i czym zajmują się żołnierze - mówi porucznik Barbara Duraj-Deć, psycholog w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Wyrównane szanse

Okazuje się, że kobiety i mężczyźni mają równe szanse na to, żeby dostać się do Studium Oficerskiego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Wymagania z zakresu sprawności fizycznej dla pań są dostosowane do ich możliwości. Żeby dostać się do szkoły, trzeba sprostać nie tylko testom z wychowania fizycznego, ale także trzeba znać dobrze język angielski i przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną.

- W związku z tym, że ukończyłam wcześniej wyższą uczelnię, odbyłam tyko roczne studium w Szkole Oficerskiej. Na moim roku było ok. 10 proc. kobiet, co stanowiło wtedy dość dużą liczbę. Panowie traktowali nas w normalny sposób, jako koleżanki w mundurze - kontynuuje pani porucznik.

Obowiązkowy poligon

Nauka w studium oficerskim podzielona jest na okresy. Pierwszy z nich to tzw. unitarny, czyli szkolenie podstawowe. Przez ten czas nie wychodzi się w ogóle poza mury uczelni. Nie ma żadnych przepustek. Trwa to do 1,5 miesiąca i kończy się przysięgą wojskową.

- Podczas roku nauki w SO wyjechaliśmy dwa razy na poligon pod Poznaniem. W sumie spędziłam na zajęciach w terenie dwa miesiące.
Zajęcia na poligonie obejmowały naukę strzelania z broni indywidualnej i z wozów bojowych - opowiada Barbara Duraj-Deć.

- Studium oficerskie ukończyły wszystkie kobiety. Myślę, że to dzięki naszej wytrwałości. Jeżeli coś sobie postanowimy, zrobimy wszystko, żeby osiągnąć cel.

Służba zawodowa

W wojsku można teraz spotkać tylko i wyłącznie żołnierzy zawodowych. Nie ma już służby z poboru. Żołnierze pracują określoną ilość godzin w tygodniu, podobnie jak pracownik cywilny. Do tego dochodzą podróże służbowe, wyjazdy na poligon czy ćwiczenia.

- Czwarty rok pełnię służbę, a od roku jestem porucznikiem. Zaraz po zakończeniu studium dostałam stanowisko w Polsko-Ukraińskim Batalionie Sił Pokojowych w Przemyślu, już teraz nieistniejącej jednostce. Pochodzę z Łodzi, więc musiałam zmienić miejsce zamieszkania. Liczyłam się jednak z dużymi zmianami, decydując się na taki zawód - mówi psycholog.

Psycholog dla żołnierzy

Etat psychologa w brygadzie jest stanowiskiem szczególnym. Praca polega na pomocy psychologicznej dla wszystkich żołnierzy, szczególnie przed misją bojową, jak i po jej zakończeniu.

- Prowadzę zajęcia edukacyjne. Jestem także koordynatorem koleżanek psychologów - pracowników cywilnych w batalionach. Spływają do mnie wszystkie meldunki, prośby i pytania - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Kobiety na misjach

Kobieta na misji w Afganistanie to wciąż widok szczególny. Jednak z roku na rok coraz więcej pań decyduje się na taki wyjazd. Przed wyjazdem na misję żołnierze odbywają przynajmniej półroczne przygotowanie, w którego zakres wchodzą zajęcia zarówno taktyczne, jak i te obejmujące wiedzę o kulturze i obyczajach danego kraju.

- Byłam dwukrotnie na misji w Afganistanie. Zajmujemy się tam m.in. przypadkami po zdarzeniach traumatycznych czy niesiemy pomoc indywidualną dla poszkodowanych. Obecność psychologa jest bardzo ważna na misji. Tam relacje z innymi żołnierzami są bliższe, ponieważ wspólnie jemy posiłki, spędzamy razem wolny czas. Inne kobiety, które poznałam podczas misji, należały do grupy medycznej. Panie pracowały także w sztabie oraz można je było spotkać w grupie saperów -- mówi pani porucznik.

Stabilizacja zawodowa

Drobna, delikatna kobieta może zaskoczyć otoczenie, kiedy zdecyduje się na pracę w wojsku.

- W mojej rodzinie nie ma tradycji wojskowych. Jednak rodzice ze spokojem przyjęli wybór. Nikt ze znajomych natomiast nie chciał uwierzyć w to, że jestem żołnierzem - mówi Barbara Duraj- Deć.

- Gdybym stała jeszcze raz przed wyborem drogi zawodowej, wybrałabym to samo. Wojsko dało mi na pewno stabilizację życiową i nie ukrywam, że szłam do wojska z pasją. Nie była to dla mnie nigdy zwyczajna praca. Zawsze uważałam, że to jest wyzwanie i robię coś zupełnie innego niż inni. Wojsko dało mi większe poczucie pewności siebie. Okazało się, że w wielu sytuacjach w szkole i w pracy daję sobie doskonale radę i że jestem w tym dobra. Po drodze miałam momenty niepewności. Nigdy nie myślałam natomiast, żeby zrezygnować z tego zawodu.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zychu
2016-07-08T19:18:03 02:00, Paula:

Nie wiele spodziewam się po płci męskiej ale kobiety was urodziły więc szanujcie je. A jak się Wam nie podobamy w wojsku to zmięcie profesje.

urodziła mnie moja matka, a nie "kobiety" - więc jeśli już kogoś mam szanować, to swoją matkę (ale nie za to, ze mnie urodziła, a za to, że była (jest!) dobrą matką), nie ogół kobiet. prawda jest taka, że kobiety w wojsku są balastem.

a te swoją (kobiecą) logikę wciskaj głupszym od siebie.

m
mychu

"Panie mogą na tych samych warunkach co mężczyźni zdawać do szkół oficerskich" - bzdura, kobiety na testach sprawnościowych mają znacznie łatwiej.

P
Paula

Nie wiele spodziewam się po płci męskiej ale kobiety was urodziły więc szanujcie je. A jak się Wam nie podobamy w wojsku to zmięcie profesje. 

t
terminator

baba w wojsku to nieszczęście. w prawdziwych warunkach bojowych kobiety są zdecydowanie przeszkodą a nie pomocą. drogie panienki w mundurkach-gdyby nie poprawność polityczna i naciski stukniętych polityków + potężne dotacje do tego poronionego pomysłu to byście nawet tygodnia tam nie wytrzymały. za dużo filmoweych bajek typu GIJ i takich tam

M
Marta
..z tym sznurem to fakt otupałem sie w kompaniach honorowych w 21 brygadzie i wrecz spałem z tym mundurem przez kilka miesiący i musiałem go pieścic jak własną kobiete miałem kapitana maniaka Kpt.Daniela (zwanego Tygrysem)HAhaha...juz to widze jak on mówi jej że tak kapelusze jak ma załozony to nosili pierwi pionieży w Ameryce..BUAHuhaa..POzdrO..!!!!

Może i się otupałeś w kompaniach honorowych, może i spałeś z tym mundurem ale na kolejny raz proponuję przed snem wziąć do ręki słownik ortograficzny, ty "pionieże" ortografii.....
k
kot

wygląda na to, że seksistowskie stereotypy to nie mit, to dość obrzydliwa rzeczywistość. mam nadzieję, że jest się to jakiś mały,malutki margines ogółu normalnych ludz

G
GOLIAT

Kobiety potrzebne są w armii ale do rozrywki no bo taka jest potrzeba biologiczna.

k
kierowca

Kobiety na misjach to to samo co bylo za komuny "kobiety na kontraktach"
Jal bylem na kontrakcie w Iraku to byla z nami na kontrakcie jako (?) Jadzka. Poco ona tam byla to zorientowalismy sie bardzo szybko. Nie nadazala sie podmywac !! Nic wiecej nie robila. Nieraz i we dwoch sie ja obracalo naraz. Nic jej to nie przeszkadzalo, nawet byla chetna na takie uklady bo w tym samym czasie dwa razy tyle kasy jej wpadalo !!

b
bob
widzę że ma gwiazdę na klapie inni już kilka lat czekają i nic pewnie się w boju zasłużyła śmiech

Gwiazde ma za udzial w bunga-bunga
n
nick

A co, taki psycholog w wojsku to nie mógł być cywil, tylko zawodowy musi być ??? Popracuje kilka lat i już pójdzie na emeryturę, zamiast normalnie pracować i za normalną kasę to dostaje kilka tysięcy złotych ( ponad 4000 brutto, zamiast te 2000 brutto )

z
zatarty w kroczu na staroN

...no Daniel tygrys ze stalowymi jajami i spojrzeniem tak zimnym jak wilk syberyjski..HAhahhaaa...a piernięciem potrafił pokonać cały dywizjon...w iraku mówili na nieGo stalin...a jak miał jechać na afgan to tak cvhodził podjarany że prawie wkazdej ścianie na kompaniii były dziuryy po jego pięściach..albo tekst(dyżurny dawaj mi tu natychmiast sparing partnera(alez p[anie kapitanie na komapni nieZnajdzie takiego) jak to to jest moje zoo a wy jesteście moim zwierzaczkami :D HAhaha

w
wz

widzę że ma gwiazdę na klapie inni już kilka lat czekają i nic pewnie się w boju zasłużyła śmiech

p
podhalańczyk
..z tym sznurem to fakt otupałem sie w kompaniach honorowych w 21 brygadzie i wrecz spałem z tym mundurem przez kilka miesiący i musiałem go pieścic jak własną kobiete miałem kapitana maniaka Kpt.Daniela (zwanego Tygrysem)HAhaha...juz to widze jak on mówi jej że tak kapelusze jak ma załozony to nosili pierwi pionieży w Ameryce..BUAHuhaa..POzdrO..!!!!

ha ha kapitan Daniel też miałem go okazje poznać w 5 BSP
a
aaa
I co to z takiego oficera po rocznym kursie. Ona ma mówić o psychice żołnierzom którzy byli na misjach i w ciężkich akcjach jak ona tyle co w wojsku przeżyła to dwa miesiące na poligonie - to jest śmiech na sali. Nawet nie potrafi się w mundur ubrać - pani na zdjęciu ma sznur galowy przypięty do guzika którym się pagon przypina a nie do przyszytego pod pagonem (blisko wszycia pagonu) guzika na który się ten właśnie sznur zapina.
...LOLO

..z tym sznurem to fakt otupałem sie w kompaniach honorowych w 21 brygadzie i wrecz spałem z tym mundurem przez kilka miesiący i musiałem go pieścic jak własną kobiete miałem kapitana maniaka Kpt.Daniela (zwanego Tygrysem)HAhaha...juz to widze jak on mówi jej że tak kapelusze jak ma załozony to nosili pierwi pionieży w Ameryce..BUAHuhaa..POzdrO..!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3