W ubiegły wtorek siły rosyjskie prowadziły zmasowany ostrzał ukraińskich obiektów energetycznych. Nieoczekiwanie skutki tych działań dotknęły także Polskę. Na położoną nieopodal granicy z Ukrainą wieś Przewodowo spadł pocisk. Eksplozja doprowadziła do śmierci dwóch naszych rodaków. Z wstępnych ustaleń wynika, że była to rakieta ukraińskiej obrony.
SMS-owe alerty RCB ostrzegą przed rosyjskimi atakami. "Zostało dopięcie formalności"
Po wtorkowych wydarzeniach w rządzie pojawił się pomysł, aby przed zagrożeniem płynącym z rosyjskich ataków na Ukrainę mieszkańcy terenów przygranicznych byli ostrzegani SMS-owo. Zasugerował to przed kilkoma dniami w rozmowie z RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Jak dowiadujemy się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, wdrożenie takiego sposobu informowania nie wymaga żadnych nowych decyzji.
– Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest całodobowo przygotowane do wysłania powiadomienia SMS-owego alert RCB. Warunkiem jest tutaj złożenie wniosku o wysłanie takiego alertu przez instytucję, która monitoruje dane zagrożenie. W związku z tym, jeżeli tylko taki wniosek wpłynie, jeżeli zagrożenie będzie realne, wtedy powiadomienie SMS-owe zostanie wysłane – tłumaczy w rozmowie z portalem i.pl szef wydziału polityki informacyjnej w RCB Damian Duda.
– Ze względu na incydent w Przewodowie są prowadzone prace, żeby usprawnić wysłanie alertu na okoliczność takich sytuacji. O szczegółach jeszcze nie chcę mówić. Natomiast treść alertu jest przygotowana, jesteśmy przygotowani na taką okoliczność. Teraz kwestia doprecyzowania, dopięcia formalności z instytucją, która na okoliczność takich incydentów miałaby składać wniosek – dodaje.
Tłumaczy, że chodzi o wyregulowanie systemu w taki sposób, aby droga wnioskowania o alert została skrócona, aby współpraca z ministerstwem zeszła do poziomu komórki odpowiedzialnej za monitorowanie zagrożenia.
Nasz rozmówca nie chce jednak zdradzić, o jaką konkretnie instytucję chodzi. – Jeżeli tylko już system zostanie dopięty, na pewno poinformujemy – ucina.
Zagrożenie rosyjskimi atakami. Konieczna współpraca z Ukrainą?
Czy wdrożenie SMS-owego ostrzegania osób mieszkających przy granicy z Ukrainą wymaga współpracy ze służbami tego kraju? Okazuje się, że nie jest to niezbędne.
– Wymaga i nie wymaga. To znaczy dobrze byłoby, gdybyśmy wcześniej mieli informację od strony ukraińskiej, że takie zagrożenie jest realne, natomiast na podstawie bieżącej obserwacji naszych placówek dyplomatycznych, czy służb, które też obserwują sytuację za naszą wschodnią granicą, też jesteśmy w stanie wysondować, że takie zagrożenie jest realne – wyjaśnia Damian Duda.
i.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …