Po wybuchu w Fibrisie kilkaset mieszkań w Przemyślu pozbawionych ciepła

Norbert Ziętal
Od wczoraj kilkaset mieszkań na os. Płyty w Przemyślu pozbawionych jest dostaw ciepła.
Od wczoraj kilkaset mieszkań na os. Płyty w Przemyślu pozbawionych jest dostaw ciepła. Norbert Ziętal
Kilkaset mieszkań w blokach na os. Płyty w Przemyślu od wczoraj rana pozbawionych jest ciepła.

Powodem jest "poważna awaria" w pobliskiej fabryce Fibris, która dostarcza do osiedla energię cieplną. Sytuacja może potrwać minimum kilka dni, choć czarne scenariusze przewidują dłuższy okres.

- Wybuch był tak wielki, że myśleliśmy, że to gdzieś u nas - opowiadają osoby pracujące w biurowcu przy ul. Lwowskiej, znajdującym się kilkaset metrów od osiedla.

Ok. godz. drugiej w nocy z poniedziałku na wtorek w Fibrisie wybuchł transformator wysokiego napięcia. Cały zakład został pozbawiony prądu, produkcja stanęła. Fibris, producent płyt pilśniowych, jest wytwórcą ciepła dostarczanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej do budynków przy ul. Ofiar Katynia, czyli głównie osiedla bloków.

- Prosimy o interwencję, bo nikt się nami nie interesuje. Nie ma jeszcze srogiej zimy, ale w nocy temperatura spada poniżej zera. W mieszkaniu jest ledwie kilka stopni. Dogrzewamy się farelką, ale tylko jedno pomieszczenie. Ona nie może chodzić całą dobę, a poza tym licznik prądu bije. Przecież nikt nam nie zwróci dodatkowych kosztów - opowiada jedna z mieszkanek osiedla.

Miasto przygotowane na ewakuację mieszkańców

Na drzwiach wejściowych do budynków wiszą kartki z wiadomością o awarii i o tym, że przerwa w dostawie ciepła potrwa kilka dni.

- Nie mamy żadnych konkretnych informacji o tym, kiedy awaria zostanie usunięta, ani kiedy ciepło z powrotem pojawi się w naszych blokach - mówi Marzena Cieśla, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Płyta.

Opowiada, że mieszkańcy dogrzewają się, jak mogą. Urządzeniami elektrycznymi, niektórzy gazem. Dodatkowo pouszczelniali okna i otwory wentylacyjne.

Oprócz SM Płyta, bloki na tym osiedlu mają również Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz wspólnoty mieszkaniowe.

W Fibrisie byli już prezydent miasta Robert Choma, jego zastępca Wojciech Błachowicz i naczelnik Wydz. Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Jan Słowak.

- Pracownicy MPEC starają się wypracować rozwiązanie, które pozwoli dostarczyć mieszkańcom ciepło. Stale monitorujemy tą sytuację. W razie potrzeby jesteśmy w stanie zapewnić potrzebującym odpowiednie pomieszczenia. Na razie nikt nie skorzystał z tej oferty. Jednak, gdyby ktoś poczuł taką potrzebę, np. w czasie znacznego spadku temperatury, powinien jak najszybciej poinformować o tym straż miejską. Zostali o tym poinformowani zarządcy osiedla, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Numer tel. do Straży Miejskiej to 16 676-70-70 lub alarmowy 986.

Pracownicy na urlopach

- Do 11 grudnia zostaliśmy wysłani na przymusowe urlopy. Jednak w zakładzie panuje opinia, że tak szybko nie uporają się z awarią - mówi nam anonimowo jeden z pracowników.

Próbowaliśmy się dodzwonić do Fibrisu. Telefon był zajęty lub nikt nie odbierał.

W oficjalnym faksie do MPEC prezes Fibrisu Krystian Golik poinformował, że przerwa w dostawie ciepła spowodowana jest "poważną awarią głównej rodzielni elektrycznej zakładu (6KW)".

- Boimy się, jak ta awaria wpłynie na naszą firmę. Przecież nadchodzi zima, mrozy. Co się stanie z instalacjami? - martwi się pracownik.

W Fibrisie zatrudnionych jest obecnie ok. 450 osób.

Druga awaria

Wczoraj rano (o czym już informowaliśmy) doszło również do innej, na szczęście mniej poważnej awarii. Uszkodzeniu uległa uszczelka w jednym z urządzeń ciepłowni Zasanie, należącej do MPEC. Do jej wymiany konieczne było wstrzymanie dostaw ciepła dla całego miasta.

Prace rozpoczęto o godz. 11. O godz. 14.30 ciepłownia znowu zaczęła dostarczać ciepło. Ze względów technologicznych, do najbardziej oddalonych osiedli dotarło ono dopiero wczoraj wieczorem.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
równiejsi
W dniu 09.12.2013 o 13:44, Gość napisał:

Prawdopodobnie zestresowany sytuacją i trzymaniem kciuków za was w swoim cieplutkim gabinecie w UM czy nowym Volvo kupionym jako 2 samochód za wasze podatki wyjechał odpocząć i się zrelaksować ale jak wróci to wam o tym opowie jak to na stoku solidaryzował się z waszym nieszczęściem razem z tym drugim trefnisiem.

 

Są równi i równiejsi

b
ble

zimno jest

M
Michal

 PANIE ~kij chomikowi w dupę~  - Trzeba rozsadnie uzywać feralek a nie grzać 24/7 albo sie zaopatrzyć z feralki z termostatem które pobierają miejszą moc 77kwh to jakies 43 zł liczone po dzisiejszej stawce więc nie tak dużo ... 

 

p
pracownik

Całą ta sytuacja to wypadkowa rozgrywek włodarze Przemyśla-prezes Fibrisa. Bo awaria -trudno zdarza się ale sposób podejścia i załatwiania problemu tragiczny. Brak kompetentnych odpowiedzi, informacji , dyskusje i oswiadczenia na forum. A prawda jest taka- panowie od dawna nie mogą się porozumieć. Czy pan przezdent nie rozumie że sprawa dotyczy  nie tylko mieszkańców osiedla ale 400pracowników zatrudnionych w tej firmie?A może potrzebny jest "świeży towar" do obróbki w urzędzie pracy- urzędnicy będą mieli co robić w przyszłym roku.Mam nadzieję ze prezes Fibrisa okaże większą empatię i że nadal zależy mu na tej firmie.

z
zdziwiony
W dniu 06.12.2013 o 16:14, Gość napisał:

Do 15 to my wszyscy pozamarzamy :P a i okaże się ,że będzie trzeba czekać jeszcze jeden tydzień .....bo znowu coś!

Czytam to wszystko z jednej strony współczuję mieszkańcom marznącym w swoich mieszkaniach a z drugiej strony zupełnie ich nie rozumiem. Nie znam sie na tym, ale wydaje sie że sytuacja jest dosyć prosta, nawet dla takiego laika jak ja. Energię cieplną wytwarzał fibris. Była poważna awaria i z tego co mówi przedstawiciel fibrisa nie da sie jej usunąć z dnia na dzień. Rozumiem że jakieś urządzenia trzeba zamówić sprawadzić zamontować itd. Przyjmuję że sytuacja tak faktycznie wygląda bo nikt tego nie kwestionował, również mieszkańcy. I tu, przyjmując że opinie wyrażone na tym forum są jakoś tam reprezentatywne, to przestaję cokolwiek rozumieć. PEC chce postawić jakąś kotłownie, rozumiem że tymczasową, to mieszkańcy mówią NIE, bo kto za to będzie płacił. No to mogą sie ogrzewać prądem, to też NIE bo to drogo. Mogą marznąć w mieszkaniach, to też nie, bo wiadomo i trudno się dziwić. To stawiam sobie pytanie, CZEGO WŁAŚCIWIE CHCECIE? CZEGO W TAKIM RAZIE OCZEKUJECIE? Przecież nikt cudów wam nie zrobi!!! Psy wieszacie na Chomie tak jakby miał on wziąć razem z Błachowiczem i jeszcze ze trzech radnych i w wiaderkach wam to ciepło nosić. Słyszę tylko narzekania a ci którzy najgłośniej narzekają nawet nie potrafią wskazać jakich działań oczekują i jakiej pomocy, pomijając oczywiście czynienie cudów. Może ktoś mi to objaśni.

G
Gość

Do 15 to my wszyscy pozamarzamy :P a i okaże się ,że będzie trzeba czekać jeszcze jeden tydzień .....bo znowu coś!

 

m
mieszkaniec z osiedla Płyt

ze strony MPEC -

W związku z trwającą od dnia 3 grudnia b.r.
 

PRZERWĄ W DOSTAWIE CIEPŁA
do budynków przy ul. Ofiar Katynia


w Przemyślu informujemy, że w dniu dzisiejszym, tj. 6 grudnia (piątek) ok. godz. 10.00 otrzymaliśmy od wytwórcy ciepła - Spółki Fibris S.A. pisemną informację, adresowaną do Urzędu Regulacji Energetyki - Południowo-Wschodni Oddział Terenowy z siedzibą w Krakowie, dotyczącą planowanego terminu wznowienia dostaw ciepła.

Z informacji przedstawionej przez wytwórcę ciepła - Spółkę Fibris S.A. wynika, że cyt. "ze względu na szeroki zakres prac oraz występowanie wielu czynników niezależnych od Spółki, takich jak np. terminy dostaw materiałów i części zamiennych nie jest możliwe na chwilę obecną precyzyjne określenie terminu wznowienia dostaw ciepła. Jednak Fibris S.A. dopełni wszelkich starań aby wznowienie dostaw miało miejsce w tygodniu 50." (czyli max do 15 grudnia - przyp. MPEC).

Jak informowaliśmy Państwa wczoraj na naszej stronie internetowej, MPEC w Przemyślu Sp. z o.o. rozważa możliwość wznowienia dostaw ciepła do budynków przy ul. Ofiar Katynia w oparciu o kotłownię kontenerową. O takiej możliwości poinformowaliśmy stosownym pismem Prezesa URE od którego decyzji uzależnione będą dalsze działania naszego przedsiębiorstwa w tej sprawie.

Bieżące informacje w tej sprawie będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej.

 

G
Gość

To już 4  dzień bez ciepła -uważam ,że smiało można działania władz Przemyśla uznać za masowe ludobójstwo,chcecie nas zamrozić na śmierć,Oświadczam ,że w dniu dzisiejszym zawiadamiam TVN 24 i władze w Warszawie jak to nie poskutkuje to będziemy pisać jeszcze wyżej,Nie może być tak że 350 mieszkań od 4 dni pozbawione ciepła i nic się w tym kierunku nie robi,żeby pomóc przywrócić grzanie.Nas nie interesują rozgrywki między prezesami-skoro płacimy ,mamy mieć ciepło .

k
kur,,,,syny

Gdzie jest Choma , za co płacimy w czynszu za ogrzewanie, którego nie mamy! Choma ty zła,,,,,,,masie, byś zde......chł tam gdzie stoisz z tym swoim kominkiem!

Aha jeszcze jedno odnośnie urlopu bezpłatnego , a więc tak my pracownicy mam takie coś:

 

W trakcie trwania takiego urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu, pracownikowi nie przysługują w tym czasie żadne uprawnienia pracownicze. Okresów urlopu nie wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia, nagroda jubileuszowa, wysokość odprawy pieniężnej. Urlop bezpłatny udzielony na okres krótszy aniżeli jeden miesiąc nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. W okresie urlopu pracodawca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne - ubezpieczenie jest zawieszone. Prawo do świadczeń zdrowotnych z ubezpieczenia ustaje po upływie 30 dni od rozpoczęcia urlopu. Po tym czasie można korzystać z ubezpieczenia jedynie jako członek rodziny, łącznie z małżonkiem.

Dziękujemy wam prezesi włącznie z głównym prezesem Golikem, aby wam nigdy chleba nie zabrakło, a życzę wam aby zabrakło.

 

z
zmarznięty mieszaniec

Bardzo dziękuję za szybką reakcję odnośnie ciepła w blokach przy Ofiar Katynia-z tej wdzięczności specjalne życzenia dla decydentów w tej sprawie-od prezesa SP.Płyta ,przez prezesa Fibris i MPEC-u po władze miejskie-obyście nigdy nie mieli cieplej jak my teraz.

F
Fibris zamykają

ku*** Fibris pada, bankrutuje, więc czego można się spodziewać. Ludzie już poszli na bezpłatne urlopy, to koniec kolejnej Fabryki w Przemyślu. KONIEC FIBRIS.

Kolejne osoby na bruk, ważne jest że kolejny prezio i dyrektorzy dali sobie odprawy.

Teren do sprzedaży.

m
mieszkanieć ofiar katynia

jak wspaniale odpisałna nam MPEC "MPEC odpowiedzialny jest jedynie za przesył i dystrybucję ciepła do poszczególnych budynków i nie ma żadnego wpływu na proces jego wytwarzania"  umywacie rączki i wszystko jest ok.Fibris ludzi wysyła na urlopy bespłatne za chwilę ogłosi upadłośc a my na ofiar katynia będziemy czekać do kwietni aż mrozy puszczą żeby było ciepło brawo nasza władzo prezydent wspiera rodaków na ukrainie a mieszkanców przemyśla ma w d***e i każe dzwonić na straż miejską bo jest zimno co mi w wiaderku ciepło przyniosą śmiechu warte

 

M
MPEC

W celu sprostowania nieścisłości czy też błędnych interpretacji informacji jakie pojawiły się w zawiązku z przerwą w dostawie ciepła do budynków położonych na osiedlu przy ul. Ofiar Katynia informujemy, że wytwórcą ciepła którym ogrzewane są wspomniane budynki jest Spółka Fibris S.A. MPEC odpowiedzialny jest jedynie za przesył i dystrybucję ciepła do poszczególnych budynków i nie ma żadnego wpływu na proces jego wytwarzania. 
Jak informowaliśmy na naszej stronie internetowej 
www.mpec.przemysl.pl/?aktualnosci-i-ogloszenia 
zgodnie z informacjami uzyskanymi od Spółki Fibris S.A. przyczyną wstrzymania dostaw ciepła była poważna awarią głównej rozdzielni elektrycznej zakładu. 
MPEC rozpatrywał i przedstawił pewne propozycje dotyczące możliwości zastosowania awaryjnych, tymczasowych rozwiązań, jak to zostało skrótowo ujęte na stronie 
www.przemysl.pl/nasze_miasto/26030.html 
obejścia uszkodzonej sieci. Dotyczyło to jednak sieci elektroenergetycznej a nie sieci ciepłowniczej, która nie uległa przecież żadnej awarii czy uszkodzeniu. 
W chwili obecnej z powodów technicznych nie jest natomiast możliwe dostarczanie ciepła do budynków osiedla Ofiar Katynia z miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z Ciepłowni Zasanie.

 

f
fdlo

Brawo Panie El Presidente - mieszkańcy zamarzną, infrastruktura zdycha, linie prądu, rury ciepłownicze - ale drogi dla innych będą - polityka Majstersztyk........

f
fachowiec

Od awarii minęło juz trzy doby i w tym czasie nie został nawet opracowany jakikolwiek plan w jaki sposób  szybko przywruci centrale ogrzewanie w budynkach!

- za co otrzymują wysokie miesięczne pensje władze MPEC odpowiedzialne za dostarczenie centralnego ogrzewnia do budynkow teraz pozbawionych ogrzewania?

- co to za fachowcy zarzadzają  MPEC i nad czym się zatanawiją przez tyle czasu?

- co to za ciepłownia która nie ma żadnego rezerwowego zasilania ani agregatu prądotworczego na wypadek awarii podstacji z której jest zasilana?
- jeżeli awarii uległ transwormator w podstacji zasilajacej miedzy innymi ciepłownię to dlaczego nie zastosuje się jakiegoś innego tymczasowego awaryjnego zasilania kotłowni?

Na to by sprowadzić odpowiedni agregat i zasilić z niego kotłownię potrzeba góra dobę! Po trzech dnaich od awari to powinien już trwać rozruch ciepłowni a do bundynków powinno zacząć docierać ogrzeawanie!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3