Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemysław Grządziel: pobyt w schronisku to ma być tylko okres przejściowy

Norbert Ziętal
Przemysław Grządziel.
Przemysław Grządziel. Norbert Ziętal
Rozmowa z Przemysławem Grządzielem, pełnomocnikiem prezydenta Przemyśla ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności.

To nowa funkcja. Czym będzie się zajmował pełnomocnik?

W dużym skrócie można określić tę funkcję jako koordynatora i inicjatora ogólnomiejskich działań na rzecz bezdomnych zwierząt w celu rzeczywistej i wymiernej poprawy ich sytuacji. Będę dążył do wypracowania spójnego programu ochrony zwierząt, łączącego zaangażowanie samorządu, rady miejskiej i rad osiedli, pracowników schroniska, straży miejskiej, stowarzyszeń i wolontariuszy. Wiąże się to też z prowadzeniem spraw związanych z bieżącym nadzorem nad schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, organizowaniem spotkań i konsultacji czy współorganizowaniem przedsięwzięć, projektów i konkursów promujących ochronę zwierząt oraz zapobieganie ich bezdomności.

Jaka jest skala bezdomności psów i kotów w Przemyślu?

Problematykę ochrony i bezdomności zwierząt pojmuję w dużo szerszym kontekście, niż to ma miejsce obecnie, ponieważ nie chodzi jedynie o zwierzęta schroniskowe. Problem bezdomności to również warunki bytowania zwierząt przebywających na tzw. ulicy czy w domach tymczasowych. Określenie rzeczywistej skali bezdomności będzie możliwe poprzez gruntowną analizę zastanego stanu rzeczy. Konieczne jest skontrolowanie miejsc bytności zwierząt, zewidencjonowanie ich populacji, rejestracja kocich gniazd i podobne.

W jaki sposób przeciwdziałać bezdomności zwierząt?

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie, że schronisko jest ostatecznością i nigdy nie może stanowić docelowego rozwiązania. Pobyt zwierzęcia w schronisku należy traktować jako okres przejściowy na czas znalezienia zwierzęciu bezdomnemu właściwego opiekuna lub okres potrzebny na wyleczenie i rekonwalescencję. Proces rozwiązywania problemów związanych z bezdomnością zwierząt i poprawą warunków ich bytowania jest trudny i długofalowy. Będę dążył do stworzenia platformy do dyskusji, dialogu, wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy instytucjami, jednostkami i służbami miejskimi oraz ludźmi, którzy na co dzień zajmują się pokrzywdzonymi lub wymagającymi opieki zwierzętami. Dróg jest wiele, jak choćby wsparcie działalności stowarzyszeń i wolontariuszy.

_________________________________________________________________________________________________________
Zobacz także: Pies Bobik z Przemyśla szybko wraca do zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto