Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek dialogu

Andrzej Piątek
Na początek... "Wścieklica". Dyrektorzy Zbigniew Rybka (z lewej) i Jacek Bunsch.
Na początek... "Wścieklica". Dyrektorzy Zbigniew Rybka (z lewej) i Jacek Bunsch. Krystyna Baranowska
- 12 września premiera "Jana Karola Macieja Wścieklicy" Witkacego, w mojej reżyserii - mówi Jacek Bunsch, od kilku miesięcy dyrektor artystyczny Teatru Siemaszkowej.

- Traktujemy to jako otwarcie sezonu i zarazem sygnał dla publiczności o chęci dialogu również w innych przedstawieniach na temat naszej rzeczywistości - dodaje.

Na Małej Scenie aktorzy próbują

współczesną sztukę amerykańską. Akcja toczy się w środowisku studenckim. Jest to "Kształt rzeczy" Neila LaBute - premiera 27 września br. Reżyseruje Tomasz Man, od niedawna kierownik literacki Teatru Siemaszkowej - filolog, autor sztuk, reżyser, z pochodzenia rzeszowianin. W "Kształcie rzeczy" pojawi się Jacek Braciak, aktor wielokrotnie nagradzany za rolę Jureczka w głośnym filmie "Edi".
Od 8 do 30 listopada br. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. - W tradycyjnej, nie zmienionej formule - podkreśla Zbigniew Rybka, dyrektor naczelny. - Będą dominowały Warszawa, Kraków i Wrocław, spektakle z klasyki i współczesne, z udziałem wybitnych, lubianych artystów.
Teatr Siemaszkowej przygotuje na RST "Pannę Julię" Strindberga, w reżyserii. Piotra Łazarkiewicza. Gościnnie, w roli tytułowej pojawi się Maria Seweryn (prywatnie córka Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna). - Pod koniec RST szykujemy jeszcze "Audiencję III, czyli raj Eskimosów" Schaeffera, w reżyserii Grzegorza Matysika - uzupełnia dyr. Bunsch.
Rozpoczynają się również próby farsy "O mało co", w reżyserii Pawła Pitery, będącej swego rodzaju dodatkiem do balu sylwestrowego w teatrze 31 grudnia br. - Spektakl zakończy się 15 minut przed północą, będzie czas na złożenie sobie życzeń i wypicie szampana. A potem do białego rana w teatralnym foyer bal aktorów i publiczności przy orkiestrze, trunkach i smacznych daniach - zdradza szczegóły dyr. Rybka.

Nowym spojrzeniem na klasykę

będzie "Mieszczanin szlachcicem" Moliera, w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego - przedstawienie na przyszłoroczne, styczniowo - lutowe Spotkania Karnawałowe. W dalszej perspektywie "Opera za trzy grosze" Brechta i Weila, w reżyserii Jacka Bunscha. - Mam w głowie jeszcze conajmniej dwa projekty przedstawień, ale narazie ich nie zdradzę - mówi dyr. Bunsch.
- Z prof. Szajną, którego galeria jest w naszym teatrze, rozmawiałem o stworzeniu przez niego nowej wersji jego sztuki "Deballage", będącej w naszym repertuarze. Obiecał, że popracuje nad tym pomysłem. Być może tę nową wersję "Deballage" uda się pokazać przy okazji listopadowych RST - informuje dyr. Rybka.
W październiku br. rozpoczyna się akcja pod nazwą "Scena szkolna". W przygotowaniu dwa cykle programów uczących kontaktu z teatrem, ze specjalnie napisanymi scenariuszami. To oferta dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. - Myślę, że pokochają poniedziałki w teatrze - zachęca dyr. Rabka. - Licealistów zapraszam do udziału w Festiwalu Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych.
8 listopada zostanie otwarta wystawa będąca pokłosiem IX Biennale Plakatu Teatralnego (już przyszły pierwsze prace, z Finlandii). Przy okazji premiery Witkacego swoje prace w foyer zaprezentuje rzeszowski malarz i grafik Tomasz Rut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24