Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek tygodnia przynosi względną stabilizację rynku

Roman Ziruk, Ebury Polska/ AIP
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Poniedziałek był dniem dosyć leniwym, nie poznaliśmy zbyt wielu istotnych informacji z globalnych gospodarek, a zmiany tak na głównych parach, jak i na parach ze złotych były dość ograniczone. Wśród głównych walut nadal wyróżnia się funt brytyjski, który jeszcze pogłębił wyprzedaż z ostatnich dwóch tygodni, cierpiąc z powodu presji związanej z Brexitem.

W kontekście ostatnich informacji z Polski warto wspomnieć, że dzisiejsze dane z rynku pracy w kwietniu były całkiem dobre: na plus zaskoczyła dynamika płac, nieco rozczarowało z kolei zatrudnienie. Odczyty wspierają założenie o silnym wzroście gospodarczym i docelowo wyższej inflacji, jednak ich znaczenie dla rynku walutowego w krótkim terminie było bardzo niewielkie: złoty nadal reaguje przede wszystkim na zmiany sentymentu względem ryzyka i ruchy na parze EUR/USD.

Główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN w poniedziałek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,29-4,31. W relacji do dolara amerykańskiego euro zakończyło dzień w okolicy poziomu, na którym go rozpoczęło. Brak istotnych informacji z obu stron Atlantyku sprawił, że zmienność tak na EUR/USD jak i na EUR/PLN była niska.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w poniedziałek spadł o 0,4%, wahając się w widełkach 4,89-4,92. Funt rozpoczął tydzień kontynuacją wyprzedaży również w relacji do głównych walut. Walucie cały czas ciążą obawy związane z Brexitem, a konkretniej rosnące prawdopodobieństwo tego, że po odejściu premier May zastąpi kandydat, który jest zwolennikiem “Brexitu za wszelką cenę”. Niepokój wzmaga to, że liderem sondaży jest Boris Johnson, który był jedną z kluczowych postaci kampanii “Leave”.

Dolar

Kurs USD/PLN w poniedziałek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,85-3,86. Wczorajszy dzień nie przyniósł zbyt wielu informacji z USA. Tematem przewodnim pozostaje polityka, jednak ani w przypadku konfliktu handlowego z Chinami, ani w kontekście ostatniego napięcia na linii z Iranem, póki co brak jest istotnych rozstrzygnięć.

Podczas dzisiejszego przemówienia Jerome Powell zwrócił uwagę na kwestię zadłużenia firm, które osiągnęło rekordowy poziom, jednak zgodnie ze słowami prezesa Fed obecnie nie jest większym zagrożeniem dla stabilności systemu. Powell wypowiedział się również w temacie inflacji, stwierdzając, że dynamika cen w USA istotnie różni się od tej z ostatnich dekad, co związane jest m.in. z globalizacją i zmianami technologicznymi.

Komentarze Powella odnosiły się do kwestii gospodarczych, jednak brak istotniejszych sugestii dotyczących polityki monetarnej sprawił, że ich wpływ na rynek w bezpośrednim następstwie wypowiedzi był ograniczony. Dziś w końcówce dnia czekają nas jeszcze dwa przemówienia członków FOMC. Na istotniejsze informacje z USA przyjdzie nam jednak poczekać do środy, wtedy bowiem poznamy “minutki” z ostatniego spotkania FOMC.

Obejrzyj wideo:

Ile zarabia sędzia w Polsce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Początek tygodnia przynosi względną stabilizację rynku - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24