NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres poległ w starciu z Busto Arsizio

  Początek wojny jaruzelsko-polskiej

  Początek wojny jaruzelsko-polskiej

  JAROSŁAW A. SZCZEPAŃSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Maria i Antoni Kopaczewscy dzisiaj.

  Maria i Antoni Kopaczewscy dzisiaj. ©TADEUSZ POŹNIAK

  ANTONI KOPACZEWSKI, pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność":
  Maria i Antoni Kopaczewscy dzisiaj.

  Maria i Antoni Kopaczewscy dzisiaj. ©TADEUSZ POŹNIAK

  - W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wracaliśmy z Andrzejem Kuźniarem i Tadkiem Kensym z posiedzenia Komisji Krajowej "S". Zatrzymali nas pod Ostródą, zawieźli na komendę, a stamtąd do więzienia w Iławie. Po ok. dwóch tygodniach przewieźli nas do Warszawy do Pałacu Mostowskich - marzliśmy w tej kibitce, bo wyłączyli ogrzewanie. Z Warszawy do Załęża.
  W Załężu dopadł mnie zawał - kontynuuje Kopaczewski. - Drugi zawał miałem już w rzeszowskim szpitalu, skąd zabrano mnie do krakowskiego więzienia przy ul.
  Montelupich. Stamtąd przewieżli mnie do Rabki. Tam zostałem zwolniony do domu, ale i tak pozostawałem pod stałą obserwacją SB. Jakiś czas byłem na zwolnieniu. Później przeszedłem na rentę. Do WSK już nie wróciłem.
  MARIA KOPACZEWSKA, żona Antoniego:
  - O internowaniu męża dowiedziałam się z dziennika telewizyjnego, wymienili go na 16 miejscu. Nie wiedziałam, gdzie jest. Na komendzie przy Dąbrowskiego powiedzieli, że też nie wiedzą, ale "prawdopodobnie jest w Czechach albo gdzieś na białych niedźwiedziach". Antosia zobaczyłam dopiero 1 stycznia w Załężu.
  - Później esbecy przyszli do sądu gdzie pracowałam, z żądaniem, abym wystąpiła z "Solidarności" - wspomina Pani Maria. - Gdy kategorycznie odmówiłam, zagrozili zwolnieniem z pracy. Z esbekami był Ryszard Bereś, który w ówczesnych "Nowinach" pisał wyjątkowo plugawe teksty o moim mężu i "Solidarności". Skorzystałam z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo