Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podaj dalej podręczniki

mmazur
- Warunkiem wydania podręczników, jest skierowanie z MOPS - mówi Małgorzata Cebula.
- Warunkiem wydania podręczników, jest skierowanie z MOPS - mówi Małgorzata Cebula. Jerzy Mielniczuk
Nabiera tempa akcja "Podaj dalej swój podręcznik". Ludzie codziennie pukają do "Tęczy".

Do tej pory są to ofiarodawcy; od czwartku zaczną przychodzić ci, których nie stać na zakup podręczników.

To już czwarta edycja akcji organizowanej przez Centrum Wolontariatu. Każda kolejna ma szerszy zasięg, czyli udaje się obdarować większą liczbę uczniów. W ubiegłym roku darmowe podręczniki trafiły do blisko stu rodzin będących w potrzebie.

- To nie lada osiągnięcie, bowiem zakup nowych podręczników pochłonąłby olbrzymią kwotę, a tak udaje się to za darmo - mówi Małgorzata Cebula, szefowa Centrum Wolontariatu, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Bagażnik pełen podręczników

Co do celowości akcji, nie ma żadnych wątpliwości. Zaskakuje jednak jej oddźwięk. O ile kilka lat temu trzeba było ludzi namawiać, by nie oddali trzymane w piwnicach stare podręczniki, teraz sami przychodzą i pytają, gdzie można je oddać. Zdarzyło się nawet tak, że nowożeńcy poprosili gości weselnych, by zamiast kwiatów, przynieśli im podręczniki.

- Oniemiałyśmy, gdy pod świetlicę "Tęcza" zajechał samochód i młodzi ludzie zaczęli z niego wypakowywać podręczniki szkolne - wspomina Małgorzata Cebula. - Był ich cały bagażnik i prawie wszystkie nowe!

Książki nie do sprzedaży

Pomysł ten spodobał się innym i teraz wręcz w modzie jest pójście na wesele z podręcznikami pod pachą. Wszystkie podręczniki trafiają później do Świetlicy Socjoterapeutycznej "Tęcza", przy ul. Wojska Polskiego 5.

Tam mieści się cały sztab akcji. Każda z książek jest stemplowana pieczątką z napisem "Transfer nieodpłatny podręczników". Taki stempel jest ostrzeżeniem, że książki nie wolno po żadnym pozorem sprzedawać. Po roku szkolnym, powinna ona wrócić do Centrum Wolontariatu.

Również kredki, tornistry, flamastry

Jest bardzo duże zainteresowanie akcją ze strony uczniów. Nie tylko tych, których nie stać na podręczniki. Wśród ofiarowanych pozycji, zdarzają się podręcznikowe białe kruki. Uczniowie, zwłaszcza ze szkół średnich wiedzą o tym i odwiedzają "Tęczę".

- Absolutnie trzymamy się zasady, że podręczniki mogą być wydawane tylko podopiecznym MOPS - mówi Małgorzata Cebula. - Jeżeli jakichś książek nie wydamy, to oddajemy je do bibliotek.

Zbiórka podręczników i przyborów szkolnych, będzie trwała w "Tęczy" do końca października. Od 16. bm. będą już wydawane podręczniki. Codziennie w godz. od 10 do 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24