MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatnicy z Podkarpacia wysłali już 163 tys. e-PITów

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Z roku na rok rośnie liczba elektronicznych zeznań podatkowych. W ubiegłym roku ok. 80 proc. mieszkańców Podkarpacia rozliczyło PIT, korzystając z elektronicznych usług.
Z roku na rok rośnie liczba elektronicznych zeznań podatkowych. W ubiegłym roku ok. 80 proc. mieszkańców Podkarpacia rozliczyło PIT, korzystając z elektronicznych usług. KAS Rzeszów
Podatnicy z Podkarpacia chętnie korzystają z elektronicznej formy rozliczeń, jaką jest Twój e-PIT, czyli automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe, które udostępnione jest przez Ministerstwo Finansów na portalu www.podatki.gov.pl. W ten sposób na Podkarpaciu wysłano już prawie 163 tys. elektronicznych PIT-ów. Zaletą elektronicznego rozliczenia jest szybszy termin zwrotu podatku- do 45 dni.

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.

- W przypadku braku aktywności podatnika, jego zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia. Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane automatycznie zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia jednakowo poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie, można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego — informuje ml asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Z roku na rok rośnie liczba elektronicznych zeznań podatkowych. W ubiegłym roku ok. 80 proc. mieszkańców Podkarpacia rozliczyło PIT, korzystając z elektronicznych usług.

- Podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają także ze wsparcia telefonicznego w zakresie rozliczeń PIT, oferowanego zarówno przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie jak i poszczególne urzędy skarbowe. Dziennie to tysiące połączeń telefonicznych, w ramach których eksperci Krajowej Administracji Skarbowej pomagają w rozliczeniach podatkowych — mówi E. Chabowska.

W ramach wojewódzkiej infolinii PIT- tel. 17 85 03 670, eksperci Izby Administracji Skarbowej odpowiadają na pytania dotyczące rozliczeń PIT od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30. Podatnicy pytają najczęściej o ulgi, z których mogą skorzystać, zwolnienie z PIT osób do 26-go roku życia czy limity. Duże zainteresowanie dotyczy także rozliczania działalności gospodarczej, kwalifikowania w niej przychodów i kosztów, sprzedaży nieruchomości, dochodów kapitałowych, formularzy zeznań, terminów składania zeznań i płatności czy rozliczania dochodów zagranicznych oraz zwrotu nadpłat.

Dużą liczbę zapytań telefonicznych notują także wszystkie urzędy skarbowe w woj. podkarpackim, w których także udostępniono specjalne numery telefonów, pod którymi pracownicy urzędów odpowiadają na pytania i pomagają podatnikom rozliczyć PIT za 2019 r.

Przykładowo pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udzielają dziennie nawet pół tysiąca informacji telefonicznych, najwięcej z nich dotyczy wpłaconych zaliczek i terminów zwrotu nadpłaty w podatku.
Możliwość składania zeznań podatkowych czy uzyskiwanie zaświadczeń o dochodach, czy niezaleganiu w podatkach to także najczęstsze zagadnienia, na które odpowiadają eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

Urzędy skarbowe w województwie podkarpackim na bieżąco ewidencjonują i analizują wszelkie deklaracje podatkowe, w tym zeznania roczne składane przez osoby fizyczne i prawne, które wpływają do urzędów. Na bieżąco dokonywane są także zwroty podatku, wynikające z zeznań rocznych.

Lista usług online oferowanych przez urzędy skarbowe jest dostępna na podatki.gov.pl. W jednym miejscu znajdziesz m.in. linki do elektronicznych zeznań podatkowych, zaświadczeń, jednolitego pliku kontrolnego (JPK), wniosków o ustanowienie i odwołanie pełnomocnika czy karty podatkowej.


ZOBACZ TEŻ: Gospodarka. Co nas czeka w ciągu kolejnych miesięcy? Rozmowa z ekonomistą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24