Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.
- W przypadku braku aktywności podatnika, jego zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia. Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane automatycznie zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia jednakowo poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie, można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego — informuje ml asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Z roku na rok rośnie liczba elektronicznych zeznań podatkowych. W ubiegłym roku ok. 80 proc. mieszkańców Podkarpacia rozliczyło PIT, korzystając z elektronicznych usług.
- Podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają także ze wsparcia telefonicznego w zakresie rozliczeń PIT, oferowanego zarówno przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie jak i poszczególne urzędy skarbowe. Dziennie to tysiące połączeń telefonicznych, w ramach których eksperci Krajowej Administracji Skarbowej pomagają w rozliczeniach podatkowych — mówi E. Chabowska.
W ramach wojewódzkiej infolinii PIT- tel. 17 85 03 670, eksperci Izby Administracji Skarbowej odpowiadają na pytania dotyczące rozliczeń PIT od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30. Podatnicy pytają najczęściej o ulgi, z których mogą skorzystać, zwolnienie z PIT osób do 26-go roku życia czy limity. Duże zainteresowanie dotyczy także rozliczania działalności gospodarczej, kwalifikowania w niej przychodów i kosztów, sprzedaży nieruchomości, dochodów kapitałowych, formularzy zeznań, terminów składania zeznań i płatności czy rozliczania dochodów zagranicznych oraz zwrotu nadpłat.
Dużą liczbę zapytań telefonicznych notują także wszystkie urzędy skarbowe w woj. podkarpackim, w których także udostępniono specjalne numery telefonów, pod którymi pracownicy urzędów odpowiadają na pytania i pomagają podatnikom rozliczyć PIT za 2019 r.
Przykładowo pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udzielają dziennie nawet pół tysiąca informacji telefonicznych, najwięcej z nich dotyczy wpłaconych zaliczek i terminów zwrotu nadpłaty w podatku.
Możliwość składania zeznań podatkowych czy uzyskiwanie zaświadczeń o dochodach, czy niezaleganiu w podatkach to także najczęstsze zagadnienia, na które odpowiadają eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.
Urzędy skarbowe w województwie podkarpackim na bieżąco ewidencjonują i analizują wszelkie deklaracje podatkowe, w tym zeznania roczne składane przez osoby fizyczne i prawne, które wpływają do urzędów. Na bieżąco dokonywane są także zwroty podatku, wynikające z zeznań rocznych.
Lista usług online oferowanych przez urzędy skarbowe jest dostępna na podatki.gov.pl. W jednym miejscu znajdziesz m.in. linki do elektronicznych zeznań podatkowych, zaświadczeń, jednolitego pliku kontrolnego (JPK), wniosków o ustanowienie i odwołanie pełnomocnika czy karty podatkowej.
ZOBACZ TEŻ: Gospodarka. Co nas czeka w ciągu kolejnych miesięcy? Rozmowa z ekonomistą
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?