Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas badania USG zobaczysz maluszka

Ewa Kurzyńska
Co znaczą skróty w opisie USG?FL – długość kości udowejAC – obwód brzuszkaBPD – szerokość główki dziecka od ciemienia do ciemieniaHC – obwód główkiCRL – długość od czubka głowy do końca tułowia maluchaFHR – akcja serca dzieckaEDD – szacunkowa data poroduEFW – szacunkowa waga dzieckaNT – przezierność karkowa
Co znaczą skróty w opisie USG?FL – długość kości udowejAC – obwód brzuszkaBPD – szerokość główki dziecka od ciemienia do ciemieniaHC – obwód główkiCRL – długość od czubka głowy do końca tułowia maluchaFHR – akcja serca dzieckaEDD – szacunkowa data poroduEFW – szacunkowa waga dzieckaNT – przezierność karkowa ARCHIWUM
Badanie USG jest skuteczną i bezpieczną metodę diagnostyczną. Pozwala sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W ciąży, która przebiega prawidłowo, badanie wykonuje się trzykrotnie.

W ciąży, która przebiega bez powikłań, wystarczą trzy badania USG. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by pierwsze wykonano pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie w jej połowie, a trzecie na kilka tygodni przed rozwiązaniem.

- Dzięki profilaktycznym badaniom ultrasonograficznym lekarz może w porę wykryć nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Dzięki temu można pomóc zarówno matce, jak i dziecku - tłumaczy dr n. med. Krzysztof Botiuk, ordynator oddziału ginekologiczno - położniczego w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Pierwsze badanie USG jest wykonywane przez pochwę. Lekarz ocenia m. in. akcję serca płodu, ilość pęcherzyków ciążowych, wielkość dziecka oraz jego budowę anatomiczną. Na tej podstawie można określić, czy maluch rozwija się dobrze. Już na tym etapie ciąży można sprawdzić, czy dziecko nie cierpi np. na rozszczep kręgosłupa.

- Sprawdza się także tzw. przezierność karkową i kość nosową. To parametry, które pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych lub niektórych chorób genetycznych - tłumaczy dr Botiuk.
W trakcie badania ocenia się także macicę, długość szyjki macicy i przydatki matki.

Drugie USG wykonuje się ok. 20 tygodnia ciąży. Głowica aparatu jest przykładana do brzucha mamy. USG w tym okresie to tzw. USG połówkowe, w trakcie którego przyszli rodzice mogą już poznać płeć potomka. Badanie jest ważne jednak z innego powodu. Wykonane w tym okresie pozwala na precyzyjną ocenę anatomii płodu i rozpoznanie ewentualnych wad. Dokładnie ogląda się m. in. serduszko malucha, kręgosłup, żołądek, nerki, pęcherz moczowy. Lekarz, dokonując pomiaru dziecka, określa także przewidywany termin porodu. Sprawdza się także położenie łożyska.

Trzecie badanie USG wykonuje się zazwyczaj po 30 tygodniu ciąży. Lekarz sprawdza wówczas dobrostan dziecka, jego szacunkową wagę i ułożenie. Ginekolog ocenia także łożysko - czy nie starzeje się zbyt szybko, co może wskazywać na zagrożenie wcześniejszym rozwiązaniem.

Badania USG to dla przyszłych rodziców ogromne przeżycie. Na ekranie komputera mogą zobaczyć swoje dziecko, obserwować, jak się rusza. Czasem można zobaczyć, jak maluch ssie kciuka.

- Ważne, by badania robiono na dobrym sprzęcie. Najlepiej, by każde wykonywał ten sam lekarz - radzi nasz ekspert.

Badanie USG stosuje się powszechnie od ponad 20 lat. Uznane jest za skuteczną i bezpieczną metodę diagnostyczną.

- Dlatego, jeśli w przebiegu ciąży konieczne jest wykonywanie częstszych badań USG, nie ma powodów do obaw o zdrowie malucha - zapewnia dr Botiuk.

Częstsze kontrole są wskazane m. in. w ciążach mnogich, gdy przyszła mama cierpi np. na nadciśnienie czy cukrzycę lub, gdy występują plamienia.

Najnowocześniejsze aparaty USG umożliwiają uzyskanie obrazu trójwymiarowego (3D), a także 4D, czyli trójwymiarowego w ruchu. Rodzice, którzy są świadkami takiego badania mają wrażenie, jakby w brzuchu kobiety znajdowała się kamera podglądająca malucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24