Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Bractwa Flisackiego w Ulanowie otwarta

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wstęgę na otwarcie nowej siedziby Bractwa Flisackiego przecina cechmistrz Andrzej Szoja.
Wstęgę na otwarcie nowej siedziby Bractwa Flisackiego przecina cechmistrz Andrzej Szoja. Zdzisław Surowaniec
Uroczyste poświęcenie i otwarcie nowej siedziby Bractwa Flisackiego pod wezwaniem Świętej Barbary odbyło się w Ulanowie, w stolicy polskiego flisactwa.

ZOBACZ TEŻ:
Flisacy płyną z Wrocławia do Szczecina. Trwa jubileuszowy Flis Odrzański

Wstęgę przecięli starosta powiatu niżańskiego Robert Bednarz, ksiądz proboszcz Kazimierz Żyłka oraz członkowie zarządu Bractwa na czele z Cechmistrzem Andrzejem Szoją i Cechmistrzem Wtórym Kamilem Chmielowskim.

Po przecięciu wstęgi zaproszeni goście mogli spróbować kotła retmana oraz innych przekąsek. Zabawę umilała Kapela Flisacka grająca znane wszystkim gościom pieśni flisackie.

Na uroczystości licznie przybyli członkowie Bractwa i wiele zaprzyjaźnionych osób. Nową siedzibą są pomieszczenia znajdujące się w Domu Parafialnym udostępnione przez księdza proboszcza Kazimierza Żyłkę. Członkowie Bractwa remontowali przez parę tygodni pomieszczenia przekazane na potrzeby Bractwa. Założono szklaną gablotę, gdzie umieszczono sztandar. Wystawiono puchary, dyplomy i certyfikaty zdobyte w ciągu prawie 25 lat działalności stowarzyszenia.

Ksiądz proboszcz wyciągnął do Bractwa Flisackiego pomocną dłoń, ponieważ kilka miesięcy temu skończyła się dzierżawa pomieszczenia przy Urzędzie Miasta i Gminy. Jednak nie została przedłużona o co ubiegali się flisacy. Nagromadzone przez 25 lat działalności Bractwa dokumenty, różne przedmioty były przechowywane u członków Bractwa. W związku z tym Rada Bractwa zgłosiła się ponownie do burmistrza Miasta i Gminy Ulanowa o udostępnienie Domku Flisackiego nad Sanem, który został wybudowany w ramach rewitalizacji miasta, bądź pomieszczenia w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie. Jednak stowarzyszenie spotkało się z odmową.

Odnowa flisackiej tradycji dokonała się w Ulanowie po przemianach ustrojowych w 1991roku. Do najcenniejszych zabytków rodzimych należą dwie brackie chorągwie odnalezione w kościele parafialnym, a pochodzące z XVIII wieku, opatrzone oryginalnymi wizerunkami w postaci repusowanych płaskorzeźb blaszanych, posrebrzanych i częściowo złoconych od zewnątrz. Są dumą Bractwa.

Największym i najgłośniejszym sukcesem Bractwa było reaktywowanie po prawie 50-letniej przerwie spławów tratwianych. Ten ryzykowny, ale jak się okazało, trafny pomysł przyniósł w efekcie rozgłos i sławę ulanowskiemu bractwu flisowemu. Pierwsza taka wyprawa „Szlakiem Praojców” z Ulanowa do Gdańska rozpoczęła się 27 czerwca 1993 roku, by, po przepłynięciu Sanem i Wisłą na tratwie złożonej z 4 tafli o długości 70 metrów trasy liczącej 724 kilometry, dotrzeć 27 lipca do Gdańska. Odważyli się tego dokonać: retman Wincenty Pityński, pomocnik retmana szyper Zdzisław Nikolas i Mieczysław Pityński oraz flisacy. Kolejne dwa spławy na tej historycznej trasie odbyły się w 1996 i 1997r. Ten ostatni flis zorganizowano dla uczczenia obchodów 1000-lecia miasta Gdańsk. Od tamtego czasu zorganizowano ponad 30 spławów po Sanie, Wiśle i Odrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie