Podczas Kongresu 590 w Jasionce podpisana została umowa powołująca Klaster Technologii Kosmicznych [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Podczas Kongresu 590 w Jasionce podpisana została umowa powołująca Klaster Technologii Kosmicznych
Podczas Kongresu 590 w Jasionce podpisana została umowa powołująca Klaster Technologii Kosmicznych Paweł Dubiel
Udostępnij:
Umowę podpisało 20 firm i instytucji. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego to lotnictwo i kosmonautyka. - To bardzo ważny krok w kierunku rozwijania zasobów polskiego przemysłu kosmicznego, który z pewnością dostarczy innowacyjnych rozwiązań – mówiła podczas uroczystości Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Rozdane zostały także nagrody Promotor Polski. Panel dotyczący start-upów zakończył Kongres 590 w G2A Arena w Jasionce.

Klaster technologii kosmicznych to inicjatywa firmy Exatel – państwowego operatora telekomunikacyjnego, Województwa Podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Cel: wspieranie inicjatyw kosmicznych, wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw działających w branży technologii kosmicznych. Członkowie klastra to 20 czołowych firm reprezentujących tę branżę w Polsce.

- Firmy działające w klastrach są bardziej innowacyjne niż firmy nie zrzeszone w nich, rejestrują więcej znaków towarowych i ubiegają się o więcej patentów, a także współpracują i nawiązują więcej kontaktów od firm spoza klastrów. Jednak receptą na sukces jest nie tylko sam pomysł i jego wdrożenie, ale ścisła współpraca środowiska biznesowego, branży technologicznej oraz przedstawicieli świata nauki – chwaliła inicjatywę wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Maciej Małecki, sekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślał, że przez szereg miesięcy trwały prace, przygotowania, rozmowy, nawiązywanie współpracy po to, żeby stworzyć zalążek polskiego przemysłu kosmicznego.

- Po co Polsce aktywność w przemyśle kosmicznym? Ktoś może powiedzieć: to nas nie dotyczy, to są sceny z filmów typu "Gwiezdne wojny". Nic bardziej mylnego - zaznaczał. - Dzisiaj każdy kraj, który chce mieć dynamicznie rozwijającą się nowoczesną gospodarkę musi być obecny w przemyśle kosmicznym. Między innymi dlatego, żeby stworzyć własne rozwiązania do efektywnego, precyzyjnego rolnictwa, po to, żeby zmniejszyć ilość zużywanych nawozów, żeby wprowadzić potężną oszczędność zużywanej wody, chronić lasy przed pożarami. To są pierwsze z brzegu przykłady tego, jak możemy wykorzystać rozwiązania z przemysłu kosmicznego, a do tego jest przecież łączność satelitarna, rozwiązania w cyberbezpieczeństwa, przestrzeni kosmicznej, z których efektów korzysta korzysta każde państwo.

Mówił, że zagraniczni sojusznicy, partnerzy z wielką przyjemnością i ochotą sprzedaliby nam wiele rozwiązań, które moglibyśmy zastosować w polskiej gospodarce, obronności, bezpieczeństwie.

- Ale my chcemy te rozwiązania zbudować w Polsce. Chcemy, żeby u nas powstawały rozwiązania z dziedziny high tech chronione patentami. I rzecz kluczowa: to daje dobre miejsca pracy. Wielu polskich inżynierów tu będzie mogła spełniać marzenia, rozwijać swoje talenty. Jest takie powiedzenie, że najlepiej widać gwiazdy z Podkarpacia, z Bieszczad. I myślę, że nie tylko dlatego klaster kosmiczny będzie działał właśnie na Podkarpaciu. Tu jeszcze jest życzliwość, potencjał i wielkie chęci.

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że trzeba być dumnym i zadowolonym z podpisania tej umowy.

- Gdy popatrzymy do góry, to widzimy kosmiczną kopułę i myślę, że to jest dobre miejsce, z którego widać podkarpackie niebo, gwiazdy, kosmos. Architektura nam sprzyja - mówił wskazując na bryłę G2A Arena w Jasionce. - Moglibyśmy powiedzieć, że Podkarpaciu, które ma inteligentną specjalizację "lotnictwo i kosmonautyka" taki plaster się należy, ale byłoby to bardzo nieskromne i niewłaściwe. Myślę, że bardziej poczuwamy się w kategoriach obowiązków i powinności z racji właśnie tej, że jesteśmy województwem, w którym ta inteligentna specjalizacja jest wspierana. Mamy politechnikę, która kształci inżynierów w tym zakresie, mamy Dolinę Lotniczą. Otoczenie, w którym się znajdujemy, to przecież gro firm, które produkują na rzecz polskiego, europejskiego i światowego przemysłu lotniczego.

Drugi dzień Kongresu 590 upłynął pod znakiem paneli. Była mowa o perspektywach rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii, sposobie kreowania polskich marek na świecie oraz o start-upach i wkładzie innowacyjnych projektów w unowocześnienie gospodarki.

W panelu o wkładzie startupów w unowocześnienie gospodarki wiceminister odpowiedzialna dla fundusze wspierające rozwój firm przypomniała, że innowacyjny profil działalności startupów jest często obarczony wysokim ryzykiem, a to sprawia, że relatywnie niewielki odsetek z nich osiąga dojrzałość.

- Jednak te startupy, które odniosą sukces wywierają istotny i pozytywny wpływ na swoje otoczenie gospodarcze i społeczne. Nawet startupy, które ostatecznie nie odniosą sukcesu i zaprzestaną swojej działalności mają wpływ – choć krótkotrwały – na regionalną gospodarkę, bo wzmacniają kulturę innowacyjności i umożliwiają dojrzewanie ekosystemu startupowego – przekonywała Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w perspektywie 2021-2027 planuje kontynuować wsparcie dzięki cieszącemu się ogromnym zainteresowaniem programowi „Platformy startowr dla nowych pomysłów” (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej).

W piątek wręczone zostały statuetki „Promotor Polski” na Podkarpaciu. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” już drugi raz w historii uhonorowała wybitnie osobistości za ich zasługi w rozwój regionu i promocję Polski na arenie międzynarodowej.

Fundacja nagrodziła trzy osoby mające szczególny wkład w rozwój regionu i promocję kraju za granicą: Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa w latach 2002 – 2021, Jana Nowarę, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej, reżysera i publicystę oraz Rafała Wilka, trzykrotnego mistrza paraolimpijskiego z Londynu i z Rio w handbike'u. Nagrodzonym pogratulowali i wręczyli statuetki: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. W imieniu Tadeusza Ferenca statuetkę odebrał Konrad Fijołek, obecnie urzędujący prezydent Rzeszowa.
Wręczona została także statuetka dla wybitnego Polaka w USA - edycja Nowy Jork. Otrzymał ją Janusz Młynek, pochodzący z Mielca trener amerykańskich szermierzy, wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków.

Do Jasionki przyjechał prezydent Andrzej Duda. Odwiedzał stoiska, rozmawiał z przedsiębiorcami, twórcami start-upów i samorządowcami.

Kongres 590 stał się także okazją do uhonorowania Ambasadorów Kongresu 590, czyli ludzi, którzy swymi zawodowymi sukcesami utrwalają pozycję polskiej gospodarki. Wśród ambasadorów znalazł się marszałek Władysław Ortyl, który uhonorowany został „za działalność na rzecz mieszkańców, przedsiębiorców oraz rozwoju Podkarpacia. W gronie ambasadorów znalazł się także między innymi poseł na sejm RP Marek Suski w uznaniu jego działań na rzecz promowania na świecie polskich przedsiębiorstw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 listopada, 19:41, Najgorszy sort:

Lecicie w kosmos? Po co? Jak wy nawet na Ziemi nie umiecie żyć. Tam też chcecie socjalizm zanieść?

Ja jestem jak najbardziej za rozwojem tej technologii... Niech stworzą kosmiczną arkę, załadują tam swoje tłuste pisowskie dupska do spółki z epedoskopem katolickim i naziolami od Bąkiewicza i wyp*** w kosmos. Nawet nazwę mam zacną dla tej arki - Tupolew II.

N
Najgorszy sort
Lecicie w kosmos? Po co? Jak wy nawet na Ziemi nie umiecie żyć. Tam też chcecie socjalizm zanieść?
G
Gość
już dawno jesteśmy w przemyśle kosmicznym, na szczęście te firmy nie potrzebują i nie mają ochoty występować w towarzystwie pisowskich notabli...
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie