Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas pandemii coraz więcej osób szuka ratunku w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Powiatowego w Nowej Dębie
Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Powiatowego w Nowej Dębie
Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie i pogorszyła samopoczucie. Zamiast cierpieć w domu coraz więcej osób szuka fachowej pomocy. Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego mogą ją znaleźć w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie. Specjaliści mówią, że z kilku tygodniowo do kilkunastu dziennie wzrosła w ostatnich miesiącach liczba przyjęć w placówce.

Centrum Zdrowia Psychicznego działa przy Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie od 1 października 2018 roku i podobnie jak 30 innych centrów w Polsce powstało w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Z jego pomocy mogą korzystać mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego. Centrum składa się z oddziału stacjonarnego, oddziału dziennego, poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego.

Całością zawiaduje Punkt Zgłoszeniowo - Koordynacyjny. Pracujący w nim koordynatorzy opieki decydują jakiej pomocy trzeba udzielić potrzebującym. Czasem trzeba podejmować szybką decyzję o skierowaniu na oddział, innym razem wystarczy leczenie ambulatoryjne, albo pomoc psychologiczna lub socjalna.

Na pomoc nie trzeba czekać dłużej niż 72 godziny, ale co najważniejsze, leczenie przeniosło się w głównej mierze do miejsca zamieszkania pacjenta. Pomocą objęte są też rodziny chorych. To dla nich wszystkich, dla chorych i ich bliskich, przy Punkcie Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w każdy dzień powszedni od godziny 8 do 18 działa telefon 888 - 289 - 431. A ten dzwoni coraz częściej, bo też coraz więcej osób decyduje się na kontakt ze specjalistą.

Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie przyznaje, że wiele osób odczuwa przerażenie z powodu pandemii, która odebrała im pracę, zmusiła do zamknięcia w domach czasem całych rodzin, co często staje się powodem różnego rodzaju tragedii.

Ale co najważniejsze, kiedy pojawia się problem, pacjent lub ktoś z jego rodziny nie musi przychodzić do centrum osobiście. Na początek wystarczy telefon, bo w punkcie mamy dyżury psychologów, lekarzy, pracowników socjalnych. Jeżeli sprawa może poczekać umawiamy pacjenta do poradni, do lekarzy, czy psychologa. Ale jeśli trzeba działać pomagamy od razu - podkreśla Dorota Bielecka.

Jak podkreśla psychiatra i kierownik centrum dr Marek Gronkowski, najważniejsze jest to, by nie czekać do ostatniej chwili, kiedy symptomy choroby mogą stać się niebezpieczne. Czasem o tym, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi powiedzą nam choćby bezsenność, czy objawy agresji u osób dotychczas spokojnych i łagodnych.

Wystarczy, że u osób które nie miały nigdy kłopotów z zasypianiem pojawi się bezsenność, albo pojawią się objawy rozdrażnienia, czy lęku. Zaburzenia depresyjne, dotyczą około 35 procent populacji. Każda zwłoka w udzieleniu pomocy może mieć fatalne skutki w niezbyt odległym czasie.

Chociaż dla pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego priorytetem jest tak zwane leczenie środowiskowe, w razie potrzeby pacjenci mogą korzystać także z oddziału psychiatrycznego.

Kiedy pacjent trafia na oddział, staramy się by był na nim jak najkrócej, a kiedy wychodzi ze szpitala zostaje mu przydzielony koordynator opieki, który nadzoruje dalsze leczenia pacjenta, oczywiście za jego zgodą - mówi doktor Gronkowski.

Potrzebujesz pomocy? Znajdziesz ją tutaj

Nowa Dęba:

  • Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny , ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 888 289 431, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51 wew. 148.

Kolbuszowa

  • Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podczas pandemii coraz więcej osób szuka ratunku w Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24