Podczas przeróbki instalacji eksplodował gaz. Jest akt...

  Podczas przeróbki instalacji eksplodował gaz. Jest akt oskarżenia

  Paulina Sroka

  Nowiny

  Nowiny

  Podczas przeróbki instalacji eksplodował gaz. Jest akt oskarżenia

  ©Paulina Sroka

  Są akty oskarżenia przeciwko właścicielowi i pracownikowi firmy, przez których doszło do wybuchu gazu w kilkupiętrowym bloku.
  Podczas przeróbki instalacji eksplodował gaz. Jest akt oskarżenia

  ©Paulina Sroka

  Do wybuchu doszło po pod koniec czerwca w budynku przy ul. Krakowskiej w Dębicy. Eksplozja miała miejsce na klatce schodowej w trakcie przerabiania instalacji gazowej. Jej siła wyrwała z futryn drzwi mieszkań na pierwszym i drugim piętrze. Niegroźne obrażenia odniosło dwóch mężczyzn. Jeden to pracownik remontujący instalację, drugi - lokator.

  - Cud, że nikt bardziej nie ucierpiał - relacjonowali na gorąco przerażeni mieszkańcy bloku.

  - Gaz na pionie był odcięty.
  W zasadzie wybuch nie powinien nastąpić. Prawdopodobnie eksplodowały jakieś resztki gazu w rurze
  - podejrzewał Marek Grabowski, prezes Administracji Domów Mieszkalnych w Dębicy, pod którą podlega blok. Przeróbkę instalacji, na zlecenie ADM, wykonywała firma zewnętrzna.

  Przypuszczenia prezesa okazały się słuszne. W trakcie śledztwa biegły orzekł, że do wybuchu doszło, ponieważ pracownik, przystąpił do spawania rury, w której nadal znajdował się gaz. W efekcie prokurator skierował wczoraj przeciwko 54-letniemu Zbigniewowi K. akt oskarżenia. Zarzuca w nim mężczyźnie, że ten nieumyślnie doprowadził do wybuchu, a przez to spowodował zagrożenie zdrowia i życia kilkudziesięciu mieszkańców bloku. 54-latkowi grozi do 5 lat więzienia.

  Do sądu skierowano też akt oskarżenia przeciwko pracodawcy Zbigniewa K. Zdaniem prokuratora 55-letni Jan P. umyślnie dopuścił do pracy przy instalacji gazowej ludzi bez wymaganych kwalifikacji i uprawnień. Jemu z kolei grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

  - Obaj panowie przyznają się do winy. Wyrazili skruchę, żałują, że narazili mieszkańców bloku na niebezpieczeństwo - mówi Krzysztof Sebastianka, zastępca prokuratora rejonowego w Dębicy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo