Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Sprawdź, co należy zrobić po zaobserwowaniu objawów mogących świadczyć o COVID-19!

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Łagodny przebieg COVID-19 kwalifikuje do domowej izolacji.
Łagodny przebieg COVID-19 kwalifikuje do domowej izolacji. 123rf
Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie infekcję SARS-CoV-2? Jakie objawy koronawirusa powinny wywołać niepokój? Co zrobić po ich zaobserwowaniu? Zgłosić się do lekarza, czy od razu jechać do szpitala? Jeśli tak, to do którego? Jechać samochodem czy komunikacją miejską? A może prywatnie wykonać drogi test na COVID-19? Pytań, co zrobić przy podejrzeniu COVID-19 jest wiele. Poniższy poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sprawdź, czy masz objawy typowe dla COVID-19

Infekcję SARS-CoV-2 można przechodzić na różne sposoby, na co wpływ mają przede wszystkim ogólny stan zdrowia oraz wiek. U osób młodych COVID-19 z reguły przebiega z objawami grypopodobnymi lub bezobjawowo. Choroba stwarza zagrożenie głównie dla osób starszych, zwłaszcza z licznymi chorobami towarzyszącymi i ogólnie słabym stanem zdrowia.

Objawy zakażenia koronawirusem, które występują najczęściej to:

 • suchy kaszel,
 • gorączka,
 • zmęczenie.

Rzadziej pojawiają się:

 • bóle mięśniowe,
 • ból gardła.
 • ból głowy,
 • biegunka,
 • zapalenie spojówek,
 • zaburzenia smaku i węchu,
 • wysypka skórna.

Pewne symptomy można jednak pomylić z tymi, jakie towarzyszą zwykłemu przeziębieniu lub grypie, a tym sezon jesienno-zimowy sprzyja. Nie mniej jednak dla zdrowia swojego i bliskich warto umówić się na konsultację ze specjalistą, który dysponuje szerszą, a przede wszystkim profesjonalną wiedzą medyczną.

WARTO WIEDZIEĆ: Ministerstwo Zdrowia przygotowało krótki test (Sprawdź swoje objawy), który daje możliwość wstępnej weryfikacji, czy obserwowane objawy mogą świadczyć o infekcji koronawirusem. Wyniki mają jednak charakter informacyjny, co oznacza, że nie zastąpią porady lekarskiej oraz wykonania molekularnego na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Objawy koronawirusa zgłoś lekarzowi POZ podczas teleporady

Po zaobserwowaniu objawów świadczących o infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 należy zadzwonić do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na teleporadę. Druga możliwość to umówienie konsultacji telefonicznej za pośrednictwem formularza online na stronie Ministerstwa Zdrowia (Formularz).

WYJĄTEK! W przypadku bardzo złego samopoczucia, duszności, ucisku w klatce piersiowej i problemów z oddychaniem należy wezwać karetkę pogotowia, lub samochodem samodzielnie udać się do szpitala zakaźnego (Lista szpitali zakaźnych w Polsce.

W wyznaczonym terminie lekarz skontaktuje się, by ocenić stan zdrowia. Jeśli uzna, że są ku temu powody, może zlecić wykonanie testu na koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań (Lista punktów mobilnych). Jedynie dzieci do 2. roku życia muszą być osobiście zbadane przez lekarza, by zlecić wykonanie testu.

Od 20.11.2020 r. wykonanie testu na koronawirusa może zlecić lekarz świadczący usługi:

 • podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. POZ),
 • nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. NPL),
 • w ramach długoterminowej opieki w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych (tzw. ZOL)
 • z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Dowiedz się więcej:

Jeśli lekarz zleci wykonanie testu na koronawirusa

Pacjent samodzielny powinien sam zgłosić się do wybranego punktu celem pobrania wymazu z noso-gardzieli. Na miejsce należy udać się samochodem, by nie stwarzać zagrożenia dla innych. Dojazd komunikacją miejską jest przeciwwskazany. Jeżeli pacjent nie może o własnych siłach dotrzeć do punktu pobrań, lekarz powinien zlecić przyjazd karetki wymazowej do domu. Osoba odpowiedzialna za pobranie materiału do badania poprosi o numer PESEL oraz dowód osobisty.

Pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa

Na wynik testu wykonanego w ramach NFZ trzeba poczekać kilka dni. Jest on widoczny dla lekarza zlecającego jego wykonanie, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz pacjenta. Można go sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce „Internetowe Konto Pacjenta”:

 1. Wynik negatywny: w takiej sytuacji lekarz powinien zasugerować odpowiednią metodę leczenia przeziębienia lub grypy. Wskazane jest pozostanie w domu, picie dużej ilości wody i stosowanie się do zaleceń specjalisty.
 2. Wynik pozytywny:

  • gdy objawy COVID-19 są łagodne lub nie ma ich wcale, lekarz wypisze zwolnienie lekarskie i zleci izolację domową, której celem jest odizolowanie chorego od innych osób. Czas trwania izolacji domowej w przypadku pacjentów bezobjawowych wynosi 10 dni. W 7. dniu jej trwania lekarz skontaktuje się, by ocenić stan pacjenta i podjąć dalsze decyzje. Jeśli do tego czasu pojawią się objawy zakażenia nowym koronawirusem, lekarz powinien zdecydować o przedłużeniu domowej izolacji. W takim przypadku jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13. dniach od dnia wystąpienia objawów. Jeżeli stan zdrowia uległ poprawie – lekarz wyznaczy termin zakończenia izolacji.
  • w przypadku osób z ciężkim przebiegiem COVID-19, lub gdy w trakcie domowej izolacji objawy koronawirusa bardzo się nasilą, lekarz może postanowić o konieczności hospitalizacji. O zakończeniu izolacji szpitalnej lub izolatorium decyduje lekarz sprawujący w placówce opiekę nad pacjentem. Zakończenie izolacji nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bezobjawowe.

Domownik mieszkający z osobą, u której wykryto COVID-19 zostaje poddany automatycznej kwarantannie, co oznacza, że sanepid nie będzie już wydawał oficjalnych decyzji (obowiązuje od 2 listopada br.). Czas trwania kwarantanny domowej jest o 7 dni dłuższy niż czas trwania izolacji osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność COVID-19. Osoba bezobjawowa nie ma obowiązku wykonywania testu na koronawirusa.

W międzyczasie można spodziewać się telefonu od Sanepidu. Pracownik powinien ustalić listę osób, z którymi chory miał kontakt w ostatnich dniach. Mimo wszystko o chorobie warto samodzielnie poinformować bliskich i współpracowników, z którymi kontaktowaliśmy się w ostatnim czasie.

WAŻNE!Osoby objęte izolacją domową lub kwarantanną w czasie ich trwania nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania. Zakazane jest wyprowadzanie psa, chodzenie do sklepu, apteki, do lekarza i w każde inne miejsce. Policja w ramach patroli odwiedza osoby, objęte kwarantanną lub izolacją i sprawdza, czy zgodnie z zaleceniami pozostają w miejscu zamieszkania. Kara za niestosowanie się do obostrzenia dobierana jest zawsze indywidualnie, lecz może sięgać nawet 30 tys. zł.

Koronawirus potwierdzony testem wykonanym prywatnie

Prywatne wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 to szybsze, lecz znacznie kosztowniejsze rozwiązanie. O ile za badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie zapłacimy nic, w prywatnych laboratoriach diagnostycznych cena molekularnego testu RT-PCR zalecanego przez WHO wynosi aż 500 zł! Warto jednak wiedzieć, że na wynik testu w ramach NFZ trzeba poczekać kilka dni, a w przypadku prywatnego do 12. godzin.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego prywatnie należy o tym poinformować wyłącznie lekarza pierwszego kontaktu pracującego w ramach NFZ. Specjalista świadczący usługi płatne nie ma uprawnień do wysłania pacjenta na izolację domową. Od tego momentu procedura nie różni się od tej stosowanej, gdy test został zlecony przez lekarza POZ.

Prywatne laboratorium diagnostyczne ma obowiązek poinformować Sanepid o dodatnim wyniku testu.

Pozytywny test na koronawirusa za granicą. Jakie są procedury?

Koronawirus w Polsce baner na HP
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Sprawdź, co należy zrobić po zaobserwowaniu objawów mogących świadczyć o COVID-19! - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24