Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie. 2023 Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi - bestialsko zamordowani za ratowanie Żydów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wśród gości sejmiku była m.in. Maria Monikowska-Tabisz autorka obrazu rodziny Ulmów, która przemawiała po  ogłoszeniu, że rok 2023 na Podkarpaciu jest Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi.
Wśród gości sejmiku była m.in. Maria Monikowska-Tabisz autorka obrazu rodziny Ulmów, która przemawiała po ogłoszeniu, że rok 2023 na Podkarpaciu jest Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi. Mariusz Guzek
Radni sejmiku jednogłośnie zdecydowali, że rok 2023 na Podkarpaciu będzie Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. W ten sposób uhonorowano odwagę i heroizm rodziny Ulmów z Markowej, którzy świadomi zagrożenia ratowali i pomagali zagrożonym zagładą Żydom za co zostali bestialsko zamordowani.
od 16 lat

Podczas poniedziałkowych obrad w Rzeszowie radni Sejmiku Woj. Podkarpackiego na wniosek Zarządu Województwa ogłosili rok 2023 na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi. Wiadomo też, że tym roku (dokładna data jeszcze nie jest ustalona) ma się odbyć beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z dziećmi. Decyzję taką przed świętami Bożego Narodzenia ogłosił w Watykanie papież Franciszek. Szczegóły tej beatyfikacji są obecnie ustalane pomiędzy Stolicą Apostolską a Archidiecezją Przemyską (Markowa należy do Archidiecezji Przemyskiej).

Przypomnijmy bestialstwo

24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi wymordowali najpierw ukrywanych w ich domu 8 Żydów. Następnie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę w zaawansowanej ciąży, a na końcu ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię.

Doceniony heroizm

Heroizm tej rodziny z Markowej został doceniony przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, który w 1995 r. uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2016 r. z inicjatywy Bogdana Romaniuka i Mateusza Szpytmy w Markowej, po latach starań, samorząd województwa otworzył muzeum im. rodziny Ulmów. Jest to teraz miejsce poświęcone wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Od 2018 roku, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Sejmu, Senatu i Prezydenta RP, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Ta uchwała sejmiku w kontekście przygotowań do planowanej w tym roku beatyfikacji, przyczyni się do ugruntowania wielkiego dziedzictwa bohaterów z Markowej. Chcemy zachęcić samorządy i stowarzyszenia, do podejmowały inicjatyw, które pomogą ukazać losy i heroizm rodziny Ulmów. Tą uchwałą zapraszamy społeczność Podkarpacia do wspólnego przygotowania i przeżywania czasu beatyfikacji – mówił podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.

Ważne realia społeczne i historyczne

Ta ważna uchwała jest zobowiązaniem dla nas wszystkich do propagowania heroicznej postawy rodziny Ulmów. I chodzi tu nie tylko o kontekst religijny, ale także społeczny, bo swym czynem Ulmowie stali się bohaterami niesienia pomocy, czyniąc swój akt bezinteresownej pomocy wyjątkowo kosztownym, bo postawili na szali życie własne oraz swoich dzieci. To także silny kontekst historyczny, który ukazuje na arenie międzynarodowej, jak wyglądała rzeczywistość wojny na ziemiach Polskich. Należy przypominać, że Polacy byli ofiarami II wojny światowej i nie pozwalać na zakłamywanie historii – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

Pragnienia i przesłania

Gośćmi sejmiku byli Maria Monikowska-Tabisz autorka obrazu rodziny Ulmów, (który jest kojarzony z procesem przygotowań do beatyfikacji) i ks. Roman Chowaniec proboszcz parafii w Markowej. Błogosławieni coś pozostawiają i czegoś uczą. Ten akt heroizmu z czasów II wojny światowej jest lekcją dla współczesnych rodzin. Bo wartości, jakie człowiek wynosi z domu rodzinnego towarzyszą mu w dorosłym życiu i są dalej przekazywane dzieciom. Tak żyli Wiktoria i Józef, i za te wartości im przyświecające oddali życie – mówił ksiądz Chowaniec.

Zanim namalowałam ten obraz, pragnęłam, aby każdy z członków rodziny i każde z dzieci miało swój portret w ramach tego obrazu – mówiła malarka Maria Monikowska–Tabisz.

- Pragniemy, aby rozwój naszej wspólnoty opierał się na chrześcijańskich i patriotycznych wartościach, które swą postawą ukazała rodzina Ulmów - podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas poniedziałkowej sesji sejmiku.
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24