Podkarpacie - biedne, ale tylko w statystykach

Małgorzata Motor
W Rzeszowie są dwa salony, w którym sprzedaje się luksusowe samochody. Właściciele obu nie narzekają na brak klientów.
W Rzeszowie są dwa salony, w którym sprzedaje się luksusowe samochody. Właściciele obu nie narzekają na brak klientów. Fot. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Podkarpacie to, według "Rzeczpospolitej", województwo ubogich i bezrobotnych. Sprawdziliśmy na co nas stać.

W wyliczonym przez "Rzeczpospolitą" wskaźniku dobrobytu Podkarpacie zajmuje niechlubne, bo przedostatnie miejsce, razem z Kujawsko-Pomorskim. Gorzej żyje się tylko w woj. warmińsko-mazurskim.

Dziennikarze wzięli pod uwagę różnice w płacach i bezrobociu między najlepszymi i najgorszymi pod tym względem województwami.

Kupujemy drogie auta

Największy dobrobyt i najlepsze warunki do życia mają mieszkańcy województwa śląskiego. Nam, nie dość, że trudno znaleźć pracę, to jak ją już mamy zarabiamy niewiele, bo przeciętnie 2568 zł brutto (listopad 2008 r.). Bezrobotnych stale nam ubywa. Jednak nie tak szybko, jak w innych regionach kraju.

Stopa bezrobocia spadła do 12,6 proc. Taki wynik ma też woj. kujawsko-pomorskie. Gorszy mają już województwa zachodniopomorskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Okazuje się, że Podkarpacie jest gorsze od innych regionów tylko w statystykach. - Nie zauważyłem, żeby chętnych do kupienia samochodów było w naszym salonie mniej, a ceny sięgają od 70 do ponad 200 tys. zł. Sprzedaż w porównaniu z ub. r. wzrosła nam o 70 proc. - zauważa Wiktor Kotowicz z salonu sprzedaży Subaru w Rzeszowie.

Ręki nie wyciągamy

Przybywa nie tylko zarejestrowanych samochodów, ale też firm. W 2006 r. było ich na Podkarpaciu ponad 140,5 tys., rok później 142 tys., a 2008 r. - już prawie 144,5 tys.

O pomoc społeczną też się nie upominamy.

- Podopiecznych nam nie przybywa, biorąc pod uwagę bezrobocie. Mieliśmy nawet problem ze skompletowaniem chętnych na szkolenia podnoszące kwalifikacje. Trudno było nam zleźć 200 osób - twierdzi Luciana Rozborska, dyr. MOPS w Rzeszowie.

Skoro nie żyje się nam aż tak źle, to dlaczego jesteśmy na szarym końcu.

- Rzeczywistość swoją drogą, a statystyki swoją. Nie możemy powiedzieć, że jest kolorowo. Tragicznie też nie jest - twierdzi Tomasz Soliński, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Soliński dodaje, że region, a zwłaszcza Rzeszów, idzie z postępem.

- Rozwija się infrastruktura drogowa i kolejowa, więc i dostępność jest. Ten ranking jest dobrym sygnałem dla inwestorów. Skoro są u nas tak niskie zarobki, to i koszty pracy są niższe. Mamy więc bardzo dobre warunki dla potencjalnych inwestorów - zauważa ekonomista.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
hg

Ale bzdury. Autor artykułu to jakiś niedouczony. Jak można to zmierzyć na Podkarpaciu. W województwie podkarpackim owszem można. Podkarpacie w Polsce ciągnące się od Cieszyna przez Kraków aż po Lubaczów chyba aż tak źle nie stoi. Poza tym Podkarpacie to nie tylko w Polsce się znajduje. Ludzie powtórka z geografii w szkole podstawowej się kłania. Podkarpacie a podkarpackie to nie jest to samo. Każdy może być "dziennikarzem" (który nie za bardzo zna się na tym o czym pisze) i pisać sobie do gazetek, serwisów informacyjnych w necie czy paplać coś w tv. Ale dlaczego ludzie powtarzają takie bzdury. Czyżby nasze społeczeństwo nie wiedziało gdzie mieszka, jak nazwać swój region, nie potrafiąc odróżnić regionu geograficznego, historycznego, kulturowego od jednostki administracyjnej, której granice sztucznie ustanowiono poprze głosowanie w Sejmie? Żal mi ludzi którzy nie są w stanie powiedzieć gdzie mieszkają.

b
bodek
W dniu 14.01.2009 o 17:08, ~Robert~ napisał:

Chętnie przyrównam Lublin - 4 Uniwersytety, stolica akademicka polski wschodniej. Chyba nie trzeba opisywac poziomu rzeszowskich uczelni - vide rankingi. Dno i dziadostwo. Podobnie z kulturą - Lublin ESK 2016 i milion aktywności kulturalnej. Rzeszów - no cóż, IX liga w tym względzie.Gospodarka - jak wyżej. Służba zdrowia i szpitale - podkarpacie to dno.Podobnie wyglądają porównania z Białymstokiem, może poza gospodarką.Koleżanko rzeszowianko - nie jest dobrze, i nie wypisuj tych nadufanych optymistycznych bzdetów, bo nie tylko nie jest dobrze, ale sytuacja na rynku pracy pogarsza się z dnia na dzień.


chłopcze naprawde - nie ośmieszaj się bo takie banialuków to nawet monty python by nawet nie wymyślił kurcze skąd się wziąłeś chyba gdzieś u łukaszenki terminowałeś hehehee lubelskie to już prawie ruscy gorsza odmiana białorusi tam dupami nie szczekają a tak na poważnie lubelskie czy podlaskie to napewno najbiedniejsze najsłabiej rozwinięte i najmniej perspektywiczne regiony w polsce o ile nie w całej unii kolokwailnie mówiąc gryzą was psy za wami już tylko ciemność....chłopie ochłoń i nie fantazjuj albo pij mniej vodku biełorusku i nie pisz takich bełtów bo to jest niesmaczne a pisanie o jakichś bananowych niedzielnych uczelniach produkujących cieciów malinowych i fryzjerki to w tym jesteście dobrzy....
m
mentor
W dniu 23.02.2009 o 09:17, mentor napisał:

Tylko pytanie gdzie? Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie niedawno opublikował informację o stanie i strukturze bezrobocia w styczniu 2009 roku, zajrzyj tu a potem zabierz głos.

m
mentor
W dniu 23.02.2009 o 08:59, ppp napisał:

nalezy mniej narzekać a wiecej robić, to wszystkim będzie żyło się lepiej.


Tylko pytanie gdzie? Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie niedawno opublikował informację o stanie i strukturze bezrobocia w styczniu 2009 roku, zajrzyj tu a potem zabierz głos.
p
ppp

Skoro jest tak biednie, to ja mam pytanie: Dlaczego ceny np samochodów są najwyższe w Polsce -> allegro a ceny za metr kw mieszkania porownywalne z Katowicami, czy Łodzią? A tak poza tym to nalezy mniej narzekać a wiecej robić, to wszystkim będzie żyło się lepiej.

l
lekarz

ludzie na Podkapraciu nie żyją, tylko wegetują. Mało kto ma pieniądze na pielęgnowanie jakiejś pasji... Na wakacje też nie jeżdżą, chyba że do rodziny na wieś... A to że mają ładne domy? No właśnie, ale za jaką cenę wyrzeczeń... Połowa z nich jest niedogrzna w zimie, oszczędzają na energi elektrycznej (zwłaszcza w domkach jednorodzinnych) gdzie wieczorami siedzą po ciemku... Generalnie mało się zarabia. Nie ma możliwości dorabiania.

Y
Yulek

Podawanie średniej płacy w naszym regionie bardzo zaciemnia faktyczna sytuację materialną ogółu mieszkańców. Średnia płaca na poziomie ok. 2600 zł, wskazuje, że występują ogromne dysproporcje w dochodach. W większości przedsiębiorstw w naszym regionie, pracownicy zarabiają poniżej 2000 zł. Duża część pracowników, oficjalnie pracuje za 1276 zł miesięcznie. Kwota średnia jednoznacznie wskazuje, że niewielki procent zatrudnionych, uzyskuje dochody znacznie odbiegające od podanej płacy średniej. Kwota, która stanowi podstawę do ubiegania się o zasiłki z pomocy społecznej jest na poziomie nie biedy ale nędzy. Wysokość tej kwoty jest nie zmieniana przez trzy lata, a wcześniej została obniżona. Dla przykładu, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, jest zwiększane o wskaźnik wzrostu inflacji. Gdzie tu realizacja hasła wyborczego:"Aby żyło się lepiej", nasuwa się pytanie: komu?

m
mentor
W dniu 14.01.2009 o 19:30, Kalimer napisał:

Generalnie uwazam, ze Rzepa zrobiła m.in. naszemu woj., ale tez i Rzeszowowi (i innym nisko uplasowanym) krecią robotę tym rankingiem. Stereotypy się utwierdzą, skoro nawet tutejsi dziennikarze nie potrafią ich przełamać.


O biedzie na Podkarpaciu mówi nie tylko ranking Rzeczpospolitej , pisały o niej 14 lipca 2008r. również podkarpackie Super Nowości w artykule "Biedny jak mieszkaniec Podkarpacia"... "14 procent ludzi żyjących na Podkarpaciu żyje w skrajnej nędzy. Gorzej jest tylko w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim. Tak samo źle w kujawsko-pomorskim. Tak wynika z ostatniego raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To jeden z najwyższych wskaźników w kraju. Te zatrważające dane pokazują, jak daleko poziom życia na Podkarpaciu odbiega od poziomu życia w bogatszych województwach. Najgorsze jest to, że mimo wielu deklaracji, dotychczasowe ekipy rządzące niewiele robiły by zmniejszyć przepaść między "ścianą wschodnią" a resztą kraju. Z danych ministerialnych wynika, że co prawda od 2005 roku liczba najbiedniejszych Polaków stale maleje, niestety, ta tendencja nie dotyczy Podkarpacia. Ogólny wzrost poziomu życia nie jest w naszym regionie odczuwalny. Najgorsza sytuacja jest w małych miasteczkach i wsiach, gdzie liczba osób korzystających z pomocy społecznej praktycznie nie ulega zmianie, przeciwnie, wydatki na pomoc są coraz większe".
A
Antoni Wieczorek
W dniu 14.01.2009 o 19:25, onlymielec napisał:

Kilka lat temu to Warszawa była dynamicznym osrodkiem rozwoju Polski a śląsk był na samym końcu ,teraz jest inaczej ,to Silesia zaczyna się dynamicznie rozwijać.Kilka postów wyżej Robert napisałeś ze to zasługa RAŚ ale bardzo sie mylisz ,same ugrupowanie nie ma wiekszego znaczenia w polityce czy nawet w sejmiku sląskim.Zagdnienie jest szersze popatrz ile jest tam hut ,kopalni ,dróg ,Pyrzowiceto najszybciej rozwijające się lotnisko w Polsce,akademi medycznych i klinik.Tam jest infastruktura.Nie piszę tutaj o A-4 bo jest ogrom dróg ,które wybudował im Niemiecki kanclerz ale i Gierek i teraz Unia(Drogowa trasa średnicowa )i szereg innych dróg pomiedzy miastami które sa drogami czasami 4 pasmowymi. Popatrz jak gęsta jest tam komunikacja kolejowa.Najlepsza uczelnia techniczna w PŚ w Gliwicach.Tam postawiono na przemysł u nas jakies kmiotki nie zgadzają się na elektrownie wiatrowe pod Łańcutem bo chca tam urządzić jakis nastepny Park Krajobrazowy.Przemysł wydobywczy,przemysł stalowy,hutniczy ,nowoczesne technologie to jest przyszłość. Nasze podkarpacie buduje koscioły i następne pomniki jak ten w Nisku a kolej upada.Ratunkiem mogą byc dolina lotnicza i zwiększenie wydobycia polskiego gazu jaką zapowiedział Tusk a który wystepuje jeszcze na podkarpaciu i wbrew pozorom przemysł hutniczy jesli wykorzystamy szerokopasmową kolej LHS.ślązacy chcą wykorzystać ta linię i w Sławkowie sukcesywnie budują stacje przeładunkowe i rozbudowywuja hutę w Dąbrowie Górniczej.Na Podkarpaciu zaczynamy kolej wyniszczać wspomnę o Linii Dębica-Rozwadów.Kalimer wszyscy wiedzą że Rzeszów pcha te podkarpacie w rankingach i co z tego ile procent z całego podkarpacia to rzeszowiaki -mniej niz 10 %.


O jakiej ty dolinie mowisz lotniczej czy moze krzemowej?to co moze kiedys sie tak nazywalo a teraz popatrz na tych ludzi za jaka kase oni pracuja to jest smiech tak doprowadzili ten zaklad aktualni dygnitarze do komletnej ruiny nie wiadomo kto to wszystko trzyma nie wroze dlugiej przyszlosci temu zakladowi.pozdrawiam
o
onlymielec

Nie wiadomo ile pięniędzy potrzeba na najpilniejszy remont lini kolejowej Dębica -Stalowa Wola dlatego ze nawet nie wydano złotówki na studium wykonalności remontu. Po drugie kasa jest na inwestycje m.in na nowy most w Połańcu .Unia Europejska ,Warszawa ,Kielce kasę znalazły pozostał ostatni zawodnik Sejmik Podkarpacia potrzebuje lata by to zrozumieć.

Most w Połańcu czy kolej Dębica-Stalowa Wola to taki symbol jak sejmik podkarpacia postrzega ten podregion.

Co do polityki w stosunku do Polski B to przypomnij sobie co zrobił Eugeniusz Kwiatowski i popatrz niżej ,szansa jest wszystko zależy od samorządówi i władz podkarpacia czy posłów.

Pani Łukacijewska jest specjalistką by takie programy blokować kosztem własnej autoreklamy.

l
les
W dniu 14.01.2009 o 19:25, onlymielec napisał:

Kilka lat temu to Warszawa była dynamicznym osrodkiem rozwoju Polski a śląsk był na samym końcu ,teraz jest inaczej ,to Silesia zaczyna się dynamicznie rozwijać.Kilka postów wyżej Robert napisałeś ze to zasługa RAŚ ale bardzo sie mylisz ,same ugrupowanie nie ma wiekszego znaczenia w polityce czy nawet w sejmiku sląskim.Zagdnienie jest szersze popatrz ile jest tam hut ,kopalni ,dróg ,Pyrzowiceto najszybciej rozwijające się lotnisko w Polsce,akademi medycznych i klinik.Tam jest infastruktura.Nie piszę tutaj o A-4 bo jest ogrom dróg ,które wybudował im Niemiecki kanclerz ale i Gierek i teraz Unia(Drogowa trasa średnicowa )i szereg innych dróg pomiedzy miastami które sa drogami czasami 4 pasmowymi. Popatrz jak gęsta jest tam komunikacja kolejowa.Najlepsza uczelnia techniczna w PŚ w Gliwicach.Tam postawiono na przemysł u nas jakies kmiotki nie zgadzają się na elektrownie wiatrowe pod Łańcutem bo chca tam urządzić jakis nastepny Park Krajobrazowy.Przemysł wydobywczy,przemysł stalowy,hutniczy ,nowoczesne technologie to jest przyszłość. Nasze podkarpacie buduje koscioły i następne pomniki jak ten w Nisku a kolej upada.Ratunkiem mogą byc dolina lotnicza i zwiększenie wydobycia polskiego gazu jaką zapowiedział Tusk a który wystepuje jeszcze na podkarpaciu i wbrew pozorom przemysł hutniczy jesli wykorzystamy szerokopasmową kolej LHS.ślązacy chcą wykorzystać ta linię i w Sławkowie sukcesywnie budują stacje przeładunkowe i rozbudowywuja hutę w Dąbrowie Górniczej.Na Podkarpaciu zaczynamy kolej wyniszczać wspomnę o Linii Dębica-Rozwadów.Kalimer wszyscy wiedzą że Rzeszów pcha te podkarpacie w rankingach i co z tego ile procent z całego podkarpacia to rzeszowiaki -mniej niz 10 %.


Mylisz się co do RAŚ. Ta organizacja ciągle przypomina,że Śląskowi jest źle w Polsce,jej zwolennicy są np.bardzo aktywni na wszystkich forach internetowych.To ma wpływ na decyzje polityków dotyczące rozdziału środków unijnych czy inwestycji.Faktycznie to autostrada otworzyła ŚLĄSK na nowe inwestycje,a w budowie jest kolejna A-1 od Gliwic po granicę z Czechami. Za komuny 90% wszystkich nakładów inwestycyjnych ulokowano na zachód od Wisły.Teraz jest prowadzona taka sama polityka wobec wschodu Polski.
Jak nie ma pieniędzy to się nie wyremontuje torów,nie zbuduje dróg.Budowa kościoła to może kilka milonów,pomnik z 500 tys.zł, a modernizacja niewielkiego odcinka torów w okolicach Mielca to koszt 150 mln zł.
Bez środków unijnych i tak tego się nie zmodernizuje,a tych i tak nie dostaniemy,bo leżymy na wschód od Wisły.
Nas się mami papierowym wariantami przebiegu autostrady przez Podkarpacie/faktycznie będzie tylko do Tarnowa/, co uzasadnia aktualny remont czwórki bez jej poszerzania/mniejsze koszty/
b
borjan

Wystarczy przeczytać wynik ankiety i mamy odpowiedż na pytanie na temat zamożności podkarpacia .Ponad 75% ankietowanych uważa że jesteśmy biednym regionem ,to chyba coś znaczy.

o
onlymielec

Mozliwe ze stolicy podkarpacia zrobiono krecia robotę nie mnie to oceniać to wasze miasto wasze wojewodztwo.Zaskakujące w tym raknkingu jest to co piszę i probuję wam w Rzeszowie wytłumaczyć cały czas.Tym razem jednak pozwolę sobie zacytować słowa Wioletty Wojtkowiak może ktos załapie o co jej chodzi

Podkarpacie zajmuje miejsce poniżej przeciętnej w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej województw za 2008 rok. Ale ponieważ inwestorzy zwracają uwagę na różne czynniki ocena na poziomie województwa jest zbyt uogólniona - uznali ekonomiści z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wyróżnili więc podregiony.
I tu niespodzianka. Na piątym miejscu w Polsce pod względem najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej jest podregion tarnobrzeski (obejmuje powiaty tarnobrzeski, stalowowolski, niżański i mielecki).

Nasze mocne strony jest to, że nie brakuje nam wykwalifikowanych pracowników ani terenów w specjalnych strefach ekonomicznych. Słabą stroną jest dostępność komunikacyjna, czyli brak dobrych dróg.

K
Kalimer
W dniu 14.01.2009 o 19:25, onlymielec napisał:

Kalimer wszyscy wiedzą że Rzeszów pcha te podkarpacie w rankingach i co z tego ile procent z całego podkarpacia to rzeszowiaki -mniej niz 10 %.Nie jest moja intencja wykazywanie, ze Rzeszow pcha czy pomaga wojewodztwu, bo jak widac po miejscu, niewielki to ma wpływ na taki ranking, wolałabym raczej wykazać, jak błędnie wyciągane są wnioski przez dziennikarzy, którzy piszą takie teksty jak ten do tego artykułu lub tworzą materiały jak TvRz wczoraj.
Generalnie uwazam, ze Rzepa zrobiła m.in. naszemu woj., ale tez i Rzeszowowi (i innym nisko uplasowanym) krecią robotę tym rankingiem.
Stereotypy się utwierdzą, skoro nawet tutejsi dziennikarze nie potrafią ich przełamać.
o
onlymielec

Kilka lat temu to Warszawa była dynamicznym osrodkiem rozwoju Polski a śląsk był na samym końcu ,teraz jest inaczej ,to Silesia zaczyna się dynamicznie rozwijać.Kilka postów wyżej Robert napisałeś ze to zasługa RAŚ ale bardzo sie mylisz ,same ugrupowanie nie ma wiekszego znaczenia w polityce czy nawet w sejmiku sląskim.Zagdnienie jest szersze popatrz ile jest tam hut ,kopalni ,dróg ,Pyrzowiceto najszybciej rozwijające się lotnisko w Polsce,akademi medycznych i klinik.Tam jest infastruktura.Nie piszę tutaj o A-4 bo jest ogrom dróg ,które wybudował im Niemiecki kanclerz ale i Gierek i teraz Unia(Drogowa trasa średnicowa )i szereg innych dróg pomiedzy miastami które sa drogami czasami 4 pasmowymi. Popatrz jak gęsta jest tam komunikacja kolejowa.Najlepsza uczelnia techniczna w PŚ w Gliwicach.Tam postawiono na przemysł u nas jakies kmiotki nie zgadzają się na elektrownie wiatrowe pod Łańcutem bo chca tam urządzić jakis nastepny Park Krajobrazowy.Przemysł wydobywczy,przemysł stalowy,hutniczy ,nowoczesne technologie to jest przyszłość.

Nasze podkarpacie buduje koscioły i następne pomniki jak ten w Nisku a kolej upada.

Ratunkiem mogą byc dolina lotnicza i zwiększenie wydobycia polskiego gazu jaką zapowiedział Tusk a który wystepuje jeszcze na podkarpaciu i wbrew pozorom przemysł hutniczy jesli wykorzystamy szerokopasmową kolej LHS.ślązacy chcą wykorzystać ta linię i w Sławkowie sukcesywnie budują stacje przeładunkowe i rozbudowywuja hutę w Dąbrowie Górniczej.Na Podkarpaciu zaczynamy kolej wyniszczać wspomnę o Linii Dębica-Rozwadów.

Kalimer wszyscy wiedzą że Rzeszów pcha te podkarpacie w rankingach i co z tego ile procent z całego podkarpacia to rzeszowiaki -mniej niz 10 %.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3