Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie - biedne, ale tylko w statystykach

Małgorzata Motor
W Rzeszowie są dwa salony, w którym sprzedaje się luksusowe samochody. Właściciele obu nie narzekają na brak klientów.
W Rzeszowie są dwa salony, w którym sprzedaje się luksusowe samochody. Właściciele obu nie narzekają na brak klientów. Fot. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Podkarpacie to, według "Rzeczpospolitej", województwo ubogich i bezrobotnych. Sprawdziliśmy na co nas stać.

W wyliczonym przez "Rzeczpospolitą" wskaźniku dobrobytu Podkarpacie zajmuje niechlubne, bo przedostatnie miejsce, razem z Kujawsko-Pomorskim. Gorzej żyje się tylko w woj. warmińsko-mazurskim.

Dziennikarze wzięli pod uwagę różnice w płacach i bezrobociu między najlepszymi i najgorszymi pod tym względem województwami.

Kupujemy drogie auta

Największy dobrobyt i najlepsze warunki do życia mają mieszkańcy województwa śląskiego. Nam, nie dość, że trudno znaleźć pracę, to jak ją już mamy zarabiamy niewiele, bo przeciętnie 2568 zł brutto (listopad 2008 r.). Bezrobotnych stale nam ubywa. Jednak nie tak szybko, jak w innych regionach kraju.

Stopa bezrobocia spadła do 12,6 proc. Taki wynik ma też woj. kujawsko-pomorskie. Gorszy mają już województwa zachodniopomorskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Okazuje się, że Podkarpacie jest gorsze od innych regionów tylko w statystykach. - Nie zauważyłem, żeby chętnych do kupienia samochodów było w naszym salonie mniej, a ceny sięgają od 70 do ponad 200 tys. zł. Sprzedaż w porównaniu z ub. r. wzrosła nam o 70 proc. - zauważa Wiktor Kotowicz z salonu sprzedaży Subaru w Rzeszowie.

Ręki nie wyciągamy

Przybywa nie tylko zarejestrowanych samochodów, ale też firm. W 2006 r. było ich na Podkarpaciu ponad 140,5 tys., rok później 142 tys., a 2008 r. - już prawie 144,5 tys.

O pomoc społeczną też się nie upominamy.

- Podopiecznych nam nie przybywa, biorąc pod uwagę bezrobocie. Mieliśmy nawet problem ze skompletowaniem chętnych na szkolenia podnoszące kwalifikacje. Trudno było nam zleźć 200 osób - twierdzi Luciana Rozborska, dyr. MOPS w Rzeszowie.

Skoro nie żyje się nam aż tak źle, to dlaczego jesteśmy na szarym końcu.

- Rzeczywistość swoją drogą, a statystyki swoją. Nie możemy powiedzieć, że jest kolorowo. Tragicznie też nie jest - twierdzi Tomasz Soliński, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Soliński dodaje, że region, a zwłaszcza Rzeszów, idzie z postępem.

- Rozwija się infrastruktura drogowa i kolejowa, więc i dostępność jest. Ten ranking jest dobrym sygnałem dla inwestorów. Skoro są u nas tak niskie zarobki, to i koszty pracy są niższe. Mamy więc bardzo dobre warunki dla potencjalnych inwestorów - zauważa ekonomista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24