Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie chce lepiej promować ekologiczną żywność

Józef Lonczak [email protected]
Żywność z Podkarpacia jest także oferowana na  targach i wystawach żywności ekologicznej w kraju i za granicą.
Żywność z Podkarpacia jest także oferowana na targach i wystawach żywności ekologicznej w kraju i za granicą. Archiwum
Europa i Azja chcą kupować zdrową żywność, a Podkarpackie ją produkuje, ale za mało i za słaba jest promocja ekologicznego rolnictwa.

 

 

Podkarpackie firmy produkują znakomitą, smaczną i zdrową żywność. Najwyższe ceny osiąga żywnośc ekologiczna, oczywiście taka z certyfikatami. Jednak takiej żywności moglibyśmy jako region produkować więcej, bo jest na mnią zbyt nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami.

 

Świat obecnie ceni wszystko, co jest zdrowe i nasz region, ma w ofercie zdrową żywność. Tylko tej żywności nie produkujemy wcale tak dużo.

Dla przykładu Szwajcaria kupiłaby od nas mleko ekologiczne, ale praktyczne jedyny producent takiego nabiału w naszym regionie czyli OSM w Jasienicy Rosielnej nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu. – Największy problem nie jest w naszych mocach produkcyjnych, ale w ilości surowca, bo to musi być mleko od krów z gospodarstw ekologicznych z certyfikatami. Nasze ekologiczne produkty mleczarskie sprzedajemy na terenie Podkarpacia i trochę ościennych województw, więc nie ma szans, aby większe ilości mleka ekologicznego wysyłać do Szwajcarii, przynajmniej na razie – tłumaczy Kazimierz Śnieżek, prezes OSM z Jasienicy Rosielnej.

Jednak produkcja ekologicznej żywności nie jest też wcale łatwa i musi ona spełniać wysokie standardy aby uzyskać certyfikat ekologiczności. To wymaga dużej wiedzy, a także inwestycji i co najważniejsze musi być opłacalna.

- Jeśli chodzi o działania samorządu związane z integracją rolników zajmujących się produkcją ekologiczną to możemy mówić o pewnym sukcesie czego przykładem może być powstanie Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego. Dzisiaj Podkarpacie może pochwalić się sporą liczbą gospodarstw ekologicznych, z których znaczna część należy do kilku stowarzyszeń skupionych do wspomnianej izby rolnictwa ekologicznego – podkreśla Lucjan Kuźniar, członek zarządu Woj. Podkarpackiego - Ponadto od 2007 roku w Rzeszowie pod patronatem marszałka województwa są organizowane co roku Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej EKOGALA co także służy promocji rolnictwa ekologicznego i ekologicznych produktów spożywczych.

 

O skutecznej promocji ekologicznej żywności debatowali w miniony czwartek w urzędzie marszałkowskim specjaliści podczas konferencja „Rolnictwo Ekologiczne na Podkarpaciu – współpraca z organizacjami promującymi żywność ekologiczną w kraju i zagranicą”.

 

Aktualną sytuację rolnictwa ekologicznego rynku żywności ekologicznej omówił Paweł Krajmas, prezes stowarzyszenia „Polska Ekologia” i współorganizator tej konferencji. Według przedstawionych danych rolnictwo ekologiczne to już 2 procent ogólnej produkcji żywności w kraju, i stale rośnie.

 

Zdaniem prezesa Krajmasa rosnące zapotrzebowanie na ekologiczną żywność jest też olbrzymią szansą dla podkarpackich producentów żywności, ale również okazją do działań oszustów, którzy starają się wykorzystywać rosnący popyt na ekologiczną żywność i sprzedawać pod jej szyldem produkty, które nie posiadają certyfikatów ekologiczności. Daltego prezes stowarzyszenia „Polska Ekologia” proponuje stosowanie oznaczeń podobnych do tych, które wykorzystywane są przez producentów jajek – co znacząco ograniczyło działania oszustów.

 

Tymczasem zapotrzebowanie na ekologiczne produkty za granicą jest spore i to nie tylko w Europie, ale także w dalekiej Azji. Wprawdzie zdobywanie tych rynków nie jest łatwe, ale gdybyśmy tylko chcieli zaspokoić potrzeby rynku chińskiego na zdrowe i ekologiczne produkty spożywcze, to je żywności zabrakłoby w Polsce.

 

Szanse na lepszą promocję ekologicznej żywności w najbliższych latach widzi Michał Tabisz, dyr. dep. Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.  - W urzędzie marszałkowskim staramy się jeszcze bardziej niż do tej pory szukać możliwości wspierania producentów żywności i osób, które promują „ekożywność”. Dlatego chcemy pomagać państwu rozwijać tę pasję, ale zdajemy sobie sprawę, że do tego potrzebne są pieniądze. Mogę powiedzieć, że dzięki staraniom marszałka Władysława Ortyla, udało się wynegocjować z komisją europejską pokaźną sumę – 16 mln zł w ramach RPO, na promocje gospodarczą małych i średnich przedsiębiorstw. Chcielibyśmy żeby część tych środków udało się przeznaczyć na promocję ekologicznej żywności m.in. za granicą – przekonywał Michał Tabisz.

Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia „Pro Carpatia” omówił praktyczne osiągnięcia i sukcesy klastra „Podkarpackie Smaki.

Z kolei Ireneusz Drzewiecki, mówił o możliwościach rozwoju produkcji żywności ekologicznej i wsparcia dla jej producentów jakie daje działający na szczeblu ogólnopolskim klaster BIO-Żywność Polska Ekologia. – Mamy wiele możliwości, w tym zdobycia pieniędzy na badania i rozwój produktów ekologicznych, na transfer technologii i na „zgarnięcie premii za wspólne działanie” – zachęcał  Ireneusz Drzewiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24