Tylko w Rzeszowie do końca roku dowody musi wymienić jeszcze 34 tys. osób.
- Codziennie obsługujemy 200-300 klientów - mówi Adam Litwa, dyr. Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Rzeszowie. - Uruchomiliśmy dwa dodatkowe stanowiska, ale i tak między godz. 10 a 12 są kolejki. Od połowy sierpnia będziemy dyżurować do godz. 17.
Do tej pory z wymianą dowodów nie spieszyli się też tarnobrzeżanie. Skutek? W kolejce stoją nawet godzinę, a nowy dowód dostają po 2,5 miesiąca. Podobnie jest w Krośnie.
Wymiana dowodu kosztuje 30 zł. Wniosek dostaniemy w urzędzie, należy dołączyć do niego dwie fotografie z odsłoniętym lewym profilem. Trzeba zabrać ze sobą stary dowód. Jeżeli jesteśmy urodzeni, lub zawarliśmy małżeństwo w innym mieście, konieczny będzie akt urodzenia lub ślubu.
- Dziennie obsługujemy tak dużo osób, że musieliśmy zmienić zasady pracy - mówi Emilia Biedroń z Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Krośnie. - W niektóre dni dyżurujemy do godz. 18, pracujemy także w soboty. Żeby ludzie nie musieli stać w kolejce, rano dajemy im numerki, z którymi zgłaszają się na wyznaczoną godzinę.
1 stycznia 2008 r. stare dowody będą nieważne.
- Bez dowodu nie załatwimy kredytu albo sprawy u notariusza. W banku nie wybierzemy pieniędzy z konta, a na poczcie listu poleconego. Jeżeli zatrzyma nas policja, bedziemy traktowani jak osoba bez dokumentu tożsamości, za co grozi mandat - wylicza dyr. Litwa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?