Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie na Paris Air Show

Beata Terczyńska
Ponad 2,2 tysiąca wystawców, 200 tys. widzów, 7 tys. spotkań biznesowych i 3 tys. dziennikarzy - tak wyglądają największe targi lotnicze świata.

Do niedzieli na paryskim lotnisku Le Bourget potrwają jeszcze prestiżowe, największe i najstarsze targi lotnicze na świecie. Rozpoczęły się one w poniedziałek. Pierwsze cztery dni nastawione były wyłącznie na spotkania biznesowe. Uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu wspólnego stoiska miasta Rzeszowa i województwa podkarpackiego, na którym pokazano nasz potencjał branży lotniczej. Wyeksponowane zostały produkty i części wytwarzane w firmach z Doliny Lotniczej, czyli model śmigłowca "Black Hawk S-70i", samolotu "M28"(skala 1:10), przekładnie do silnika z Hispano Suiza, elementy silników turbinowych z firmy Ultratech, moduł silnika z WSK Rzeszów oraz gniazda pod łopatkę turbiny lotniczej z firmy Poltra.
Zarówno Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, jak i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, podkreślają, że biorąc po raz kolejny udział w Paris Air Show, chcą promować przemysł lotniczy i naszą gospodarkę, szukać dla stolicy klastra Doliny Lotniczej i Podkarpacia potencjalnych inwestorów z branży lotniczej.
Podczas pierwszego dnia targów Dolina Lotnicza symbolicznie przyjmuje nowego - 130. członka. Do klastra dołącza francuska firma - Mecafi.
- To kolejna zagraniczna firma rodzinna, która zdecydowała się u nas zainwestować - zwraca uwagę Andrzej Rybka, dyrektor stowarzyszenia Dolina Lotnicza. - Dla mnie tego typu inwestycje są najlepszym dowodem, że idea Doliny Lotniczej się sprawdza, bo inwestowane są prywatne pieniądze, czasem oszczędzane przez pokolenia. Jeśli ktoś decyduje się wybrać akurat nas, robi to rozsądnie. Mamy teraz fajne uzupełnienie: dużą firmę francuską Hispano Suiza z jednej z największych korporacji światowych lotniczych Safran i kolejne małe ogniwo w tym łańcuchu dostawców dla światowego producenta. Hispano Suiza jest producentem głównie części silnikowych, a w Mecafi będą robić dla niej mniejsze elementy.

Setka spotkań w trzy dni
Dyrektor Rybka wylicza, że lista rozmów biznesowych przedstawicieli firm Doliny Lotniczej zaplanowanych podczas święta lotniczego jest bardzo długa. Zarówno z reprezentantami dużych koncernów, jak i mniejszych firm. - Mamy napięty grafik. Spotykamy się m.in. ze stowarzyszeniami francuskimi, kanadyjskimi, australijskimi. W ciągu 3 dni to około setka spotkań. Bardzo ważne jest nawiązywanie nowych kontaktów, ale też rozwijanie już obecnych z innymi organizacjami lotniczymi, zarówno z Europy, jak i ze świata - mówi. - Nasza Dolina Lotnicza jest już rozpoznawalna, ale nie możemy osiąść na laurach. Bardzo dużo pracy przed nami, żeby to się przekładało na dalsze inwestycje w regionie. Coca- cola też jest znana, a reklamuje się wszędzie - śmieje się.
W poniedziałek w Paryżu po raz pierwszy można było zobaczyć w powietrzu imponujący samolot "Bombardier" serii C.
- To ultranowoczesny, kompozytowy samolot pasażerski, który będzie wyzwaniem rzuconym przez Kanadyjczyków Airbusowi i Boeingowi- zwraca uwagę Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej, która ma już 13 lat. - W tym samolocie jest zainstalowany silnik Pratt&Whitney, a serce tego silnika powstaje tylko w Rzeszowie. To najnowocześniejszy na świecie silnik samolotu pasażerskiego. Jego 10 procent powstaje na Podkarpaciu, połowę robią Amerykanie i Kanadyjczycy, 15 proc. Niemcy i kilka procent Japonia. To kraje, które liczą się dziś w wyścigu technologicznym.
Na pokazie jest również F35. W rzeszowskiej WSK powstaje cały trakt gazowy silnika tego samolotu.
Prezes Darecki zapowiada, że dzięki współpracy z marszałkiem i prezydentem Rzeszowa i dzięki nowej perspektywie finansowej, w ciągu najbliższych 4 lat w Dolinie Lotniczej może powstać kolejne 4 tys. miejsc pracy.
Marszałek Ortyl podkreśla wagę spotkań z przedstawicielami departamentu handlu międzynarodowego stanu Waszyngton: - To bardzo ważny dla nas partner. Jeśli chodzi o wielkość produkcji, posiada 150 tys. miejsc pracy w przemyśle lotniczym. Po naszej wizycie w Chicago to ciąg dalszy starań samorządu województwa o jak najlepszą współpracę ze Stanami.
Marszałek dodaje, że w przyszłym roku przypada setna rocznica powstania Boeinga i w Seattle będą wszyscy kooperanci. - Chcielibyśmy też być tam reprezentowani. Wstępne uzgodnienia już zapadły.
Są również spotkania podkarpackiej delegacji z przedstawicielami firm Hispano Suiza, Pratt&Whitney, Safran, na stoisku firmy Sikorsky Aircraft z Caroline Vandedrinck, wiceprezesem Sikorsky Aircraft na Europę Środkową i Azję oraz spotkanie z Urszulą Majorkiewicz, dyrektorem Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Francji.
Dolina Lotnicza to już marka
Jan Sawicki, prezes Hispano Suiza Polska w Sędziszowie Młp., przyznaje, że targi lotnicze to możliwość nawiązywania nowych kontaktów, ale także okazja do spotkania z dotychczasowymi dostawcami i klientami, z którymi współpracują. - Paris Air Show to miejsce, do którego zjeżdżają się wszyscy z biznesu lotniczego. Tu w krótkim czasie można załatwić stosunkowo dużo rzeczy - mówi Sawicki. - Wszędzie wspominamy, że jesteśmy z Doliny Lotniczej z Podkarpacia. Nasze stowarzyszenie to już znana marka w świecie lotniczym.
Stoisko grupy Safran, którego częścią jest Hispano Suiza Polska, budzi olbrzymie zainteresowanie. Tu m.in. pokazany jest hit - silnik nowej generacji, który ma zastąpić dotychczas stosowane w popularnych samolotach pasażerskich. Przekładnia mocy tego silnika będzie wykonywana w Sędziszowie.
Marek Bujny, prezes firmy Ultratech, uważa ,że w trakcie trwania salonu lotniczego w Paryżu najważniejsze jest, by zobaczyć jak najwięcej nowości branży lotniczej. Przypomina, że gdy dolina raczkowała, to jej członkowie głównie zabiegali o rozmowy, spotkania. - Teraz sytuacja zaczyna być odwrotna. Więcej jest zabiegów, inicjatywy i sygnałów z zewnątrz, zwłaszcza od firm europejskich. Mamy już wyrobioną markę. Nasze firmy i nasz klaster są widoczne.
Stoisko miasta i regionu ulokowane w olbrzymim pawilonie nr 5 wyróżnia się barwami charakterystycznymi dla Rzeszowa i Podkarpacia.
- Od początku cieszy się sporym zainteresowaniem - podkreśla Przemysław Stolarz z Urzędu Miasta w Rzeszowie. - Mamy foldery, ulotki i katalogi terenów inwestycyjnych. Chwalimy się potencjałem miasta.
- Nie ma samolotu na świecie, który nie miałby choć jednej części produkowanej u nas - dodaje wiceprezydent Sienko.
Pawilon odwiedzają m.in. przedstawiciele francuskiego klastra lotniczego Astec, firmy Zifas i Saab. W uroczystości otwarcia stoiska bierze udział Andrzej Byrt, ambasador RP w Paryżu. Podkreśla słuszność decyzji władz województwa, miasta i polskiego przemysłu lotniczego, żeby pojawiać się na tego typu wydarzeniu.

Jedyne takie stoisko
- Wygląda bardzo sympatycznie - przyznaje z podziwem wnuk polskiego pilota wojskowego walczącego w bitwie o Anglię. - Najbardziej rzucił mi się w oczy napis Poland. Uważam, że to świetny pomysł marszałka i prezydenta. Przejaw patriotyzmu, ale i trafna identyfikacja regionu.
Podczas Paris Air Show są oczywiście pokazy samolotowych gigantów pasażerskich, myśliwców, helikopterów, akrobacji powietrznych. Prezentują się m.in. Airbus EFAN, Aurbus Military A499M, Airbus A350, NH Industries NH80 Caiman, Dassault Rafale, Dassault Falcon 8X, PAC JF17, Bombardier Cseries CS300, czy Margański&Myslowski Planeur Swift.
Targi w liczbach to ok. 2,3 tys. wystawców, 200 tys. widzów, ok. 300 oficjalnych delegacji z całego świata, 7 tys. spotkań biznesowych i 3 tys. dziennikarzy.
51. Międzynarodowy Salon Lotniczy Paris Air Show odbywa się na lotnisku Le Bourget, które podczas wojny służyło jako baza wojskowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24