Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie na rozdaniu Nagród im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Wśród laureatów Henryk Marszał i Jolanta Danak-Gajda

OPRAC.:
Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Gala rozdania Nagród im. Oskara Kolberga odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.
Gala rozdania Nagród im. Oskara Kolberga odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Mat. prasowe
Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" to najważniejsze wyróżnienie przyznawane w dziedzinie kultury tradycyjnej. Na tegorocznym rozdaniu, które odbyło się w czwartek, obecne były trzy osoby mocno związane z Podkarpaciem: Jolanta Danak-Gajda, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, Henryk Marszał, skrzypek z kapeli "Przewrotniacy" oraz Maria Bylak-Załuska, etnograf pracująca z kulturą Karpat i regionu podkarpackiego.

Gala rozdania Nagród im. Oskara Kolberga odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Medale "Za zasługi dla kultury ludowej" zostały sfinansowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Na wydarzeniu nie zabrakło ministra Jarosława Sellina, który odczytał list ministra kultury Piotra Glińskiego.

"Dzisiejsze święto (...) jest dla mnie jak zawsze niezwykłym przeżyciem i ogromną przyjemnością. To okazja do spotkania i wyróżnienia osób zajmujących się dziedziną twórczości, która w najwyższym stopniu nawiązuje do źródeł naszej kultury".

Podkarpacie obecne na rozdaniu Nagród im. Oskara Kolberga. Za zasługi w dziedzinie kultury ludowej

Na gali rozdania nagród nie zabrakło Podkarpackich akcentów. Medale im. Oskara Kolberga otrzymał Henryk Marszał, senior kapeli "Przewrotniacy" z Przewrotnego (gm. Głogów Małopolski). Marszał jest skrzypkiem, który już od młodości szkolił się pod okiem najlepszych muzyków. W swojej muzyce stara się przekazać tradycyjne brzmienia z pogranicza Lasowiaków i Rzeszowiaków, a gra przede wszystkim polki, oberki, sztajery i tramle. Henryk Marszał otrzymał nagrodę w kategorii I (dla twórców dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego).

Kolejną osobą z Podkarpacia, która otrzymała prestiżową nagrodę jest Jolanta Danak-Gajda, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, muzykolog i etnograf. Z radiem związana od 35 lat, w tym czasie zajmowała się kulturą ludową podkarpackich regionów. Jest autorką m. in. wydawnictw z muzyką tradycyjną, licznych artykułów czy opracowań. W swojej karierze zasiadała też w jury konkursów czy festiwali folklorystycznych. Jest scenarzystką serii filmów "Siła tradycji" i "Zapisane w terenie". Dziennikarka otrzymała nagrodę w kategorii IV (dla badaczy, naukowców i animatorów).

Nagrodę im. Oskara Kolberga otrzymała jeszcze jedna osoba związana z Podkarpaciem. Maria Brylak-Załuska współpracuje obecnie małopolskimi instytucjami kulturalnymi, jednak sporą część swojej długiej kariery etnografa poświęciła regionowi podkarpackiemu. W końcówce lat 60. pracowała w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a jako swoje główne zainteresowania wymienia kulturę materialną Karpat u Podkarpacia. Brylak-Załuska otrzymała nagrodę w kategorii IV (dla badaczy, naukowców i animatorów).

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga. Zobacz wszystkich, którzy otrzymali medal

w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:

  • Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
  • Henryk Marszał – skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom.
  • Stanisław Mąka – uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie, wykonuje plastykę obrzędową i tradycyjne formy ludowego zdobnictwa regionu chełmskiego.
  • Genowefa Pabich – wycinankarka z Puszczy Zielonej, wykonuje też tkaniny, palmy, bukiety z papieru, kierce, przekazuje umiejętności młodemu pokoleniu.
  • Bernarda Rość – tkaczka z Podlasia, wykonuje tkaniny dekoracyjne techniką dwuosnowową, o tradycyjnym wzornictwie tematycznym, prowadzi warsztaty w pracowni tkackiej Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia.

w kategorii II dla Mistrza tradycji:

  • Maria Grzegorek – mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru, od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli.

w kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe:

  • Andrzej Dziedzina Wiwer – autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich.

w kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów:

  • Maria Brylak-Załuska – badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, autorka publikacji, ekspozycji muzealnych, koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, wykładowczyni seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce
  • Jolanta Danak-Gajda – etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową, artystów, zespoły regionalne na antenie lokalnej i ogólnopolskiej, autorka artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorka konkursów i festiwali folklorystycznych.

w kategorii V dla kapel ludowych:

  • Orkiestra Dęta ze Zdziłowic

w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych:

  • Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki”
  • Zespół „Gościszowianie”

w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:

  • Fundacja „Dziedzictwo Nasze”

ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Tejkowski - Prezes Zarządu Polskiego Radia w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24