Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie na szarym końcu pod względem szczepień przeciwko Covid-19. Czeka nas regionalny lockdown?

Redakcja
Podkarpacie na szarym końcu pod względem szczepień przeciwko Covid-19
Podkarpacie na szarym końcu pod względem szczepień przeciwko Covid-19 arkadiusz wojtasiewicz/polskapressak
Zaledwie co trzeci mieszkaniec Podkarpacia zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. Pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju. Przodują największe miasta, takie jak Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków, gdzie odsetek zaszczepionych mieszkańców przekroczył 60 proc.

W województwie podkarpackim działa ponad 400 punktów szczepień, z których większość znajduje się w poradniach lekarzy rodzinnych, ale też w większych placówkach medycznych, szpitalach czy aptekach. Rozlokowane są tak, aby każda gmina posiadała co najmniej jedno takie miejsce.

Dostępność punktów nie wpływa jednak na liczbę osób zaszczepionych. Aktualnie w naszym województwie, największy procent mieszkańców w pełni zaszczepionych ma gmina Cisna (49,9 proc.) z jednym punktem szczepień na swoim terenie. Blisko 50 proc. są również:

  • Tarnobrzeg (48,1 proc.),
  • Łańcut (47 proc.),
  • Rzeszów (46,4 proc.),
  • Lubaczów (45,7 proc.).

Najgorzej na Podkarpaciu wypadają gminy wiejskie:

  • Jeżowe (20,9 proc.),
  • Bojanów (21,4 proc.),
  • Dzikowiec i Cmolas (po 21,5 proc.).

Rzeszów lepszy tylko od Białegostoku

Stolica Podkarpacia zajmuje w szczepiennym rankingu regionu czwarte miejsce, ale biorąc pod uwagę 16 stolic wojewódzkich, Rzeszów wyprzedza jedynie Białystok i to zaledwie o 0,1 proc. Liderem tej listy jest Warszawa, w której w pełni zaszczepionych jest już 65,2 proc. mieszkańców.

Słabe statystyki sprawiły, że Podkarpacki Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta Rzeszowa organizują wiele akcji, które mają na celu zachęcić mieszkańców Rzeszowa do szczepień przeciwko Covid-19.

- Ostatnio podczas naszych letnich wydarzeń z cyklu „Atrakcje na wakacje” były dostępne mobilne punkty szczepień. W tym przypadku działamy ze służbami wojewody. Wszyscy idziemy w jednym kierunku – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wojewoda, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, chce przekonać do szczepień również najmłodszych. – Wspólnie z Podkarpackim Kuratorem Oświaty, rozmawialiśmy na ten temat z dyrektorami szkół. Dzięki wsparciu eskpertów, liczymy na upowszechnienie wiedzy na temat szczepień właśnie w podkarpackich szkołach. Zakładamy także, że dzięki współpracy i za zgodą dyrektorów, będziemy mogli organizować w nich punkty szczepień – zapowiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Lockdown na Podkarpaciu?

W naszym województwie wykonano łącznie ponad 1,5 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 721 tys. osób (33,9 proc. wszystkich mieszkańców). Pod tym względem Podkarpacie – jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia – jest na ostatnim miejscu spośród wszystkich województw. Dla porównania w woj. mazowieckim wskaźnik ten wynosi 44,6 proc., pomorskim 47,4 proc., dolnośląskim 46,7 proc., małopolskim 41,9 proc., świętokrzyskim 39 proc., a w lubelskim 36,8 proc.

Według ostatnich zapowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, już na jesień mogą zostać wprowadzone w Polsce regionalne obostrzenia.

- Będzie to zależało od regionu, od skali zaszczepienia mieszkańców – tłumaczył na antenie Telewizji Republika Waldemar Kraska. Dokładne plany rządu nie są jeszcze znane, ale należy przypuszczać, że Podkarpacie może być pierwszym regionem, w którym zostanie wprowadzony regionalny lockdown.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24