Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie przoduje w kontaktach z Chinami

Alina Bosak [email protected]
Krystyna Baranowska
O tym, dlaczego potrzebujemy chińskich inwestycji w rozmowie z Marcinem Wielondkiem, wiceprezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej.

- W ostatnich latach przybyło nam nie tylko chińskich marketów, ale i coraz częściej przyjmujemy u siebie misje gospodarcze z Chin oraz wyjeżdżamy z wizytą do Azji. Współpraca się zacieśnia?

- To zasługa porozumienia z 2011 roku, kiedy stosunkom polsko-chińskim nadano rangę partnerstwa strategicznego. To kwestia także naszej wewnętrznej polityki. Wcześniej, kiedy cała Europa zwróciła się ku tej potędze gospodarczej i zaczęła z nią robić biznesy, my uważaliśmy się za przedmurze chrześcijaństwa i obrońcę ideałów.

- Takich jak prawa człowieka?

- Dziś także nie zapominamy o tych problemach, ale podchodzimy do nich w sposób bardziej pragmatyczny. Staramy się kontakty z Chinami maksymalnie wykorzystać dla wzmocnienia potencjału, czy to politycznego, czy gospodarczego. Chiny zainteresowały się współpracą z nami, widząc, że obronną ręką wyszliśmy z kryzysu gospodarczego.

- Dlaczego ma nam zależeć na inwestycjach Chin w Polsce? Tanią siłę roboczą mają już u siebie.

- To stereotyp. W miastach poziom życia jest na poziomie europejskim. Na rynkach informatycznych i teleinformatycznych pierwsze nowości pochodzą z Chin. Polska potrzebuje inwestycji zagranicznych, żeby rozwijać gospodarkę, aby zdobywać rynki, technologie i fundusze. Dziś największym partnerem, który ma pieniądze i jest zainteresowany rzeczywistymi inwestycjami są Chiny. Nie Europa i Stany Zjednoczone, bo przeżywają kryzys.

- Na Podkarpaciu mamy już pierwsze znaczące inwestycje Chińczyków, przykładem jest Huta Stalowa Wola.

- Podkarpackie, podobnie jak kujawsko-pomorskie, śląskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie - to województwa, które współpracę gospodarczą z Chinami rozwijają bardzo mocno.

- Dlatego w Rzeszowie powstanie oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej?

- Rzeczywiście tworzymy taki oddział. Jest już grupa osób zainteresowanych członkostwem. Lada dzień będzie wybrany zarząd.

Marcin Wielondek uczestniczył wczoraj w debacie „Współpraca Polska-Chiny z uwzględnieniem aspektu regionalnego”, którą w urzędzie marszałkowskim zorganizował Ośrodek Debaty Międzynarodowej działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24