Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie realizuje wreszcie zalecenia Unii Europejskiej. Maleje spalanie węgla kamiennego

Józef Lonczak
Józef Lonczak
dimitrisvetsikas1969/pixabay.com
W ostatnich latach systematycznie maleje spalanie węgla kamiennego w naszym regionie. Wzrasta natomiast zużycie gazu ziemnego. To z pewnością jest korzystne dla przyrody. A co z naszą gospodarką?

Spadek zużycia węgla kamiennego w województwie podkarpackim jest szczególnie widoczny w przypadku elektrowni i elektrociepłowni.

Jak wynika z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, na Podkarpaciu zużycie węgla kamiennego w 2020 r. wyniosło 935 tys. ton. Najwięcej surowca zużył sektor drobnych odbiorców - 575 tys. ton, w tym gospodarstwa domowe - 486 tys. ton. Elektrownie i elektrociepłownie wykorzystały 162 tys. ton. Zużycie węgla kamiennego w regionie w 2020 r., w porównaniu z 2019 r. zmalało o 194 tys. ton. To spadek o 17,2 proc. O ile drobni odbiorcy, spalili prawie tyle samo węgla, to elektrownie i elektrociepłownie zużyły go o 185 tys. ton mniej.

- To bardzo dobra wiadomość, bo Podkarpacie realizuje wreszcie zalecenia Unii Europejskiej. Zatem podobnie jak cały kraj, idziemy w dobrym kierunku. To zadaje kłam antypolskiej propagandzie, że nie chcemy odejść od węgla. Tymczasem dane pokazują, że zmniejszamy jego zużycie - podkreśla Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie.

Zamiana kotłów i urządzeń grzewczych do spalania węgla i miału węglowego na kotły gazowe i pompy ciepła w domach jednorodzinnych na Podkarpaciu w ramach
Zamiana kotłów i urządzeń grzewczych do spalania węgla i miału węglowego na kotły gazowe i pompy ciepła w domach jednorodzinnych na Podkarpaciu w ramach programu „Czyste powietrze”, to ruch w dobrym kierunku – mówi dr Krzysztof Kaszuba. Krzysztof Kapica

- Spadek zużycia węgla na Podkarpaciu to także zmiana paliwa w Elektrowni Stalowa Wola, która wytwarzała ciepło i energię elektryczną z węgla, a teraz wytwarza ciepło i prąd z gazu. Węgiel jednak pochodził w całości z polskich kopalń, a gaz w większości trzeba importować z Rosji – dodaje Krzysztof Kaszuba.

Jednak zamiana kotłów i urządzeń grzewczych do spalania węgla i miału węglowego na kotły gazowe i pompy ciepła w domach jednorodzinnych na Podkarpaciu w ramach programu „Czyste powietrze”, to zdecydowanie ruch w dobrym kierunku – ocenia dr Krzysztof Kaszuba.

Jak zatem wygląda zużycie gazu ziemnego?

Otóż w woj. podkarpackim w 2020 r. wyniosło 43,3 tys. TJ (teradżuli). Rok wcześniej największe zużycie gazu odnotował sektor drobnych odbiorców. Natomiast w 2020 r. największym odbiorcą gazu były już elektrownie i elektrociepłownie - 18,3 tys. TJ. Zużycie gazu na Podkarpaciu w 2020 r., w porównaniu z 2019 r., wzrosło o 6 tys. TJ. Elektrownie i elektrociepłownie zużyły więcej gazu ziemnego o 7,2 tys. TJ. W pozostałych sektorach zużycie było różne, np. drobni odbiorcy zużyli o 1 tys. TJ gazu mniej niż w 2019 r.

- Warto pamiętać o tym, że stosunek zużycia węgla czy gazu względem gospodarstw domowych a przemysłu w województwach mniej uprzemysłowionych znacznie różni się od tego stosunku w regionach, gdzie funkcjonuję duży przemysł i potężne elektrownie - a Podkarpacie raczej do takich nie należy. Rok 2020 był specyficzny ze względu na pandemię. Ograniczona praca przemysłu obniżyła zapotrzebowanie na energię. W efekcie w elektrowniach zużycie surowców energetycznych spadło - wyjaśnia Przemysław Ogarek, młodszy ekspert Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie.

Najlepszy sposób na redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń jest zmniejszenie zużycia energii - uważa Przemysław Ogarek, młodszy ekspert
Najlepszy sposób na redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń jest zmniejszenie zużycia energii - uważa Przemysław Ogarek, młodszy ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
Archiwum IPE

- W 2021 r. mieliśmy do czynienia z odwrotną zależnością - popandemiczne podniesienie się produkcji przemysłowej, dodatkowo kryzys energetyczny, zawirowania na rynku surowcowym i mroźna zima wpłynęły na większą produkcję energii, co oznacza wzrost wykorzystania paliw kopalnych, w tym węgla - dodaje Przemysław Ogarek, młodszy ekspert Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie.

Zdaniem eksperta PIE, w 2020 r. spadki zużycia węgla wywołała raczej ograniczona praca przemysłu, a w mniejszym stopniu realizowana transformacja polskiego sektora energetycznego, która z pewnością potrzebuje większego przyspieszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24