MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie > Rzeszów poza Szlakiem Chasydzkim

Antoni Adamski
Na tzw. Szlaku Chasydzkim, który organizuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie znajdzie się 13 miast z naszego regionu. Rzeszowa nie.

Szlak obejmuje dwa województwa: lubelskie i podkarpackie.

- Wystosowaliśmy zaproszenie do wszystkich samorządów, na których terenie znajdują się zabytki żydowskie: synagogi i cmentarze. Z Rzeszowa nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości - powiedziała Weronika Litwin, koordynator projektu.

Informacje o miastach na Szlaku trafiają do Żydów zamieszkałych na wszystkich kontynentach. Do 2 tysięcy instytucji, muzeów (np. Muzeum Holocaustu w USA, Muzeum Diaspory w Izraelu), a co najważniejsze: do biur turystycznych organizujących przyjazdy Żydów z całego świata do Polski.

Szlak Chasydzki

Szlak Chasydzki

W jego skład na Podkarpaciu wchodzą: Baligród, Cieszanów, Dębica, Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy.

Chasydyzm - ruch religijny, który w XVIII wieku odnowił tradycyjny judaizm. Chasydzi zamieszkiwali do 1939 r. tereny wschodniej Rzeczpospolitej w jej przedwojennych granicach.

W ubiegłym roku - pierwszym od wytyczenia Szlaku Chasydów - odwiedziło synagogę w Kraśniku 5 tys. wyznawców judaizmu, a Zamość dodatkowo 20 tys. turystów (danymi z Podkarpacia Fundacja nie dysponuje).

- Jarosław, Sanok i Lesko mają najlepszą bazę turystyczną. Będą z niej korzystali turyści żydowscy - zapowiedziała Weronika Litwin.

Dodała ona, że miejscowości te znajdą się na trójjęzycznej mapie zabytków dziedzictwa żydowskiego, która niedługo ukaże się w Krakowie.

Co na to Tadeusz Szylar, dyr. Wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Rzeszowie?

- Szlak Chasydów? Nie znam tematu. Marek Czarnota, pracownik naszego wydziału, opracował szlak żydowski po Rzeszowie. W tym roku nie ma pieniędzy na jego uruchomienie - mówi Szylar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24