Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie to jedno z województw w Polsce, które ma rozwiniętą branżę biogazową

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Województwo podkarpackie dysponuje dużym potencjałem do rozwoju sieci biogazowni. Warto na nie postawić.
Województwo podkarpackie dysponuje dużym potencjałem do rozwoju sieci biogazowni. Warto na nie postawić. Andrzej Zgiet/Polska Press
Potencjał produkcji energii z biogazu jest na Podkarpaciu duży. Oszacowano go w dokumencie „Strategia Rozwoju Odnawialnych Źródeł w Województwie Podkarpackim”. Dla całego regionu wynosi on 6,5 mld metrów sześciennych biogazu.

Na terenie tego województwa działa wiele biogazowni, które produkują biogaz z różnych surowców, takich jak:

  • odchody zwierzęce: wiele biogazowni na Podkarpaciu korzysta z odchodów zwierzęcych jako głównego surowca do produkcji biogazu. Dzięki temu odpady są przetwarzane na energię, a nie trafiają na składowiska śmieci, co przyczynia się do ochrony środowiska.
  • odpady rolnicze: biogazownie na Podkarpaciu wykorzystują także odpady rolnicze, takie jak resztki z upraw czy słoma, jako surowce do produkcji biogazu.
  • odpady spożywcze: niektóre biogazownie na Podkarpaciu wykorzystują odpady spożywcze, takie jak pozostałości z produkcji żywności czy resztki z restauracji, jako surowce do produkcji biogazu.
  • rośliny energetyczne: biogazownie na Podkarpaciu korzystają również z roślin energetycznych, takich jak kukurydza czy trawa, jako surowce do produkcji biogazu.

Potencjał produkcji energii z biogazu jest na Podkarpaciu duży. Oszacowano go w dokumencie „Strategia Rozwoju Odnawialnych Źródeł w Województwie Podkarpackim”. Dla całego regionu wynosi on 6,5 mld metrów sześciennych biogazu.

Pierwsza w regionie była biogazownia koło Leżajska

Wśród biogazowni na Podkarpaciu można wyróżnić zarówno duże, przemysłowe biogazownie, jak i mniejsze, rodzinne gospodarstwa, które produkują biogaz na własne potrzeby. Duże biogazownie na Podkarpaciu często są zlokalizowane przy fermach zwierzęcych lub w pobliżu obszarów, gdzie są produkowane odpady organiczne.

Pierwsza w województwie podkarpackim biogazownia rolnicza powstała w Starym Mieście koło Leżajska, o mocy 1 MWe. Produkuje ona energię z kiszonki kukurydzy, prąd i ciepło oraz środki poprawiające właściwości gleby.

Druga biogazownia na Podkarpaciu powstała w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki Odrzechowej w gminie Zarszyn w powiecie sanockim. Kosztowała wyniósł 8,7 mln złotych, uruchomiono ją w 2015 roku. Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2007-2013. Biogazownia ma moc 500 kW, wytwarza energię elektryczną i cieplną w procesie fermentacji beztlenowej, w szczególności z substratów odpadowych z produkcji zwierzęcej i roślinnej.

Do Polskiej Grupy Biogazowej należy biogazownia w Gorajcu w powiecie lubaczowskim.

Biogazownie w województwie podkarpackim produkują biogaz z różnych surowców, takich jak odpady rolnicze, odchody zwierzęce oraz resztki z produkcji żywności. Biogaz, który jest produkowany w tych biogazowniach, jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. W Polsce branża biogazowa rozwija się coraz bardziej, a biogazownie w województwie podkarpackim stanowią ważny element tego procesu.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24