Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie umiejętnie wykorzystało szanse rozwoju gospodarczego

Józef Lonczak
- Naszym celem jest próba oceny najważniejszych zmian jakie dokonywały się w okresie minionych 25 lat na Podkarpaciu w sektorze przedsiębiorstw. Z tej perspektywy podsumujmy, ten okres przemian, rozwóju firm, ich wzloty i upadki - mówił dr Krzysztof Kaszuba, znany ekonomista i organizator konferencji "25 lat podkarpackich przedsiębiorstw".
- Naszym celem jest próba oceny najważniejszych zmian jakie dokonywały się w okresie minionych 25 lat na Podkarpaciu w sektorze przedsiębiorstw. Z tej perspektywy podsumujmy, ten okres przemian, rozwóju firm, ich wzloty i upadki - mówił dr Krzysztof Kaszuba, znany ekonomista i organizator konferencji "25 lat podkarpackich przedsiębiorstw". Fot. Krzysztof Łokaj
Podczas dzisiejszej konferencji w rzeszowskim ratuszu „25 lat podkarpackich przedsiębiorstw” stan gospodarki regionu oceniali ekonomiści.

- Naszym celem jest ocena najważniejszych zmian jakie dokonały się w ciągu 25 lat na Podkarpaciu w sektorze przedsiębiorstw. Podsumujmy, ten okres przemian i rozwoju firm, ich wzloty, ale też upadki - mówił dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista i organizator konferencji naukowej „25 lat Podkarpackich przedsiębiorstw”, która odbyła się dziś w rzeszowskim ratuszu.

Niezwykle interesujące były prezentacje wybranych aspektów z 25-letniej historii rzeszowskich i podkarpackich firm. Przed ćwierćwieczem, na mapie gospodarczej regionu dominowały przedsiębiorstwa państwowe, które sprywatyzowano z mniejszym lub większym sukcesem, a niektóre upadły.

Właśnie najciekawsze wątki przekształceń własnościowych z przykładami sukcesów, a czasami upadków irracjonalnych z punktu widzenia ekonomii oceniali uczestnicy konferencji.

Norbert Bąk z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie omówił „25 lat GPW i aktywność giełdową podkarpackich spółek”. Natomiast Krzysztof Mazur specjalista i dyrektor byłej już Delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa w Rzeszowie, scharakteryzował restrukturyzację własnościową podkarpackich przedsiębiorstw w latach 1991-2015.

Krzysztof Kaszuba podjął przekrojowo temat Programu Powszechnej Prywatyzacji, w tym negatywnie ocenił działalność Narodowych Funduszy Inwestycyjnych - do NFI trafiły 32 spółki z naszego regionu. Dr Kaszuba podał też kilka przykładów pozytywnych przekształceń w formie akcjonariatu pracowniczego. Zwrócił też uwagę, że samo wejście spółki na parkiet GPW wcale nie musiało oznaczać sukcesu firmy, jeśli jej szefostwo nie miało dobrze przemyślanej strategii rozwoju i właściwego wykorzystania pieniędzy pozyskanych z giełdy.

Dziś już zdecydowana większość firm na Podkarpaciu ma prywatnych właścicieli krajowych lub zagranicznych. Część z nich znakomicie sobie radzi z globalną konkurencją, eksportując swoje wyroby lub usługi do wielu krajów świata.

Uczestnicy mówili także o patriotyzmie gospodarczym powołując się na przykłady Niemiec Francji czy USA i potrzebę korzystania z najlepszych doświadczeń innych krajów i narodów. Krótko i umiejętnie udało się promować najlepsze osiągnięcia miasta Rzeszowa, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, firm Doliny Lotniczej, budowlanych, jak też Asseco, Zelmer, Magnezyty, czy Zapel.

- Z perspektywy 25 lat Podkarpacie w stosunku do innych województw, pomimo trudnych warunków startowych, umiejętnie wykorzystało swoje szanse. Dotyczy to zwłaszcza branż, które są nośnikami innowacji i postępu technicznego - podsumował Prof. Józef Oleński, b. długoletni prezes Głownego Urzędu Statystycznego w Warszawie. - Również sam region umiał dobrze wykorzystać swoje położenie na wschodniej granicy Unii Europejskiej, sąsiadując ze Słowacją i Ukrainą. Dobre efekty na Podkarpaciu dało inwestowanie w infrastrukturę i kompleksowe wykorzystanie kapitału ludzkiego, kapitału społecznego, ekonomicznego i technicznego - wyliczał prof. Oleński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24