Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie w ogonie jeżeli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19. Tylko 700 tysięcy mieszkańców jest w pełni zaszczepionych

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wojciech Wojtkielewicz
Na Podkarpaciu zaszczepionych jest zaledwie 1 400 000 osób, a podwójną dawką około 700 tysięcy. W krajowym rankingu wypadamy dosyć słabo. Są w regionie gminy, w których zaszczepionych jest zaledwie kilkanaście procent mieszkańców.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Chociaż wczoraj w Polsce odnotowano zaledwie 74 przypadki zarażenia koronawirusem, a na Podkarpaciu tylko 2, eksperci ostrzegają nas przed czwartą falą i nowymi mutacjami. Przekonują, że tylko szczepienia są największą szansą na pokonanie pandemii i powrotem do normalności.

Szczepienia trwają już 7 miesięcy. W Polsce podano ponad 33 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 17 milionów osób. W województwie podkarpackim najwięcej zaszczepionych jest w Cisnej (46,6 proc.), a także w dużych miastach:

  • w Tarnobrzegu (44,5 proc.),
  • Łańcucie (43,8 proc.),
  • Rzeszowie (43,4 proc.),
  • Lubaczowie (43 proc.),
  • Przemyślu (41,3 proc.).

Są też rejony, gdzie do tej pory zaszczepiło się zaledwie kilkanaście procent mieszkańców. Najmniej zaszczepionych jest w gminach m.in.

  • Jeżowe (17,8 proc.),
  • Osiek Jasielski (19,2 proc.),
  • Dzikowiec (18,2 proc.),
  • Cmolas (18,8 proc.),
  • Bojanów (17,7 proc.).

Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ podkreśla, że każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. - Już 50 procent zaszczepionej populacji istotnie wpływa na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

Dla pacjentów, którzy nie mogą dotrzeć do punktu szczepień przygotowano dwie możliwości.

- Są to m.in. specjalne wyjazdowe punkty szczepień docierają do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. To tzw. pacjenci leżący - wyjaśnia Śliż.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, trzeba zadzwonić do swojej poradni POZ.

- Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych - dopowiada Śliż.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

- Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej - podkreśla rzecznik. - Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ/pielęgniarki opieki długoterminowej, którzy potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Koronawirus wciąż budzi ogromny niepokój. Wszystko przez wariant delta, który jest bardzo zaraźliwy. Czwarta fala pandemii COVID-19 może pojawić się w Polsce w drugiej połowie sierpnia. Choć rządzący zachęcają do szczepień, jest wiele regionów, gdzie wyszczepialność jest na słabym poziomie. Nowiny24.pl sprawdziły, gdzie na Podkarpaciu szczepienia idą najsprawniej. Czy to oznacza, że te miasta nie odczują czwartej fali koronawirusa?Szczegóły na kolejnych slajdach >>>>>

Czwarta fala najmniej dotknie te podkarpackie miasta? Tutaj ...

W regionie jest 7 takich punktów, które obsługują całe Podkarpacie.

Osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu, również mogą skorzystać ze szczepień przeciw Covid-19. - W tym celu gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy - dopowiada Rafał Śliż.

- Ze specjalnego transportu mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami. Również osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24