Podkarpacie wybrało delegatów na Walne Polskiego Związku Piłki Nożnej. To oni będą wybierać prezesa

Łukasz Pado
Łukasz Pado
Jednym z delegatów na Walne PZPN będzie prezes Podkarpackiego ZPN-u Mieczysław Golba.
Jednym z delegatów na Walne PZPN będzie prezes Podkarpackiego ZPN-u Mieczysław Golba. Mat. Prasowe/Archiwum
Znamy już nazwiska pięciu delegatów, którzy będą reprezentować Podkarpacki Związek Piłki Nożnej podczas Walnego Zebrania PZPN-u, które odbędzie się w sierpniu tego roku. To wtedy zostanie wybrany nowy prezes PZPN, następca Zbigniewa Bońka

Podkarpacki ZPN podczas walnego w Warszawie będą reprezentować: Mieczysław Golba (prezes Podkarpackiego ZPN i szef okręgu Jarosław), Kamil Hajduk (członek zarządu Podkarpackiego ZPN, szef podokręgu Rzeszów), Karol Wołoszyn (wiceprezes ds. komunikacji społecznej Podkarpackiego ZPN, członek zarządu podokręgu Stalowa Wola), Wojciech Sokołowski (członek zarządu Podkarpackiego ZPN i szef okręgu Krosno) i Wiesław Lada (wiceprezes ds. rozgrywek Podkarpackiego ZPN, szef podokręgu Dębica).

Delegatów z naszego regionu wybrano dziś podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów Podkarpackiego ZPN, które odbyło się w Hotelu Łańcut. Jednocześnie dokonano też wyboru ich ewentualnych zastępców, gdyby któryś z wybranych delegatów nie mógł uczestniczyć w Walnym PZPN-u. Na tej liście znaleźli się również po jednym kandydacie z każdego regionu naszego województwa i znaleźli się na niej: Józef Ozimek, Tadeusz Kulik, Robert Pieszczoch, Sławomir Bezara, Stanisław Gancarz.

Oprócz tej piątki Podkarpacie będzie reprezentować jeszcze trzech innych delegatów, gdyż jako drużyna występująca w ekstraklasie Stal Mielec może wystawić dwie osoby, zaś 1-ligowa Resovia jedną.

Kandydaci na prezesa PZPN

Wybory nowego prezesa PZPN, który zajmie miejsce Zbigniewa Bońka, odbędą się 18 sierpnia. Początkowo miały się one odbyć w 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa przełożono je o kilka miesięcy.

O stanowisko stara się na razie dwóch kandydatów. To dwaj wiceprezesi PZPN Marek Koźmiński i Cezary Kulesza.

Pierwszy to były reprezentant Polski. W kadrze zagrał w 45 meczach. Ma na koncie też występy w lidze włoskiej i greckiej. W latach 2012-16 był wiceprezesem PZPN ds. zagranicznych, a przez ostatnie pięć lat jest wiceprezesem ds. szkoleniowych. Prywatnie jest też biznesmenem działającym w branży nieruchomości.

Kulesza to również były piłkarz, ale przede wszystkim wieloletni prezes Jagiellonii Białystok i biznesmen. Należy do niego m.in. wytwórnia fonograficzna Greenstar działająca w branży disco polo. Od 2012 roku Kulesza jest członkiem zarządu PZPN, a od 2016 roku wiceprezesem ds. piłkarstwa profesjonalnego. Zasiada też w Radzie Nadzorczej Ekstraklasa S.A.

Jak i kto wybiera nowego prezesa PZPN?

Wyboru dokonuje 118 delegatów. Aż 60 z nich to osoby reprezentujące wojewódzkie związki. Po pięciu przedstawicieli mają: Małopolski ZPN, Dolnośląski ZPN, Śląski ZPN i Podkarpacki ZPN, po czterech: Łódzki ZPN, Mazowiecki ZPN, Wielkopolski ZPN, Pomorski ZPN i Zachodniopomorski ZPN, po trzech: Lubuski ZPN, Lubelski ZPN, Warmińsko-Mazurski ZPN, Kujawski ZPN, Opolski ZPN, Świętokrzyski ZPN, zaś dwóch: Podlaski ZPN.

32 delegatów, to przedstawiciele klubów ekstraklasy (po dwóch każdy); 18 kluby z 1 ligi (po 1), trzy głosy ma stowarzyszenie trenerów, po dwa: futbol kobiecy i futsal, a jeden stowarzyszenie sędziów.

Prezesem PZPN zostanie osoba, która uzyska zwykłą większość głosów.

UEFA przygotowała ściągę dla komentatorów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie