Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Podkarpacka Historia" - pierwszy dwumiesięcznik o historii Podkarpacia

Norbert Ziętal
Szymon Jakubowski.
Szymon Jakubowski. Archiwum PWSTE
W Centrum Dialogu między Religiami i Narodami przy PWSTE w Jarosławiu odbyła się promocja dwumiesięcznika "Podkarpacka Historia".

"Podkarpacka Historia" to pierwszy w południowo - wschodniej Polsce, regionalny dwumiesięcznik historyczny poświęcony przeszłości Podkarpacia i sąsiednich okolic.

- Mam nadzieję, że pismo na stałe zagości w naszej bibliotece. Misją uczelni jest przede wszystkim dydaktyka, ale także działania mające na celu popularyzację określonych treści, w tym przypadku historycznych, związanych z tradycjami regionu - mówi doc. dr Krzysztof Rejman, prorektor ds. studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu.

Redaktorem naczelnym pisma "Podkarpacka Historia" jest Szymon Jakubowski. Jest również inicjatorem pierwszego regionalnego portalu historycznego. Jego obecny zasięg to 90 tys. internautów i 1500 osób skupionych w grupie dyskusyjnej na portalu społecznościowym facebook.

- Na spotkaniu pan Jakubowski zaprezentował genezę projektu. Pomysł narodził się dwa lata temu, w wąskim gronie miłośników historii. W niedługim czasie projekt zainteresował osoby o różnych profesjach, wywodzące się z odmiennych środowisk. Łączy je troska o zachowanie regionalnej przeszłości oraz odkrywanie nieznanych faktów - mówi Magdalena Bojarska, rzecznik PWSTE w Jarosławiu.

Czasopismo ma ponad 150 stron objętości. Są w nim różne materiały, jednak napisane w inny sposób niż znany z podręczników.

- W gronie redakcyjnym znaleźli się najlepsi autorzy zarówno krajowi, jak i regionalni. M.in. prof. nadz. Wacław Wierzbieniec, rektor jarosławskiej PWSTE; Leszek Mazan, czołowy polski szwejkolog i znawca historii Galicji opowiadanej gawędziarsko; Szabolcs Szilagyi, znany na Węgrzech pisarz zajmujący się tematyką dawnego pograniczna polsko - węgierskiego oraz dr Adam Cyra, starszy kustosz Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu - dodaje Bojarska.

W pierwszym numerze pisma "Podkarpacka Historia" znalazło się sporo treści związanych z Jarosławiem. M.in. transportu mieszkańców tego miasta do obozu koncentracyjnego w Auschwitz w 1940 r. Jest również sylwetka Zdzisława Beksińskiego, pochodzącego z Sanoka malarza, rysownika i rzeźbiarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24