Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacka policja przyjmie do pracy 200 osób

Wojciech Tatara
Licealistka Dominika Wiglusz swoją przyszłość zawodową wiąże z pracą w policji.
Licealistka Dominika Wiglusz swoją przyszłość zawodową wiąże z pracą w policji. Krzysztof Łokaj
Policja ogłasza nabór do swoich szeregów. W tym roku na Podkarpaciu zaplanowano przyjęcie do służby ponad 200 funkcjonariuszy.

W naszym województwie nabór trwa do grudnia, lecz limity i przyjęcia podzielono na cztery etapy. Pierwsza grupa 10 osób zostanie wyłoniona już 22 lutego. Następnie 23 maja do jednej ze szkół policyjnych zostaną skierowane 52 osoby. Kolejne rozstrzygnięcie rekrutacji to 22 sierpnia, kiedy przyjętych zostanie 42 kandydatów. Największa grupa - 100 osób - która zasili szeregi policji, zostanie wyłoniona 12 grudnia.

Chętnych do pracy w policji nie brakuje

- W ubiegłym roku przyjęliśmy do pracy 178 osób. Podań było około 1,6 tys. - mówi komisarz Marta Tabasz - Rygiel, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie. - Chcemy, żeby służyli u nas najlepsi kandydaci, dlatego zachęcamy do składania podań. Pierwszą grupę wyselekcjonujemy już w lutym. Zainteresowanie jest spore, ponieważ ta praca, jak mówią sami kandydaci, daje wiele satysfakcji i pozwala na realizację marzeń.

Kandydat do pracy w policji musi mieć polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie i korzystać z pełni praw publicznych. Nie może być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo pospolite lub przestępstwo skarbowe. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Kandydaci przechodzą testy wiedzy, sprawności fizycznej i psychologiczny oraz rozmowę kwalifikacyjną, na każdym z tych etapów zdobywając punkty. Dodatkowe można uzyskać m.in. za wyższe wykształcenie, tytuł ratownika medycznego czy uprawnienia instruktora strzelectwa.

Po przejściu rekrutacji kandydat zostanie skierowany do jednej ze szkół policyjnych na sześciomiesięczne szkolenia zawodowe, następnie na dwumiesięczną służbę adaptacyjną, po czym trafi do jednostki na terenie Podkarpacia.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Chcę pomagać innym

O pracę w policji stara się coraz więcej kobiet. Wśród nich za kilka lat może być Dominik Wiglusz, która już teraz przygotowuje się do tej roli, uczęszczając do klasy wojskowej X Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.

- Bardzo chciałabym pracować w policji i po maturze będę starała się dostać do tej służby. Ta praca pozwala na pomoc innym osobom, jest odpowiedzialna i wymaga zaangażowania. Bez wątpienia to bardzo ciekawy zawód, którym interesuje się już od gimnazjum, dlatego zdecydowałam się na naukę w klasie o profilu wojskowym - opowiada licealistka z Husowa.

TEST Czy mógłbyś zostać policjantem? Sprawdź się!

Jakie składać dokumenty

Kandydat składa podanie o przyjęcie do służby skierowane do komendanta wojewódzkiego, wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i B), kserokopię dokumentu potwierdzającego ostatnie uzyskane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały tych dokumentów należy przynieś do wglądu), kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby (jeżeli wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub w służbie, oryginały tych dokumentów powinien mieć przy sobie do wglądu); książeczkę wojskową z wpisem o przeniesieniu do rezerwy (do wglądu); dowód osobisty (do wglądu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24