Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki Festiwal Organowy. Muzyka będzie rozbrzmiewać nie tylko w rzeszowskich kościołach

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Dr hab. Marek Stefański, dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego
Dr hab. Marek Stefański, dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego Archiwum Marka Stefańskiego
Rozmowa z dr. hab. Markiem Stefańskim, dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Nieprzerwanie już od wielu lat w Rzeszowie, a także w innych miejscowościach Podkarpacia, rozbrzmiewać będzie muzyka organowa...

Będzie to już trzydziesta edycja festiwalu. Rozpoczął się on w roku 1991 pod nazwą "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i kościołach Rzeszowa". Formuła festiwalu z czasem ewoluowała na inne miejscowości Podkarpacia, w których świątyniach, głównie zabytkowych, znajdują się organy umożliwiające prezentację muzyki najwyższej próby twórczej i wykonawczej. W ten sposób od kilku lat wydarzenie to odbywa się pod nazwą Podkarpackiego Festiwalu Organowego. Mamy więc w tym roku festiwalowy jubileusz, i to niebagatelny, bo wynikający z faktu zamknięcia trzech dekad jego historii.

Kto wystąpi podczas tegorocznego festiwalu?

Tegoroczny program koncentruje się głównie na muzyce organowej, w wykonaniu wirtuozów tego instrumentu z Polski, Hiszpanii, Niemiec i Czech. Będzie więc międzynarodowo, zarówno co do obsady wykonawczej, jak i też programu każdego z koncertów. Poza tym usłyszymy muzykę kameralną, łączącą brzmienie organów z innymi instrumentami: fletem i wiolonczelą oraz z najdoskonalszym z instrumentów muzycznych, czyli z głosem ludzkim w jego artystycznej odsłonie.

Gdzie będą się odbywać koncerty?

Tradycyjnie już muzyka będzie rozbrzmiewać w rzeszowskich kościołach, gdzie odbędą się cztery koncerty: w katedrze, gdzie festiwal narodził się przed trzydziestoma laty, w kościele Świętego Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Kolejne cztery koncerty zaprogramowane zostały w Jarosławskim Opactwie, unikatowym miejscu wśród podkarpackich zabytków. Po jednym koncercie umieściliśmy w bazylice Jezuitów w Starej Wsi, będącej perłą barokowego budownictwa sakralnego na Podkarpaciu, w cudownym drewnianym kościółku w Lutczy oraz po raz pierwszy w Sanktuarium Świętej Rodziny w Ropczycach, gdzie niedawno pieczołowicie przywrócone zostały do blasku dawnej świetności zabytkowe organy. Podsumowując, 11 koncertów odbędzie się w pięciu miejscowościach Podkarpacia, w różnych częściach naszego regionu.

Podkarpacki Festiwal Organowy to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w skali Podkarpacia, ale też kraju?

Osobliwością naszego festiwalu jest jego dynamika programowa. Każdego roku kalendarz koncertów wzbogaca się o nowe miejscowości Podkarpacia, lecz także obejmuje swoim zasięgiem różne dzielnice Rzeszowa, stolicy województwa. Po drugie, słuchacze mają możliwość doświadczać walorów interdyscyplinarności sztuk. Wynika ona z faktu, iż kościoły, w których odbywają się koncerty, są nasycone wielorakim i wielowiekowym bogactwem artystycznym, poczynając od architektury, poprzez malarstwo, polichromię, rzeźbę, sztukę witrażownictwa, budownictwa organowego, aż po ekspresję współczesną. Wszystko to składa się na kilka wymiarów wynikających z takiej formuły koncertów: kulturotwórczy, estetyczny i poznawczy. Po trzecie w końcu, wartością pierwszoplanowa pozostaje muzyka, a ta jest zawsze, jak już wcześniej wspomniałem, najwyższej próby twórczej i wykonawczej.

Warto dodać, że wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny

Tym bardziej więc zapraszam wszystkich, dla których sztuka, w wielu jej odsłonach, stanowi wartość godną uwagi. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl)

Przed nami, już za kilka dni pierwsze koncerty. Pozostaje nam tylko zaprosić do udziału szeroką publiczność

Pierwsze festiwalowe koncerty w wykonaniu znakomitego organisty z Hiszpanii, Jesusa Sampedro, już w sobotę 10 lipca o godz. 18 w Jarosławskim Opactwie i w niedzielę, 11 lipca o godz. 20 w katedrze w Rzeszowie. Zabrzmi między innymi pełna temperamentu i wigoru muzyka iberyjska, lecz także kompozycje J.S. Bacha, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek koncert organowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24