MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocą brzmi muzyka

ŁUKASZ GAZUR
Latem, gdy zapada zmierzch, na dziedzińcu wawelskim rozbrzmiewa muzyka FOT. ADAM WOJNAR
Latem, gdy zapada zmierzch, na dziedzińcu wawelskim rozbrzmiewa muzyka FOT. ADAM WOJNAR
Symfonicznie i kameralnie, a do tego jubileuszowo - w tych kilku słowach streszcza się tegoroczny festiwal Wawel o Zmierzchu.

Latem, gdy zapada zmierzch, na dziedzińcu wawelskim rozbrzmiewa muzyka FOT. ADAM WOJNAR

OD SOBOTY, 6 LIPCA, WAWEL. Znów czekają nas letnie soboty z muzyką na Wawelu

W tym roku bowiem wydarzenie to, organizowane przez przez Zamek Królewski na Wawelu i Grupę Twórczą Castello, odbywa się pod znakiem trzech jubileuszy: 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, 80-lecia urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego i 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

"W symbolicznym sercu Polski, jakim jest Wawel, królować będzie muzyka polska naszych czasów" - piszą organizatorzy. Jak ta obietnica przekuta zostanie na nuty i dźwięki? Orkiestra CORda Cracovia, prowadzona tego wieczoru przez Jerzego Maksymiuka, na koncercie inauguracyjnym (6 lipca, godz. 20) zagra , "Koncert fortepianowy" Góreckiego, w którym partię solową wykona córka kompozytora Anna Górecka, a także "Koncert na orkiestrę" Lutosławskiego. Usłyszymy również "...on the riverside, ner neshama" Romana Czury, tegorocznego absolwenta kompozycji z klasy prof. Eugeniusza Knapika z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to prawykonanie utworu zamówionego - wzorem roku ubiegłego - przez festiwal.

Ale to dopiero początek. Bo w programie festiwalu znalazły się koncerty kameralne, które wypełnią muzyką wawelski Dziedziniec Batorego. A usłyszymy utwory od Moniuszki po Panufnika, od Bacha po Lutosławskiego oraz Chopina i Beethovena.

Wykonawcami będą m.in. młodzi i utalentowani artyści, wśród nich znakomity skrzypek Daniel Stabrawa.

Na finał (dopiero 31 sierpnia, godz. 19) czeka nas koncert "A to Polska właśnie..." orkiestry CORda Cracovia. W programie znajdą się "Fantazja polska na fortepian i orkiestrę" Ignacego Jana Paderewskiego oraz "Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego.

Jak widać, jest w czym wybierać, a muzycznych atrakcji nie zabraknie ani dla fanów klasyki XIX i XX wieku, ani dla wielbicieli współczesności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski