MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki marszałek Władysław Ortyl został przewodniczącym grupy EKR w Brukseli

Józef Lonczak
Archiwum
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego został wybrany przewodniczącym grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komitecie Regionów w Brukseli.

Wybory nowych władz grupy EKR na rozpoczynającą się kolejną 5-letnią kadencję Europejskiego Komitetu Regionów odbywały się przy drzwiach zamkniętych. Władysław Ortyl został przewodniczącym grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR - European Conservatives and Reformists Party) w Europejskim Komitecie Regionów. Zastąpił na tym stanowisku Roba Jonkmana z Niderlandów. Był on kontrkandydatem w wyborach i teraz będzie pierwszym wiceprzewodniczącym. Komitet rozpoczął już od 11 bm. kolejną 5-letnią kadencję.

- Chciałbym podziękować wszystkim za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Nasza grupa zrzesza jednych z najbardziej wpływowych polityków w Europie, jak również ambitnych i aspirujących członków, których łączy jeden wspólny cel – stworzenie zreformowanej Unii Europejskiej, która będzie szanować wszystkie kraje członkowskie i społeczności lokalne

– powiedział po wyborze reprezentujący woj. podkarpackie marszałek Władysław Ortyl.

Warto wiedzieć, że Komitet Regionów, jest organem doradczym Unii Europejskim i składa się z regionalnych przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich UE. Mają oni właśnie za pośrednictwem Komitetu Regionów możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta (czyli w naszym wypadku na woj. podkarpackie).

Czym zajmuje się Komitet Regionów? Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE, zapewniając uwzględnienie stanowiska i potrzeb władz lokalnych i regionalnych.

Każdy reprezentant może być też członkiem grupy politycznej w ramach Komitetu Regionów. Obecnie w Komitecie Regionów działa 5 grup politycznych: Europejska Partia Ludowa (PPE), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), Przymierze Europejskieen (EA) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzyen (EKR).

Co ciekawe, że pomimo brexitu i wynikającego z tego faktu, utraty części członków, którzy pochodzili z Wielkiej Brytanii, grupa EKR (ECR) wzmocniła się w porównaniu z poprzednią kadencją. Na chwilę obecną zrzesza 44 członków, w tym aż 15 przewodniczących europejskich regionów.


Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego wraz z członkami zarządu województwa, spotkał się dziś z dziennikarzami podkarpackich mediów na tradycyjnym opłatków. Były życzenia i tradycyjne przełamanie opłatkiem.

Spotkanie opłatkowe marszałka Władysława Ortyla z dziennikar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24