Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny rozwija się lepiej niż zakładano

JL
Archiwum RARR
Inkubator Technologiczny Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS ma już 4 lata i odnosi sukcesy. rozwija się lepiej niż zakładano, Inkubator rozwija się lepiej niż zakładano we wskaźnikach i planowane są też kolejne inwestycje.

Cztery lata temu, w październiku 2012 r. oddano do użytkowania pierwszy budynek Inkubatora Technologicznego. Pierwszą firmą, która rozpoczęła w nim działalność, była prawnicza firma Availo. W ciągu czterech lat Inkubator opuściło kilkanaście firm, w tym m.in. MTU i Borg Warner.

Obecnie wynajętych jest prawie 90 proc. powierzchni, działa tu 49 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 314 osób. Są to zarówno małe dwuosobowe firmy, jak i spółki znanych zagranicznych przedsiębiorstw, np. Gühring Aviation Tools. Inkubator rozwija się lepiej niż zakładano we wskaźnikach, planowane są też kolejne inwestycje.

Pomysł stworzenia Inkubatora Technologicznego w Jasionce powstał w trakcie realizacji projektu „Utworzenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) - I etap” w ramach, którego uzbrojono tereny inwestycyjne (118 ha) oraz zbudowano obiekt Preinkubatora Akademickiego. W kolejnym projekcie „Rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) - II etap”, zaplanowano budowę Inkubatora Technologicznego z powierzchnią biurową oraz produkcyjno- usługową przeznaczoną pod wynajem.

- Pierwotnie miały powstać dwa budynki, inkubator oraz centrum zarządzania parkiem, ale postanowiliśmy wybudować jeden większy budynek. Już wtedy wiedzieliśmy, że po przetargu zostaną oszczędności i będziemy mogli wybudować kolejny budynek - IT 1 - wspomina Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A. - Oszczędności zostawały także po innych przetargach, np. na budowę magistrali czy uzbrojenie terenu, więc postanowiliśmy je przeznaczyć na dalszą rozbudowę kompleksu inkubatora o kolejne budynki.

Pierwsze miesiące funkcjonowania inkubatora w Jasionce nie były łatwe, bo przedsiębiorców zniechęcała odległość od miasta. Zarządzający inkubatorem od początku stawiali poprzeczkę wysoko i rekrutowali firmy z branży lotniczej, elektromaszynowej, informatycznej, chemicznej i biotechnologicznej lub firmy innych branż, które wykazują się innowacyjnością projektu.

- Na początku musieliśmy przekonywać firmy, teraz mamy sytuację odwrotną: przedsiębiorcy koniecznie chcą u nas być, ale my nie każdego możemy przyjąć - tłumaczy Barbara Kostyra. - Doceniają też możliwość współpracy między sobą oraz kontaktu z przedsiębiorcami z parku AEROPOLIS.

Zdaniem Dawida Adamskiego, kierownika Inkubatora Technologicznego, przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług ekspertów AEROPOLIS, głównie rzecznika patentowego. Biorą również licznie udział np. w warsztatach organizowanych na terenie parku. - Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania AEROPOLIS (budynek IT4) najczęściej realizuje usługi związane ze skanowaniem i pomiarami 3D. Takie usługi wykonujemy za pomocą optycznego urządzenia skanującego, które jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ostatnio Laboratorium co raz częściej realizuje zlecenia wykonania prototypów na drukarkach 3D dla startupów z naszego województwa, co bardzo nas cieszy - mówi Dawid Adamski.

- W poprzedniej perspektywie finansowej środki wykorzystywane były na tworzenie w całej Polsce parków technologicznych, czyli na infrastrukturę. Teraz nadszedł czas na rozwój intelektualny bazy parków naukowo-technologicznych, na działania pozainwestycyjne, na rzecz rozwoju przedsiębiorców. W parku AEROPOLIS dokładamy więc wszelkich starań, aby spełniać oczekiwania przedsiębiorców - mówi Janusz Fudała, prezes RARR S.A. - Obecnie jednym z najbardziej dynamicznych tematów, jakim się zajmujemy, jest wsparcie startupów. W „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” polski rząd zaplanował kwotę ok. 3 miliardów złotych na wsparcie różnych instrumentów finansowych działających na rzecz rozwoju startupów. To może zadecydować o dalszym rozwoju regionów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24