10 stycznia obecnego roku Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie w sprawie usunięcia pomnika w Birczy.
Dlaczego?Z komunikatu przesłanego mediom przez rzeczniczkę wojewody podkarpackiego Małgorzatę Waksmundzką-Szarek wynikało, że sprawa pomnika w Birczy jest jednym z wielu postępowań administracyjnych, związanych z wykonywaniem „ustawy dekomunizacyjnej”. Rzeczniczka twierdziła, że kluczowa będzie opinia Instytutu Pamięci Narodowej.
Pomnik powstał pod koniec lat 50. ub. wieku. Stoi do dzisiaj. Na tablicy jest napis, że monument jest „poświęcony poległym w walkach z faszystowskimi bandami UPA w latach 1944 - 47 żołnierzom WP, WOP, KBW, funkcjonariuszom MO i ORMO”. W piątek zawiadomienie z inspektoratu budowlanego trafiło do Urzędu Gminy w Birczy.
Zaprotestowały, głównie w portalach społecznościowych, liczne środowiska.
- Bircza nie chce się zgodzić na usuniecie z tablicy pomnika słowa „milicjantów”, którzy jej bronili razem z wojskiem przed UPA, to podjęto działania, aby usunąć cały pomnik. Przypominam, iż milicjantami byli głównie żołnierze AK i lokalnej samoobrony - twierdził Andrzej Zapałowski.
Dzisiaj Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o zawieszeniu postępowania. Jak wynika z informacji przekazanej mediom, wnioskowała o to wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.
- Wojewoda Podkarpacki zawnioskowała do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zawieszenie wszczętego w sprawie pomnika w Birczy postępowania administracyjnego. Powodem tego jest powzięcie informacji o trwających ustaleniach ostatecznej treści napisu na tablicy wspomnianego pomnika, które są obecnie przedmiotem prac działającego przy rzeszowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. PWINB wydał dzisiaj 928 stycznia) postanowienie o zawieszeniu z urzędu postępowania administracyjnego w tej sprawie - informuje rzeczniczka wojewody.
- Podkreślam, że prowadzone z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie pomnika w Birczy nigdy nie było tożsame z likwidacją wspomnianego pomnika, a taka informacja pojawiła się w niektórych materiałach dostępnych w internecie, powodując zrozumiały niepokój wielu środowisk. Zanim przystąpiono do wszczynania postępowań administracyjnych, wojewoda zwróciła się z pismem do jednostek samorządu terytorialnego, które zobowiązane były podjąć działania związane z realizacją ustawy, ponieważ chciała poznać zamierzenia właścicieli wobec tychże pomników. Brak działań ze strony władz lokalnych spowodował konieczność realizacji działań zastępczych w celu realizacji przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. Taka sama procedura obowiązuje w przypadku pozostałych obiektów, które tego wymagają tj. w odniesieniu do pomników, które nie zostały usunięte lub ich charakter nie został zmieniony na tyle, w ocenie IPN, aby wypełniało to dyspozycje przepisów „ustawy dekomunizacyjnej” - dodaje Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
Jak informuje PWINB, Rada Gminy w Birczy podjęła działania zmierzające do zmiany napisu na pomniku. Aktualnie w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie trwają czynności z zakresie uzgodnienia ostatecznej wersji napisu na pomniku, zgodnej z treścią proponowana przez IPN.
zobacz też: Nieudana dekomunizacja. Nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie
Źródło: TVN24/x-news
POPULARNE NA NOWINY24:
Rozumiesz, co mówią do siebie policjanci z Podkarpacia? [QUIZ]
Najrzadziej nadawane imiona w 2018 roku w Rzeszowie [CHŁOPCY]
Najrzadziej nadawane imiona w 2018 roku w Rzeszowie [DZIEWCZYNKI]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?