Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie: Europejskie dni dziedzictwa - Od pomysłu do przemysłu

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza Bóbrce także zaprasza od zwiedzania. Fot. Arch.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza Bóbrce także zaprasza od zwiedzania. Fot. Arch.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) zaprezentowane zostaną dzieła wynalazców i projektantów z regionu oraz przykłady oryginalnego wzornictwa – zaprasza Aleksandra Gorzelak – Nied

uży, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Jak pompowano ropę

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zostaną uruchomione urządzenia służące do pompowania ropy z odwiertów oraz młyn wodny pochodzący z około 1880 r.

Będzie też można obejrzeć wiatraki oraz wystawę „Rzemiosło w galicyjskim miasteczku”. W ramach wystawy – prezentacja zakładu stolarskiego, zakładu szewskiego, wyrobu grzebieni z rogów bydlęcych, wyrób świec z wosku, atelier fotograficznego, zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, modniarskiego oraz wyrobu koronek klockowych.

Natomiast w Muzeum-Zamku Łańcucie odbędzie się wystawa „Mistrz grzebienia” poświęcona osobie Antoniego Cierplikowskiego z Sieradza, słynnego paryskiego fryzjera.

COP: Ludzie – Przemysł – Architektura

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli z kolei zaprezentuje wystawę „Centralny Okręg Przemysłowy dla przyszłości. Ludzie – Przemysł – Architektura”.

W Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej odbędzie się koncert i odczyt „Skrzypce mieleckie i inne starodawne fidele kolanowe – rekonstrukcja instrumentu i praktyki wykonania”. To oczywiście tylko niektóre propozycje.

Idea przyszła z Hiszpanii

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.

 

 

1000 imprez w kraju

W Polsce organizatorzy i koordynatorzy EDD proponują ponad 1000 imprez. Z możliwości uczestniczenia w tej największej imprezie kulturalnej Europy korzysta kilkaset tysięcy Polaków. Mają oni niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego często nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało w dawnych czasach życie przodków.

Obchody współorganizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie już od 2004 r. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Nad wszystkimi dotychczasowymi edycjami EDD honorowy patronat sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24