Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie. Rozwój gmin zależy od wiedzy

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. Fot. Archiwum
Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. Fot. Archiwum
Badania potwierdzają, że wysokie kompetencje nie tylko dla burmistrza czy wójta, ale także urzędników samorządowych pozytywnie wpływają na rozwój gmin.

 

Okazuje się, że rozwój poszczególnych gmin i powiatów ma bezpośredni związek z wiedzą, umiejętnościami i fachowością radnych, wójtów, burmistrzów i urzędników.

Jak być skutecznym - Brak wiedzy i znajomości zagadnień finansowych, planistycznych, a także informacyjno–promocyjnych sprawiają, że poszczególne gminy rozwijają się wolniej niż powinny. Nierzadko samorządy nie wykorzystują także w pełni swoich możliwości w celu choćby podniesienia poziomu życia mieszkańców – tłumaczył dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie podczas konferencji nt. Zarządzanie rozwojem lokalnym – czynniki – efekty - perspektywy.

Właśnie w rzeszowskiej WSZ zaprezentowano w piątek wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu „Kompetentna Gmina – wzmocnienie potencjału administracji samorządowej w zakresie Zarządzania Rozwojem Lokalnym”.

Bez dobrego planu ani rusz Wynika z nich m.in., że urzędnicy i władze gminne doceniają znaczenie wiedzy i fachowości, ale w praktyce nie jest z tym najlepiej. Praktycznym potwierdzeniem tych wyników była prezentacja Ewy Młodochowskiej, dyrektor Podkarpackiego Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego. Wynikało z niej np., że nie zawsze dokumenty planistyczne jednej gminy są zgodne z planami gminy sąsiedniej.

Oczywiście nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby się przekonywać, że przy takich rozbieżnościach wszelkie inwestycje o charakterze międzygminnym odwlekają się w czasie, bo wymagają poprawek lub uzupełnień.

Trzeba się szkolić - Celem tego projektu jest podniesienie wiedzy i kompetencji administracji samorządowej zwłaszcza pod kątem przyspieszenia rozwoju lokalnego. Okazuje się, że we współczesnym szybko zmieniającym się świecie wysokie kompetencje wymagają szkoleń i ciągłego uzupełniania wiedzy, do czego nie wszyscy przywiązują należytą wagę – dodaje dr Kaszuba.

Projekt „Kompetentna Gmina – wzmocnienie potencjału administracji samorządowej w zakresie Zarządzania Rozwojem Lokalnym” obejmuje województwa Polski wschodniej. W naszym regionie jest realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Rzeszowie wraz z Białostocką Fundacji Kształcenia Kadr. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24