MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie samorządy odzyskały pieniądze stracone w wyniku restrukturyzacji banku PBS w Sanoku

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wójt Korczyny, Jan Zych, z decyzją ministra finansów o przyznaniu pieniędzy
Wójt Korczyny, Jan Zych, z decyzją ministra finansów o przyznaniu pieniędzy UG Korczyna
To wielkie święto dla nas – nie ukrywają burmistrzowie i wójtowie podkarpackich miast i gmin, które straciły miliony złotych ulokowane na kontach w Podkarpackiem Banku Spółdzielczym w Sanoku. Pieniądze wrócą do ich budżetów. Taka jest decyzja ministra finansów.

Samorządowcy dowiedzieli się, że dostaną rekompensatę we wtorek po południu. Niektórzy od razu dzielili się radosną wieścią z mieszkańcami.

- Dobra informacja na zakończenie dnia pracy! Miasto i gmina Lesko otrzymała zwrot z rezerwy subwencji ogólnej utraconych środków po restrukturyzacji Banku PBS

- napisał na swoim profilu na FB burmistrz Leska, Adam Snarski.

Odzyskaniem 4,2 mln złotych pochwalił się także burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski. Podkreślił, że rekompensata, przyznana w ramach podziału rezerwy budżetowej, jest stuprocentowa.

– Dla miasta i mieszkańców to bardzo dobra informacja w tym trudnym dla nas czasie. Dziękuję wszystkim, którzy wypracowali taką decyzję – dodał Matuszewski.

- Kamień spadł nam wszystkim z serca – mówi Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego. - Dzisiaj możemy świętować odzyskanie pieniędzy, bo to jest wielki sukces.

Skarbnik gminy, Ewelina Pilszak mówi, jaka kwota wróci do budżetu – 1 mln 758 tys.426 zł – dokładnie taka sama, o jaką rachunek gminy w PBS został uszczuplony w wyniku restrukturyzacji banku i metody, jaką przy tym zastosowano.

- Pogodzenie się ze stratą takich pieniędzy było ciężkie – mówi skarbniczka.

- Oczywiście one nie powinny być zabrane, ale decyzja, że mamy je z powrotem w budżecie, to dla gminy wielkie wydarzenie – mówi Dorota Chilik.

34 podkarpackie samorządy straciły 60 milionów złotych

Dramat podkarpackich samorządów, tych, które swoje fundusze ulokowały w PBS Sanok, zaczął się w styczniu tego roku. Efektem wszczęcia przymusowej restrukturyzacji banku była utrata dużej części pieniędzy. 34 samorządy w sumie zubożały o ponad 60 milionów złotych.

- Wiele było spotkań, z wojewodą, wiceministrem finansów, przedstawicielami bankowego funduszu gwarancyjnego – wspomina Jan Zych, wójt Korczyny. - Te spotkania na początku nie przynosiły żadnych rezultatów, wręcz mówiono nam, że niestety, wobec obowiązującego prawa nie da się nic zrobić, że możemy uzyskiwać jedynie kredyty. Stwierdziliśmy wtedy, że zaczyna się nasz bój o pieniądze mieszkańców.

Batalia trwała 3,5 miesiąca. Samorządowcy robili wszystko, co mogli. Prosili o reakcję posłów, ministerialnych urzędników, nagłaśniali sprawę, podejmowali kroki prawne jak np. wniesienie skargi do sądu administracyjnego.

- Uczestniczyliśmy w dwóch posiedzeniach sejmowych komisji, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Wypracowano dezyderat do premiera, aby spowodował zwrot pieniędzy dla samorządów. Drugim momentem przełomowym było posiedzenie wspólnej komisji rządu i samorządu terytorialnego. Było duże zdziwienie uczestników komisji, nie wiedzieli problemie, bo był to problem jednego województwa – mówi Zych.

FLESZ: Oni stracą 500 plus. Koniec podwójnych świadczeń

Zostaliśmy z wirusem i brakiem pieniędzy w budżecie

Upór, wyjazdy do Warszawy, przypominanie tematu, zaangażowanie i pomoc wielu osób – to zdaniem Doroty Chilik przyczyniło się do pozytywnej dla gmin decyzji. Samorządowcy nie ukrywają, że zwątpienie przyszło w momencie, gdy w kraju pojawił się COVID-19.

- Wszystko się skupiło na wirusie a my zostaliśmy i z wirusem, i z brakiem pieniędzy w budżecie – mówi Dorota Chilik.

- To historyczna chwila. Ja jeszcze do końca w to nie wierzę, ale mam w ręku decyzję ministra finansów, która mówi, że odzyskaliśmy 3 mln 670 tys zł. Dla wszystkich samorządów to kwota 63 mln zł. To niesamowite, że mogliśmy się zjednoczyć i działać

– nie kryje emocji Sławomir Stefański, wójt Wojaszówki.

Na restrukturyzacji banku PBS straciły nie tylko samorządy

Rekompensata dla miast i gmin pochodzi z puli rezerwy subwencji ogólnej przeznaczonej dla samorządów terytorialnych. Ale na restrukturyzacji sanockiego banku PBS straciły nie tylko one. Także wiele innych jednostek, na przykład szpitale. Te na razie nie mogą się cieszyć z pozytywnej dla nich decyzji. Liczą, że to się zmieni.

Grzegorz Materna, dyrektor szpitala miejskiego w Rzeszowie (placówka straciła 1,2 mln zł) rozmawiał wczoraj o tym z Mariuszem Warchołem, pochodzącym z Podkarpacia wiceministrem.

– Mam obietnicę, że zajmie się tą sprawą Tomasz Robaczyński, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów – mówi dyrektor Materna.

Sprawdźcie, co w oświadczenia majątkowe za 2019 rok wpisali komendanci miejscy i powiatowi policji na Podkarpaciu.Zobacz też:•  Majątki podkarpackich komendantów policji za 2018 rok•  Oświadczenia majątkowe komendantów policji za 2017 rokNa parkingu przy Tesco na ul. Lwowskiej w Przemyślu spłonął samochód

Oświadczenia majątkowe 2019 komendantów miejskich i powiatow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24